İstanbul’da tamamladığımız metrolarla her gün, milyonlarca yolculuğun daha hızlı, konforlu ve güvenli olmasına olanak tanıyoruz. Metro projelerimizle İstanbul’un doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine ulaşımını çok daha kolay hale getirirken bir yandan da yerin altında 10 bin kişilik bir ekiple çalışıyoruz.

Ümraniye – Ataşehir – Göztepe Metro Hattı

Ümraniye – Ataşehir – Göztepe Metro Hattı

Ümraniye – Ataşehir Göztepe Metrosu, Anadolu Yakası’nda yer alan üç önemli ilçeyi birbirine bağlayan ve İstanbul metro hatları arasında önemli bir yeri olacak bir metro projesi olarak devam ediyor.13 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşacak metro hattının fiziki ilerlemesi %81,5’e ulaştı. Ümraniye – Ataşehir bölgesinden geçen metro hattı, İstanbul Finans Merkezi’ni de içerisine alacağı için trafik yoğunluğunu da azaltması planlanıyor. 2023 yılı TÜİK verilerine göre 1.608.208 kişiye hizmet sağlayacak olan Ataşehir – Ümraniye – Göztepe Metrosu’nda 2040 yılında günlük yolcu verisinin 415.180 olması bekleniyor.

Kadıköy, Ümraniye ve Ataşehir gibi Anadolu Yakası’nın en kalabalık ilçelerinden üçünü birbirine bağlayacak olan metro hattı, aynı zamanda birçok başka raylı sistemle de kesişecek. Ümraniye – Ataşehir – Göztepe Metro Hattı’ndan Marmaray, Kadıköy - Sabiha GH Metro Hattı (M4) ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy -Sancaktepe Metro Hattı (M5) ile kesişecek.

Ümraniye – Ataşehir – Göztepe Metro Güzergâhı

Ümraniye – Ataşehir – Göztepe Metro Hattı, 13 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşuyor. Kadıköy Göztepe 60. Yıl Parkı’ndan başlayan Ümraniye – Ataşehir – Göztepe Metrosu, Sahrayıcedit ve Yenisahra’dan geçerek Ataşehir ve Atakent üzerinden Kazım Karabekir’e kadar gidecek. Göztepe’den Ümraniye’ye kadar tamamlanması planlanan metronun durakları; 60. Yıl Parkı, Tütüncü Mehmet Efendi, Sahrayıcedit, Yenisahra, Ataşehir, Finans Merkezi, Site, Atakent, Çarşı, SBÜ Hastanesi ve Kazım Karabekir olarak belirlendi.

Ümraniye – Ataşehir – Göztepe Metrosu Ne Zaman Açılacak? 

Ümraniye – Ataşehir – Göztepe Metro Hattı’nın fiziki ilerlemesini %81,5 seviyesine kadar ulaştırdık. Ümraniye metrosunun tahmini olarak 2025 yılının Mayıs ayında tamamlanması planlanıyor.

Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metro Hattı

Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metro Hattı

Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metrosu, işletmedeki Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı’nın devamı niteliğinde bir metro hattı olarak Anadolu Yakası’nın üç ilçesini daha raylı sistemle buluşturacak önemli bir hat olarak konumlanıyor. 4,4 kilometrelik Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metro Hattı, 4 istasyondan oluşmaktadır. Fiziki ilerlemesi %87 seviyesine ulaşan metro hattı tamamlandığında Sancaktepe, Çekmeköy ve Sultanbeyli’yi Üsküdar’da Marmaray’a ve Altunizade’de Metrobüs Hattı’na bağlayacak. 2023 yılı TÜİK verilerine göre 1.153.312 kişiye hizmet sağlayacak olan metronun, 2040 yılında ise günlük olarak 1.204.370 kişiye hizmet vermesi bekleniyor.

 Sancaktepe, Sultanbeyli ve Çekmeköy’de ulaşımı kolaylaştıracak metro hattının yapımı son hızla devam ediyor. Metro, aynı zamanda Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı,

Yenidoğan-Cumhuriyet-Emek Metro Hattı ve Dudullu-Bostancı Metro Hattı ile kesişerek bölgeden birçok noktaya ulaşımı çok daha hızlı ve konforlu hale getirecek.

Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metro Güzergâhı

4,4 kilometre uzunluğundaki Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metrosu, Sultanbeyli’den başlayarak, Veysel Karani ve Hasanpaşa üzerinden Sancaktepe Şehir Hastanesi’ne kadar gidecek. Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metrosu’nda 4 istasyondan oluşuyor. Metro durakları; Sancaktepe Şehir Hastanesi, Veysel Karani, Hasanpaşa ve Sultanbeyli olarak belirlendi.

Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metrosu Ne Zaman Açılacak?

Metro inşaatlarında çalışan on binlerce iş arkadaşımızın özverili çalışmalarıyla Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metro Hattı’nın ilerlemesini %87 seviyesine ulaştırdık. Metro projesini Haziran 2025’te tamamlayarak hizmete açmayı öngörüyoruz.

Pendik – Kaynarca – Fevzi Çakmak Metro Hattı

Pendik – Kaynarca – Fevzi Çakmak Metro Hattı

Pendik – Kaynarca – Fevzi Çakmak Metrosu, birçok metroyu birbiriyle bağlayacak ve Pendik’te ulaşımı kolaylaştıracak bir metro hattı olacak. Pendik metrosuyla raylı sistem entegrasyonunun sağlanması ve Pendik içerisinde ulaşımın kolaylaşması planlanıyor. 6 kilometrelik uzunlukta ve iki istasyondan oluşacak metro hattının Pendik Merkez İstasyonunda Marmaray, Kaynarca Merkez İstasyonunda ise Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı ile entegrasyon sağlanacaktır. %67’sini tamamladığımız metro hattında 2023 yılı TÜİK verilerine göre 743.774 kişiye hizmet sağlanması, 2040 yılında ise 177.470 kişinin günlük olarak yolculuk yapması planlanmaktadır.

Pendik – Kaynarca – Fevzi Çakmak Metro Güzergâhı 

Pendik – Kaynarca – Fevzi Çakmak Metrosu, 2 istasyon ve 6 kilometreden oluşuyor. Metronun durakları; Kaynarca Merkez ve Pendik Merkez olacak şekilde belirlendi.

Pendik – Kaynarca – Fevzi Çakmak Metrosu Ne Zaman Açılacak?

Yüzde 67 seviyesinde tamamlanan Pendik metrosunun 2025 yılının Haziran ayında tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı Yıldız – Kabataş Arası

Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı Yıldız – Kabataş Arası

Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı Yıldız – Kabataş Arası, 4,5 kilometre ve 2 istasyondan oluşuyor. Tamamlandığında Mahmutbey’den Kabataş’a yolculuk süresini kısaltacak olan hattın son iki durağının yapımına son hızla devam ediliyor. %63 oranında tamamlanan metro hattı, tamamlandığında Avrupa Yakası’nın en önemli raylı sistemlerinden Kabataş – Bağcılar Tramvayı ve Kabataş – Taksim füniküleri, Yenikapı – Hacıosman Metro Hattı gibi birçok hatla entegre bir hat olacak. Beşiktaş ve Kabataş istasyonlarının açılmasıyla birlikte metro hattı, 2023 yılı verilerine göre 3.209.772 kişiye hizmet verecek. 2043 hedef yılında ise Beşiktaş Metrosu’nun günlük olarak 1.077.266 kişiye hizmet vermesi öngörülüyor.

Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı Yıldız – Kabataş Arası Güzergâhı

Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı’nın son açılan Fulya ve Yıldız istasyonlarının devamı olacak şekilde çalışması yürütülen Yıldız – Kabataş Metro Hattı, iki istasyon ve 4,5 kilometrelik bir kısımdan oluşuyor. Beşiktaş ve Kabataş istasyonları tamamlandığında bu metro hattı Kabataş Transfer Merkezi’ne bağlanmış olacak. Böylelikle deniz ulaşımına ve birçok raylı sisteme Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Hattı ile ulaşılacak.

Yenikapı – Hacıosman Metro Hattı (M2), Kırazlı – Başakşehir Metro Hattı (M3), Topkapı – Mescid-i Selam Tramvay Hattı (T4), Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı (T5), Gayrettepe- Havalimanı Metro Hattı (M11) hatlarıyla entegre olan Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı’nın Yıldız – Kabataş istasyonlarının tamamlanmasıyla birlikte Taksim – Kabataş Füniküler Hattı ve Kabataş – Bağcılar Tramvayı ile de entegrasyonu sağlanacak.

Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı Yıldız – Kabataş Arası Ne Zaman Açılacak?

Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı’nın Yıldız – Kabataş arası kısmının tahmini açılık tarihi Haziran 2025 olarak planlanıyor.

Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt Metro Hattı

Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt Metro Hattı

Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt Metro Hattı, 8 ilçeyi birbirine bağlayan oldukça önemli bir metro hattı olarak 18,5 kilometrelik uzunlukta ve 11 istasyondan oluşacak şekilde projelendirildi. Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar ve Başakşehir’i birbirine bağlayacak olan Esenyurt Metrosu, nüfus ve istihdam verilerinin yoğun ve giderek yoğunlaşan bölgelerinden geçecek. Böylece bölgede giderek yoğunlaşan trafiğin de metro projesi sayesinde kontrol altına alınması planlanmaktadır.

Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt Metrosu’nun 2023 yılı verilerine göre 3.504.199 kişiye hizmet vermesi, 2043 yılında ise günlük 2.042.344 yolculuk yapılması öngörülmektedir.

Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt Metro Hattı Güzergâhı 

Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt Metro Hattı, M9 İkitelli – Ataköy Metro Hattı, Halkalı – Yeni Havalimanı Metro Hattı, Esenyurt – Saadetdere uzatmasıyla Sefaköy – Beylikdüzü – TÜYAP Metro Hattı gibi birçok metro hattına entegre olacak şekilde projelendirildi. 18,5 kilometre uzunluğundaki metro projesi, 11 istasyondan oluşuyor. Metro hattı tamamlandığında Bölge Parkı, Atatürk Mahallesi, Toplu Konut, Tema Park, Hastane, Tahtakale, Ispartakule, Bahçeşehir, Esenkent ve Ardıçlı duraklarından geçerek Esenyurt’a gidecek.

Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt Metrosu Ne Zaman Açılacak?

Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt Metro Hattı’nın ilk fazının 2026 yılı sonunda, ikinci fazının ise 2028 yılı sonunda tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor. %39’u tamamlanan Esenyurt Metrosu’nun yapımı hızla devam ediyor.

Yenidoğan – Söğütlüçeşme Metro Hattı 1. Etap

Yenidoğan – Söğütlüçeşme Metro Hattı 1. Etap

Yenidoğan – Söğütlüçeşme Metro Hattı 1. Etabı olan Yenidoğan – Emek Arası, 6,70 kilometre uzunluğunda ve 5 istasyondan oluşuyor. 2024 yılında yapımına başlanan metro hattı, 24,9 kilometre uzunluğunda ve 15 istasyondan oluşacak Yenidoğan – Söğütlüçeşme Metro Hattı’nın ilk etabı olacak. Anadolu Yakası’nın yeni metro projesi olarak Çekmeköy ve Sancaktepe ilçelerinin ulaşımını kolaylaştıracak metro projesinin ilk etabı tamamlandığında bölgedeki hastanelere, şehir ve iş merkezlerine ulaşımı kolaylaştıracak. 

Yenidoğan – Söğütlüçeşme Metro Hattı 1. Etap Güzergâhı 

Yenidoğan – Söğütlüçeşme Metrosu’nun Yenidoğan – Emek arası, 5 istasyondan oluşuyor. Çekmeköy ve Sancaktepe ilçelerinden geçen metro hattındaki istasyonlar; Yenidoğan, Cumhuriyet, Aydınlar, Sarıgazi ve Emek olacak şekilde projelendirildi.

Yenidoğan – Söğütlüçeşme Metro Hattı 1. Etabı Ne Zaman Açılacak? 

Yenidoğan – Söğütlüçeşme Metrosu’nun ilk etabı olan Yenidoğan – Emek arasının tahmini olarak Ekim 2028 yılında tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

Kirazlı – Halkalı Metro Hattı

Kirazlı – Halkalı Metro Hattı

Kirazlı – Halkalı Metro Hattı, 10 istasyondan oluşuyor. 9,7 kilometre uzunluğunda olan metro projesi, Küçükçekmece, Bağcılar ve Bahçelievler ilçelerini birbirine bağlayacak. Yenikapı – Atatürk Havalimanı Metro Hattı’na entegre olan metro projesi, Halkalı’dan Yenikapı’ya ulaşımı da kolaylaştıracak.

Kirazlı – Halkalı Metrosu’nun tamamlandığında 2.143.376 kişiye hizmet sağlaması ve günlük yolcu verisinin 930.563 kişi olması planlanıyor.

Kirazlı – Halkalı Metro Hattı Güzergâhı

Kirazlı – Halkalı Metro Hattı, 10 istasyondan oluşuyor. Kirazlı’dan başlayan metro hattı, Barbaros, Malazgirt, Mimar Sinan, Fatih, Halkalı Üniversite, Mehmet Akif Ersoy, Yenidoğan ve Bezirganbahçe duraklarından geçerek Halkalı istasyonunda sonlanacak.

Geçtiği istasyonlara ek olarak Halkalı Metrosu, Yenikapı – Atatürk Havalimanı Metro Hattı, Marmaray, Ataköy – İkitelli Metro Hattı ve Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metrolarıyla entegre olacak.

Kirazlı – Halkalı Metrosu Ne Zaman Açılacak?

Fiziki ilerlemesi %18,5 olan ve yapımı hızla süren Kirazlı – Halkalı Metro Hattı’nın Aralık 2028’de tamamlanarak hizmete açılması planlanmaktadır.

Eyüpsultan – Bayrampaşa Tramvay Hattı

Eyüpsultan – Bayrampaşa Tramvay Hattı

Eyüpsultan – Bayrampaşa Tramvay Hattı, 3,2 kilometre uzunluğunda ve 5 istasyondan oluşan bir tramvay hattıdır. Hattın 1,7 km’lik kısmı yeraltında, diğer yarısı ise hemzemin olarak planlanmıştır. Bayrampaşa Meydanı’ndan başlayarak Feshane’ye ulaşan tramvay hattı, hem Yenikapı – Atatürk Havalimanı Metro Hattı’na hem de Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı’na entegre çalışacak şekilde projelendirildi. 2023 yılı verilerine göre 675.248 kişiye hizmet sağlaması planlanan Bayrampaşa Tramvayı’nın 2050 hedef yılında günlük yolculuk sayısının 117.700 olması öngörülmektedir.

Eyüpsultan – Bayrampaşa Tramvay Hattı Güzergâhı

Eyüp – Bayrampaşa Tramvay Hattı, Bayrampaşa Meydanı’ndan başlayarak Eyüp Sultan Bulvarı’nı takip eder ve Eyüp sahilinde Feshane’ye kadar uzanır. 5 istasyon olacak şekilde planlanan tramvay hattının durakları; Feshane, Eyüp, Demirkapı, Bayrampaşa ve Meydan olacak şekilde belirlendi.

Eyüpsultan – Bayrampaşa Tramvayı Ne Zaman Açılacak?

Yapımına 2024 yılında başlanan Eyüpsultan – Bayrampaşa Tramvayı’nın tahmini açılış tarihinin Ocak 2028 olması planlanıyor.