İstanbul’u, dünyada aynı anda en çok metro yapılan şehir yapmayı başardık!

İstanbulluların, İstanbul’un her köşesine daha hızlı ve güvenli seyahat etmesini sağlamak için metro hatlarımızda gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

RAKAMLARLA METRO İSTANBUL

  • 1,55 milyar Euro kaynak bulduk, çalışmaya başladık.
  • 47,3 km uzunluğunda hat döşedik.
  • 80,5 km uzunluğundaki yeni metro hatlarının inşaatı devam ediyor.
  • 5 yeni metro hattı hizmete açtık.
  • 10 binin üzerinde kişi metro inşaatında görev alıyor.

%100 İSTANBULLU BİR METRO PROJESİ: TRAM34

TRAM34 projesiyle kendi metrolarımızı üretecek, Türkiye’de ilk kez üretilen raylı sistem araçlarımızla, İstanbul ürünü olan metrolara sahip olacağız. Cumhuriyetin 100. yılında tamamı Metro İstanbul’a ait olan bu projeyi hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

HIZRAY’LA İSTANBUL’U UÇTAN UCA BİRBİRİNE BAĞLIYORUZ

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Beylikdüzü’ne kadar tek metro desek, ne dersiniz?

74,5 kilometrelik mesafede 13 istasyonun yer alacağı HIZRAY’ın İstanbul’da yer alan diğer metro hatlarına entegrasyonu sağlanacak. Seyahat süresi 50 dakika olarak projelendirilen HIZRAY’ın inşaat süresinin 6 yıl sürmesi planlanıyor.

YENİ AÇILAN METRO HATLARI

İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak beş yeni hattı hizmete açtık.

2019’dan bugüne, yeni açılan metro hatlarımız:

M7 Yıldız-Mahmutbey Metro Hattı (Yıldız-Mahmutbey arası)

Avrupa Yakası’nın ilk tam otomatik sürücüsüz metrosu olan Yıldız-Mahmutbey Metrosu’nun ilk etabı olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Ekim 2020’de, ikinci etabı olan Yıldız-Mahmutbey ise Ocak 2023’te hizmete açıldı.

Milyonlarca İstanbullu’nun yaşadığı Şişli, Eyüpsultan, Beşiktaş, Esenler ve Bağcılar gibi büyük ilçelerden geçen metro hattı, 17 istasyondan oluşmaktadır ve tamamlandığında Kabataş ile Esenyurt’u birbirine bağlamayı amaçlamaktadır.

T5 Haliç Tramvay Hattı

Yıldız-Mahmutbey Metro Hattı’na, Piyer Loti Teleferik Hattı’na, Şehir Hatları iskelelerine, Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’na ve Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’na entegre edilen İstanbul’un en yeni tramvay hattı Eminönü-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattı, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen bir sistemle çalışmaktadır. Yerden aldığı enerjiyle işletilen hatta, normalde enerjisiz olan raylara araç üzerindeyken enerji verilir. Bu şekilde hem güvenli bir şekilde yaya geçişlerine imkan sağlar hem de direk ve tellerin olmaması sebebiyle tarihi dokuya, ağaçlara ve hiçbir doğal güzelliğe zarar vermez. Kıyı şeridinden geçen Haliç Tramvayı’nda size İstanbul’un harika manzarasını seyretmek kalır.

14 istasyondan oluşan Haliç Tramvayı’nın ilk etabı olan Cibali-Alibeyköy arası Ocak 2021’de açıldı, Küçükpazar ve Eminönü istasyonları ise 30 Ağustos 2023’te hizmete açıldı.

M9 Bahariye - Olimpiyat Metro Hattı (Bahariye-Masko arası)

2013 yılında hizmete açılan ve M3 ile mekik olarak işletilen üç istasyondan oluşan metro hattının ilk etabı Mayıs 2021’de hizmete açıldı ve iki istasyon eklenerek M9 Bahariye-Olimpiyat Metro Hattı adını aldı.

5 istasyondan oluşan metro hattı, önemli spor müsabakalarına ev sahipliği yapan Olimpiyat Stadı’na yolcuların gidişini kolaylaştırması açısından önemlidir.

F4 Boğaziçi Üniversitesi/Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı

28 Ekim 2022 yılında hizmete açılan Boğaziçi Üniversitesi/Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı, iki istasyon arasında 2,5 dakikada yol almaktadır. M6 Hattı’nı Boğaz ve Büyükdere’ye bağlaması açısından önemlidir.

M8 Bostancı-Dudullu Metro Hattı

Anadolu Yakası’nın metro ihtiyacını karşılamada çok önemli bir yere sahip olan Dudullu-Bostancı Metrosu, Ocak 2023’te hizmete açıldı. 14,27 kilometre hat uzunluğuna sahiptir ve 13 istasyondan oluşmaktadır. Bostancı’dan başlayan metro hattı, Kozyatağı ve Kayışdağı’ndan geçerek Parseller’e kadar uzanmaktadır.

Bu hat üzerinden Marmaray’a, şehir hatlarına, hızlı trene, deniz otobüslerine, Üsküdar-Çekmeköy ve Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hatları’na kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Metro İstanbul tarafından mevcut işletilen, inşaatı devam eden, uygulama projesi devam eden veya fizibilite ve etüt aşamasında bulunan metro hatlarıyla ilgili güncel bilgilere metromnerede.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YENİ AÇILACAK METRO HATLARI

2024’ün ilk yarısında güvenli ve dakik bir şekilde yolculuk imkanı sağlayan iki yeni metro hattımızı daha hizmete açacağız. Anadolu Yakası’nda Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nda Çekmeköy ile Samandıra Merkez arasını ve Avrupa Yakası’nda Ataköy-İkitelli Metro Hattı’nın kalan istasyonlarını 2024’ün ilk aylarında İstanbullularla buluşturmayı amaçlıyoruz.