Hakkımda

1970 yılında Trabzon’un Akçaabat ilçesinde doğdum. Trabzon Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde önce lisans, ardından yüksek lisans eğitimlerimi tamamladım. Aktif siyaset hayatıma 2008 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olarak başladım. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Beylikdüzü halkının büyük teveccühü ile partimizin bir önceki seçimde yüzde 30 olan oy oranını yüzde 50,8’e çıkararak Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildim.

2019 yerel seçimlerinde, İstanbulluların desteği ve sevgisi ile önce 31 Mart’ta ve ardından 23 Haziran’da iki kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildim. Yenilenen seçimde oyların %54,21’ini almam sonucu, 27 Haziran 2019 tarihinde mazbatamı alarak göreve başladım. O tarihten bu yana bu muhteşem şehrin insanlarına hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyor, adil, eşit ve yaratıcı bir İstanbul ve 16 milyon İstanbullu için çalışmalarımı sürdürüyorum.

Çocukluğum yemyeşil doğası, hırçın denizi ve taş sokaklarıyla Trabzon’da geçtiği için kendimi çok şanslı hissediyorum. Mutlu ve özgür bir çocukluk yaşadım diyebilirim. Trabzon Lisesi’nden mezun olduktan sonra KKTC’de Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandım. Bir süre sonra kaydımı Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi İşletme bölümüne aldırdım. Kıbrıs’ta çok güzel hatıralarla dolu iki yıl geçirdim. Kıbrıs’ın hayatımdaki yeri ve önemi büyüktür. KKTC’de iki yıllık eğitimin ardından İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’ne yatay geçiş yaptım. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden 1994 yılında mezun oldum. Sonrasında yine İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında Yüksek Lisans eğitimi aldım.

Bir yandan üniversite eğitimimi sürdürürken bir yandan İstanbul’un zengin kültürü, köklü tarihi, sıcakkanlı insanları, tiyatro salonları, restoranları müzeleri, sokakları ile tanıştım. Tanıdıkça İstanbul’a olan hayranlığım arttı, tıpkı doğduğum kent Trabzon’la olduğu gibi İstanbul’la da sıkı bir bağ kurdum. Çok net olarak ifade edebilirim ki, İstanbul benim ufkumu genişletti.

1992 yılında inşaat ve taahhüt işleri yapan aile şirketimizde iş hayatına başladım. Bu şirkette Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptım.

1994 yılı hayatım için bir dönüm noktasıydı. Eşim Dilek ile bu tarihte tanıştım. Bir yıl sonra 1995 yılında evlendik. 1997’de ilk göz ağrımız Mehmet Selim, 2005’te ortancamız Semih ve 2011’de biricik kızımız Beren dünyaya geldi.

Spora hep çok büyük bir ilgim oldu. İlkokul yıllarında hentbol ile başladığım spora futbol ile devam ettim. Kaleciydim. Trabzon Lisesi takımında ve KKTC’de Türk Ocağı Limasol Spor Kulübü’nde oynadım. Sporla bağımı hiç koparmadım. Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü’nde yöneticilik yaptım.

2009 yerel seçimlerinde, 1991’den beri yaşadığım Beylikdüzü Belediye Başkanlığı için aday adayı oldum. Aynı yıl CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı’na seçildim.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde CHP Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı oldum ve Beylikdüzü halkının Desteği ile Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildim.

2019 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı oldum. 31 Mart’ta gerçekleştirilen seçimlerin sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildim. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın itirazları neticesiyle gerçekleştirilen yeniden sayım işlemlerinin tamamlanmasıyla 17 Nisan 2019 tarihinde mazbatamı alarak göreve başladım.

AK Parti’nin itirazları sonucunda YSK’nın 6 Mayıs 2019 tarihinde aldığı kararla mazbatam iptal edildi ve 23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri yenilendi. 23 Haziran’da gerçekleşen seçimlerde oyların %54,21’ini alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildim. 27 Haziran 2019 tarihinde mazbatamı aldığımdan bu yana İstanbul'un her bir sakinine hak ettiği adil, huzurlu, temiz, hayat dolu bir şehir yaşamı sağlamak için çalışıyorum.