İBB Büyük İstanbul Otogarı, İstanbul’a geliş-gidişlerin en uğrak noktası olarak yıllarca atıl kalmış bölgeleri, korkuyla geçilen alanları ve bakımsızlığıyla yolu düşen herkesin hatırında yıllarca kötü anılarıyla yer aldı. Bu durumu düzeltmek için 2019 yılında başlattığımız dönüşüm hareketinin ardından halk arasında Esenler Otogarı olarak anılan İBB Büyük İstanbul Otogarı’nı yeni haline kavuşturduk.

Büyük İstanbul Otogarı’nda Ne Değişti?

Büyük İstanbul Otogarı, yenilenen yüzü ve sosyal alanlarıyla artık güvenle yolculuk yapılmanın yanında kültürel etkinlikleri ve sosyal alanlarıyla her zaman ziyaret edilebilen, ulaşım merkezinin yanı sıra bir sosyal yaşam merkezi haline geldi. İBB tarafından başlanan yenileme sürecinde Büyük İstanbul Otogarı, içerisindeki spor merkezinden kütüphaneye kadar birçok farklı sosyal alanla farklı yaş grupları ve ilgi alanlarına hitap eden bir yer halini aldı.

Büyük İstanbul Otogarı’na eklenen sosyal alanların yanı sıra tesiste de birçok iyileştirme yaparak Otogar’ı son haline getirdik. Bina bakımlarını yaparak görsel olarak iyileştirdik. Yolların asfaltlarını yenileyerek araçların giriş çıkışlarını daha konforlu hale getirdik. Bölgesel tasfiyeler ve rekreasyon düzenlemeleri yaptık, mekansal iyileştirmeler ve eklemelerle genel görünümü düzenledik. Bakım, onarım ve yenilemeler yaparak alt yapıyı güçlendirdik. Aydınlatma ve kamera sistemlerini iyileştirdik ve yeniledik.

Ayrıca Büyük İstanbul Otogarı’nın en işlek bölgelerine Atatürk heykeli, kilim deseni, nazar ağacı ve Büyük İstanbul Otogarı hatıra çerçevesi ekleyerek sosyal kimliğini güçlendirdik. Büyük İstanbul Otogarı’nda yaşanan değişimin ardından sergiler, konserler, paneller gibi 60’ın üzerinde kültürel-sosyal etkinlik düzenledik. Otogar Taksi projesi ile bölgede yaşanan taksi problemini büyük oranda çözüme kavuşturduk. Büyük İstanbul Otogarı’nda 130 taksi, 25 sevk ve denetim personeli ile 5 durakta ve 4 noktada 24 saat hizmet verilmektedir.

Büyük İstanbul Otogarı’nda Ne Değişti?

Büyük İstanbul Otogarı’nda “İlkler” 

Büyük İstanbul Otogarı’nda yaşanan büyük dönüşümün ardından birçok “ilk” de yaşandı. İBB Büyük İstanbul’da ilk kez “Cafe de Şamaroğlu” isimli tiyatro oyunu sergilendi, İstanbul’un Renkleri” isimli defile düzenlendi ve yine ilk kez Büyük İstanbul Otogarı içerisinde “Türkiye Otogar Yönetimi Çalıştayı” düzenlendi.

Büyük İstanbul Otogarı Ne Zaman Yapıldı?

6 Nisan 1994 yılında ilk olarak hizmete açılan Büyük İstanbul Otogarı’nda 2019 yılında bir dönüşüm hareketi başlattık. 1 yıl süren özenli çalışmanın ardından 2020 yılında tamamladığımız Büyük İstanbul Otogarı’nı korkulan, kötü ve eski görünümünden kurtararak İstanbul’a yakışır güzellikte kültüre, sosyal ve fiziksel olarak iyileştirdik. Esenler Otogarı olarak da bilinen Büyük İstanbul Otogarı’nı çok kimlikli ve çok fonksiyonlu yeni bir sosyal yaşam alanına dönüştürdük.

Büyük İstanbul Otogarı’nda Neler Var? 

Yenilenen İstanbul Otogarı’nı sadece bir otogar olmanın ötesine taşıdık; İSMEK Eğitim Merkezi, spor merkezi, kütüphanesi, müzik stüdyosu ve konferans salonu gibi sosyal alanlarıyla çok yönlü bir yaşam merkezi haline getirdik. Büyük İstanbul Otogarı yeni hali ile şehirler arası bir durak noktasından bir kültür ve yaşam merkezi haline geldi.

Büyük İstanbul Otogarı İSMEK Eğitim Merkezi

Büyük İstanbul Otogarı İSMEK Eğitim Merkezi

İBB Büyük İstanbul Otogarı’nda bir şubesini daha hizmete açtığımız İSMEK Eğitim Merkezi’nde her yaştan İstanbulluyu ağırlıyor, kişisel-mesleki gelişimden sanata birçok konuda ücretsiz eğitim vermeyi sürdürüyoruz. Otogarda çalışan ve çevresinde yaşayanların tercih ettiği Büyük İstanbul Otogarı Enstitü İstanbul İSMEK Eğitim Merkezi’nde 1 Bilgisayar Teknolojileri, 1 Moda Tasarımı, 1 Barista ve 3 Genel Sınıf olmak üzere toplam 6 derslik yer alıyor ve bu dersliklerde 23 programda aktif olarak eğitim devam ediyor.

Büyük İstanbul Otogarı Evliya Çelebi Kütüphanesi

Büyük İstanbul Otogarı Evliya Çelebi Kütüphanesi

Büyük İstanbul Otogarı’nın değişimini ortaya koyan birimlerden birisi olan Büyük İstanbul Otogarı Kütüphanesi’ni de yenilenmenin ardından hizmete açtık. 27 Ocak 2022’de hizmete açtığımız ve büyük gezginin adını taşıyan Evliya Çelebi Kütüphanesi, 10 binin üzerinde eseriyle 120 kişiye aynı anda hizmet veriyor. Büyük İstanbul Otogarı’nda yer alan kütüphane hafta içi her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Otogar içerisinde yer alan kütüphaneyi ziyaret etmek isterseniz A1 Kız Kulesi’ne ulaşabilir, detaylı bilgi için 0212 249 95 65 / 0212 249 09 45 numaralı telefonlardan birini arayabilirsiniz.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tüm kütüphaneleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Büyük İstanbul Otogarı İBB Gençlik Ofisi

Büyük İstanbul Otogarı İBB Gençlik Ofisi

15-19 yaş arası gençler için açtığımız İBB Gençlik Ofislerimizden birisi de İBB Büyük İstanbul Otogarı’nda yer alıyor. Gençler için eğitim, kişisel gelişim ve istihdama yönelik seminerler düzenlenen ve kursların yer aldığı İBB Gençlik Ofisi’nde sadece İstanbullu gençler değil İstanbul’a gelen gençler de eğitim görebiliyor. Misafir Öğrenci Ofisi’nde ağırlanan gençlere ulaşım, konaklama, kültürel geziler, yeme-içme ve rehberlik hizmeti sağlanıyor, İstanbul dışından gelen gençlerin de İstanbul’u keşfetmesine olanak sağlanıyor. İBB Gençlik Ofisi’nde bilgisayar eğitim salonu, kütüphane, derslikler, sanat atölyeleri, tiyatro sahnesi ve oyun alanları da yer alıyor. İBB Gençlik Ofisi’ni ziyaret etmek için İBB Büyük İstanbul Otogarı’nda yer alan eski adıyla 4. Kule, yeni adıyla Dolmabahçe Saat Kulesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Büyük İstanbul Otogarı Gazanfer Bilge Spor Merkezi

Büyük İstanbul Otogarı Gazanfer Bilge Spor Merkezi

Otogar’da çalışan ve çevre ilçelerde yaşayan her yaştan İstanbullu için hizmet veren İBB Büyük İstanbul Otogarı Gazanfer Bilge Spor Merkezi, 1.300 metrekarelik alanda yer alıyor. Gazanfer Bilge Spor Merkezi’nin içerisinde fitness salonu, step ve egzersiz için 2 stüdyo, kardiyo ve fitness için spor aletleri ile ağırlıklar ve pilates için ekipmanlar, soyunma odaları, duşlar ve tuvaletler bulunuyor.

Büyük İstanbul Otogarı Özkan Uğur Müzik Stüdyosu

Büyük İstanbul Otogarı Özkan Uğur Müzik Stüdyosu

2023 yılında aramızdan ayrılan usta sanatçının anısını yaşatan Özkan Uğur Müzik Stüdyosu’nu da Büyük İstanbul Otogarı içerisinde hizmete açtık. İstanbullu gençlerin yaratıcılıklarını ifade edebilecekleri bir alan ortaya çıkarmak üzere yola çıktığımız müzik stüdyosu iki kattan oluşuyor. İlk katında prova ve performans odası, ikinci katında ise birçok müzikal ekipmanın yer aldığı ve ses kaydı yapılabilecek özelliklere sahip olan kayıt stüdyosu yer alıyor. Randevu sistemiyle hizmet veren İBB Özkan Uğur Müzik Stüdyosu’nda genç müzisyenler çalışma, ses kaydı ve provalarını ücretsiz olarak yapılabiliyor. İBB Büyük İstanbul Otogarı’nda yer alan Özkan Uğur Müzik Stüdyosu’ndan ücretsiz randevu almak için 0 (544) 550 44 34 numaralı telefon hattını arayabilirsiniz.

Büyük İstanbul Otogarı İBB Kadın Danışma Birimi

Büyük İstanbul Otogarı İBB Kadın Danışma Birimi

Şiddet mağduru kadınlar için önemli bir nokta olarak konumlanan İBB Büyük İstanbul Otogarı’nda özellikle il dışından gelen şiddete maruz bırakılan kadınların hızla başvuru yapmasına olanak sağlamak için Otogar Kadın Danışma Birimi’ni hizmete açtık. İBB Otogar Kadın Danışma Birimi’ne müracaat eden kadınların şiddet öyküsü dinlenerek can güvenliği riskini değerlendiriyor ve başvuru yapan kadının öyküsü özelinde mesleki çalışmalar yürütüyoruz. Büyük İstanbul Otogarı İBB Kadın Danışma Birimi’nde sosyal danışmanlık veriyor, hukuki bilgilendirmeler yapıyor, sığınak, istihdam ve sosyoekonomik destek taleplerini alarak şiddet mağduru kadın ve çocuklarının ihtiyaç duyduğu desteğe en kısa sürede ulaşmalarına olanak sağlıyoruz.

Büyük İstanbul Otogarı Kaptan Köşkü

Büyük İstanbul Otogarı Kaptan Köşkü

İBB Büyük İstanbul Otogarı’nda hizmete açtığımız yeni alanlardan birisi olarak dikkat çeken Kaptan Köşkü ile Otogar’a gelen şoför ve muavinlerin çalışma ve istirahat şartlarının iyileştirilmesine olanak sağladık. Eski dönemde yazıhanelerin üst katlarında, Otogar’ın alt katlarında kiralanan odalarda veya otobüslerin içlerinde dinlenmeye çalışan şoför ve muavinlerin artık güvenli ve temiz bir istirahat alanı bulunuyor. Uzun yolculukların ardından muavin ve şoförlerin duş alabilecekleri, çay ve kahvelerini yudumlayarak sosyalleşebilecekleri ve dinlenebilecekleri Kaptan Köşkü, Büyük İstanbul Otogarı’nda onları bekliyor.

Büyük İstanbul Otogarı Geçici Barınma Merkezi

Büyük İstanbul Otogarı Geçici Barınma Merkezi

1.000 metrekarelik kullanım alanı ve 500 metrekarelik bahçesiyle hizmete açılan Geçici Barınma Merkezi de Büyük İstanbul Otogarı’nda yer alan yeniliklerden birisi. Büyük İstanbul Otogarı Geçici Barınma Merkezi’nde kış dönemlerinde yatılı, diğer zamanlarda ise gündüz geçici barınma hizmeti sağlıyoruz. Geçici Barınma Merkezi içerisinde 80 kişilik yemekhane, 6 ranzalı oda, 2 aile odası, 2 sosyalleşme alanı, hizmet ofisi, psikolojik destek odası, berber, çamaşırhane, çocuk etkinlik odası, personel giyim odaları ve depo olmak üzere, toplam 19 farklı birim yer alıyor. 46 yetişkin ve 8 çocuk ağırlama kapasitesine sahip olan Geçici Barınma Merkezi’nde belirli saatlerde çamaşırhane hizmeti veriliyor ve ihtiyaç sahiplerine yeni kıyafetlerin verilmesi de sağlanıyor.

Büyük İstanbul Otogarı’na Nasıl Gidilir?

Büyük İstanbul Otogarı’na Nasıl Gidilir?

Büyük İstanbul Otogarı’na İstanbul içerisinden birçok farklı noktadan, farklı toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Büyük İstanbul Otogarı yol tarifi için öncelikle gideceğiniz yöne göre kullanacağınız toplu taşıma aracını belirleyebilirsiniz.

Büyük İstanbul Otogarı’na otobüs ile gitmek istiyorsanız: 39O YEŞİLPINAR – OTOGAR, 76O CİHANGİR MH. - AVCILAR OTOGAR, 303B SİLİVRİ CEZAEVİ – OTOGAR, 83O OTOGAR – TAKSİM veya 75O OTOGAR-MECİDİYEKÖY hat numaralı araçlardan birini tercih edebilirsiniz.

Büyük İstanbul Otogarı’na metro ile gitmek istiyorsanız: M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı ve M1B Yenikapı-Kirazlı Metro Hattı’nı kullanarak Otogar istasyonunda inerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Büyük İstanbul Otogarı’na metrobüs ile gitmek istiyorsanız: Otogar’a giden metro hatlarına geçiş yapabileceğiniz metrobüs istasyonlarından aktarma yaparak Büyük İstanbul Otogarı'na ulaşabilirsiniz.

Tüm bu toplu taşıma araçlarına ek olarak Havaist ve minibüsler ve otobüs firmalarının servisleriyle de Büyük İstanbul Otogarı’na kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Büyük İstanbul Otogarı Açık Adres: Altıntepsi Mah. Bayrampaşa / İstanbul

Büyük İstanbul Otogarı Telefon: +90 212 400 0 400

Büyük İstanbul Otogarı E-Posta Adresi: iletisim@buyukistanbulotogari.ist