Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı’nın fizibilite ve projelendirme çalışmalarını tamamladık. Anadolu Yakası’nda üç ilçenin meydanlarını buluşturacak yeni tramvay hattımız yakında İstanbulluların hizmetine açılacak.

Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı Çalışmalarına Başladık

Fizibilite ve projelendirme çalışmalarını tamamladığımız Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı Anadolu Yakası’nın trafik yoğunluğunu büyük ölçüde rahatlatacak ve İstanbullulara rahat bir nefes aldıracak. Yaklaşık 21,3 kilometre uzunluğundaki Anadolu Yakası Tramvay Hattı 33 istasyondan oluşacak.

Tramvay hattının birinci etabında Kadıköy’deki meydan düzenlemeleriyle beraber başladı ve Kadıköy Meydan, Rıhtım Durağı olarak geçecek ve bu noktadan Üsküdar ve Maltepe’ye kesintisiz ulaşım sağlanacak.

Anadolu Yakası Tramvayı Güzergâhı

“AnadoluTRAM” olarak adlandırdığımız Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı ile bu üç ilçeyi, hafif raylı sistemle birbirine bağlıyoruz. Üsküdar Meydanı’ndan yola çıkan bir yolcumuz Zeynep Kamil üzerinden oradaki hastane bölgesine ve Karacaahmet Mezarlığı’na rahatlıkla ulaşabilecek. Kadıköy Meydanı’ndan yolculuğa başlayan bir kişi de rahatlıkla Bostancı’ya ya da Göztepe Hastanesi’ne ulaşabilecek.

Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı Durakları

Anadolu Yakası’nda yaşayan İstanbulluların dört gözle beklediği Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı’nın tüm saha çalışmaları tamamlandı. Diğer raylı sistemlerle aktarma noktalarına sahip olacak ve 33 duraktan oluşacak Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı durakları şu şekilde planlanıyor:

·        Üsküdar Meydan

·        Üsküdar Kaymakamlık

·        Valide-i Atik

·        Zeynep Kamil

·        Karacaahmet

·        Numune Hastanesi

·        Haydarpaşa Teknik Lisesi

·        Rıhtım

·        Altıyol

·        Söğütlüçeşme

·        Ziverbey

·        Kuyubaşı

·        M.Ü.- Hastane

·        Çemenzar

·        Göztepe

·        Sahrayıcedit

·        Tüccarbaşı

·        Kazasker

·        Ayşekadın

·        Şenesenevler

·        Bostancı

·        Altıntepe

·        Küçükyalı

·        Adnan Kahveci

·        İdealtepe

·        Maltepe Kaymakamlık

·        Maltepe Belediyesi

·        Maltepe Meydan

·        Maltepe

·        Orhangazi

·        Cevizli

·        Tugay Yolu

·        Vergi Dairesi

Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı Aktarma Durakları

Üsküdar-Kadıköy-Maltepe Tramvay Hattı, Üsküdar ve Kadıköy meydanda yolcuları denizle buluşturacak. Söğütlüçeşme durağındaysa Marmaray, hızlı tren ve yeni projelendirdiğimiz Yenidoğan-Söğütlüçeşme metro hattına aktarma olacak.

Minibüs yolu caddesi boyunca da Sahrayıcedit durağından Ümraniye-Ataşehir-Göztepe hattıyla bir aktarma sağlanabilecek. Ayşekadın ve Şenesenevler duraklarından da Dudullu-Bostancı metrosuna aktarma yapılabilecek.