2019 yılından bugüne kadar her alanda icraatlar yaparak İstanbul’u altyapısından çevresine, ulaşımından tarihi eserlerine kadar çok geniş bir kapsamda ele aldık. Bu süreçte dünyada en çok metro yapılan şehir unvanını aldık; Yerebatan Sarnıcı restorasyonuyla adımızı dünyaya duyurduk. Altyapı çalışmalarımız sayesinde İstanbul’da artık o eski görüntüler kalmadı. İstanbul için yaptıklarımızın yanında İstanbullular için de yaptığımız icraatlarla onlarca ilke imza attık. Yurtlar, kreşler, istihdam ofisleri, üretici pazarları açtık; hiç kadın çalışan olmayan yerlerde artık şoförden kaptana kadar yüzlerce kadın çalışan istihdam ediyoruz, milyarlarca liralık destekler veriyoruz; bu şehir ve bu şehirliler için çalışmaya, üretmeye hiç durmadan devam ediyoruz:

 • Ulaşım Yatırım İcraatları
 • Altyapı İcraatları
 • Eğitim-Kariyer İcraatları
 • Sosyal Destekler
 • Kadın ve Aile
 • Çocuk
 • Sağlık
 • Sosyal Projeler
 • Tarım ve Hayvancılık
 • Spor
 • Kültür Sanat ve Restorasyonlar
 • Yeşil Alanlar
 • Çevre Düzenleme
 • Deprem

1.    Ulaşım Yatırımları İcraatları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’un ulaşımını güçlendirecek, İstanbulluların bir köşesinden diğerine hızlı ve güvenli yolculuk yapabilmelerini sağlamak için milyarlarca liralık yatırım yaptık. Özellikle metro ve tramvay gibi raylı sistemlere ve deniz ulaşımına önem vererek İstanbul’un ulaşımını kolaylaştıracak ilklere imza attık.

     ·  Metro Yatırımları

2019’dan bugüne kadar İstanbul’da en çok metro yapılan döneme imzamızı attık. Bu dönemde kaynak yetersizliğinden veya proje hataları sebebiyle yarım kalan metro hatlarında yaşanan sorunları çözdük. Bu hatlar için 1,55 Milyar Euro kaynak bularak çalışmaları yeniden başlattık ve toplamda 65,1 kilometre uzunluğunda hat açtık.

10 binden fazla kişinin istihdamını sağladığımız metro inşaatı projelerimizde 62,1 kilometre uzunluğundaki 8 farklı raylı sistemin inşaatı da tüm hızıyla sürüyor.

     - Hizmete açtığımız raylı sistem hatları

 • Yıldız-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nda Yıldız ve Mahmutbey arasını hizmete açtık.
 • Haliç Tramvay Hattı projesindeki problemleri ortadan kaldırarak hattı tamamladık.
 • Ataköy-İkitelli Metro Hattı’nda Bahariye ile Masko arasını hizmete açtık.
 • Boğaziçi Üniversitesi/Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı’nı hizmete açarak öğrencilerin okula ulaşımını kolaylaştırdık.
 • Bostancı-Dudullu Metro Hattı’nı hizmete açtık.
 • 2024’ün ilk yarısında ise Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın Çekmeköy ile Samandıra Merkez kısmını ve Ataköy-İkitelli Metrosu’nda kalan istasyonları hizmete açacağız.
 • Başakşehir - Kayaşehir Metro Hattı'nın Onurkent, Şehir Hastanesi, Toplu Konutlar ve Kayaşehir Merkez duraklarını hizmete açtık.
 • Kadıköy - Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı'nın Tavşantepe - Sabiha Gökçen Havalimanı arasını hizmete açtık.

     - TRAM34

%100 İstanbul ürünü olan ve Cumhuriyetimizin 100. yılında Türk mühendislerimiz sayesinde hayata geçirdiğimiz TRAM34 projesiyle kendi metrolarımızı üretmeye başlıyoruz. %60 yerli olarak Türkiye’de bu özelliğe sahip ilk raylı sistem aracı olacak metrolarımızın projesini tasarımlarını ve mühendisliğini İBB Metro İstanbul üstlendi.

     - HIZRAY

İstanbul’u bir uçtan diğerine bağlayacak HIZRAY projemizi hayata geçiriyoruz. Yeni nesil ekspres metro hattı olan HIZRAY projemiz, Sabiha Gökçen Havalimanı ile Beylikdüzü arasındaki 74,5 kilometrelik mesafede 13 istasyonla hizmet verecek. HIZRAY projesinde aynı zamanda 20 noktada diğer hatlara entegrasyon sağlanacak. 

     - Gece metrosu

İstanbul’daki en önemli 7 metro hattında cuma günleri sabah 06.00’dan pazar günleri 00.00 arasında kesintisiz olarak sefer yaparak gece metrosu uygulamasını hayata geçirdik. Gece metrosu uygulamasına M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı, M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı, M6 Levent-Boğaziçi Ü./Hisarüstü Metro Hattı, M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, M1B Yenikapı-Kirazlı Metro Hattı, M5 Üsküdar-Çekmeköy Metro Hattı ve M4 Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’nı dâhil ettik.

     ·  Şehir Hatları Yatırımları

Şehir Hatları’nda elimizde var olan değerlere yatırım yaptığımız ve unutulanı gün yüzüne çıkardığımız bir dönem geçirdik. Bu süreçte yıllardır kullanılmayan Haliç Tersanesi’ni ele alıp yeniden çalışıp üreten bir tersane ortaya çıkardık. Haliç Tersanesi’nde ilk kez Deniz Taksi ürettik; Kızıltoprak ve Paşabahçe gibi bir dönem İstanbul’un simgesi olan ancak bir köşede çürüyen vapurlarımızı restore ederek yeniden seferlere başlattık. 

İstanbul’un trafiğini rahatlatacak şekilde planladığımız Haliç, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’nde 9 yeni hattımızı açtık.

     - Yeni açtığımız hatlar

 • Bostancı – Adalar Ring Hattı (2019)
 • Beykoz – Sarıyer Hattı (2021)
 • Kadıköy - Kasımpaşa - Fener – Hasköy - Sütlüce - Eyüp Hattı (2022)
 • Beşiktaş - Kabataş - Karaköy - Kasımpaşa - Sütlüce - Eyüp Hattı (2022)
 • Maltepe - Büyükada - Heybeliada - Burgazada - Kınalıada Hattı (2022)
 • Çengelköy - Kabataş Hattı (2022)
 • Aşiyan – Üsküdar (2022)
 • Aşiyan – Küçüksu – Anadoluhisarı (2022)
 • Ortaköy – Beşiktaş – Eminönü (2023)

Kabataş İskelesi’nde yapılan çalışmalardan dolayı iskelenin kapatılmış olması sebebiyle yapılamayan seferleri yeniden başlatarak Kabataş – Kadıköy Hattı’nı hizmete açtık.

2022 yılında açılan Bostancı-Moda-Kadıköy-Kabataş hattını, mevcuttaki Bostancı-Karaköy-Kabataş hattı ile birleştirerek 2024 yılı itibarıyla Bostancı-Moda-Karaköy-Kabataş hattı ile hizmet vermeye devam ediyoruz.

     - Deniz Taksi

Hem deniz ulaşımında kullanılan hem de Haliç Tersanesi’nde üretilen ilk elektrikli araç olma özelliği taşıyan Deniz Taksi’leri İstanbulluların hizmetine sunduk. 5 tanesi elektrikli-hibrit olan 50 Deniz Taksimizle hizmet sağlıyoruz.

     - Gece vapuru

Gece gündüz yaşayan bir şehir olan İstanbul’a yakışacak şekilde vapur seferlerimize de gece seferlerini dahil ettik. 2020 yılında başlattığımız uygulama cuma ve cumartesi geceleri Kadıköy-Karaköy-Beşiktaş ve Beşiktaş-Üsküdar hatlarında ring sefer olarak hizmete devam ediyor.

     ·  Taksi Dönüşümü

İstanbul’da uzun süredir problem olan taksi kalitesi ve sayısındaki azalma sebebiyle UKOME’ye sunduğumuz teklif revize edilerek kabul edildi ve 8+1 kapasiteli 1803 adet minibüsü taksiye dönüştürdük. Hizmete başlayan yüksek kişi kapasiteli taksiler sadece kalabalık grupları ağırlamakla kalmıyor aynı zamanda bebek arabası taşıyan annelerin veya engelli bireylerin de hayatını kolaylaştırıyor.

     ·  Otopark Yatırımları

Otoparklara yaptığımız 3 milyar 750 milyon liralık yatırımla İstanbul’daki araçların parklanmasını İSPARK ile daha güvenli ve teknolojik hale getirdik. Aynı zamanda hayata geçirdiğimiz “Park et, devam et” sistemiyle toplu taşıma hatlarına entegre olabilecek otoparklarımızın kapasitesini yükselttik. Açtığımız yeni otoparklarla 61 bin araçlık kapasite artırdık. Uygun lokasyonlarda yaptığımız zemin altı otoparklarla parklanmayı yer altına taşıyarak meydanlarda sosyal ve yeşil alan düzenlemeleri yaptık. 11 bin 57 araç kapasiteli otoparkların inşaatına da hızla devam ediyoruz. Yine devam eden otopark yatırımlarından biri olan elektrikli şarj istasyonları Şarjparklar, 2024 yılında ilk fazı bariyerli otoparklarda olmak üzere hizmete alınacak.

İSPARK’taki erkek çalışanlara ek olarak ilk kez kadın çalışanların da görev yapmasını sağladık. Yine bir ilk olarak kartlı ödeme sistemini başlatarak daha hızlı ve güvenli ödeme imkânı sağladık.

     ·  Metrobüs ve Otobüs Yatırımları

Metrobüs ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarında yaptığımız dev yatırımlarla hem İstanbulluların daha konforlu ve güvenli araçlarla seyahat etmelerini sağlıyor hem de İstanbulluların gideceği noktaya daha rahat ulaşmalarını sağlıyoruz. Metrobüslerimizi yenilemek, elektrikli otobüsler üretmek gibi araçlara yönelik düzenlemelerimizin yanı sıra metrobüs için 21 yıl boyunca kullanılabilecek kadar dayanıklı olan “Beyaz Yol” asfalt sistemiyle yollarımızı daha dayanıklı, konforlu ve çevreci hale getiriyoruz.

     - Metrobüsler

En son 2015 yılında araç alımı yapılan metrobüs filomuzdaki yetersizliği gidermek ve araç sayısını yükselterek yolculuk konforunu artırmak ve süresini azaltmak için yeni metrobüsler satın alarak filomuza dahil ettik. Öz kaynaklarımızı kullanarak 2 milyar 378 milyon liralık 252 yeni metrobüs satın aldık ve İstanbulluların kullanımına sunduk. Yerli ve milli kaynaklarla üretilen Akia ve Otokar markalarından 132 tanesi 280 yolcu kapasiteli; 120 tanesi 200 yolcu kapasiteli otobüsü İstanbullulara kazandırdık.

     - Yeni otobüsler

Öz kaynaklarımızla İETT filosunu yenilemek için 1 milyar liralık yatırım yaparak 150 yeni otobüs aldık. Aldığımız yeni 150 otobüsün ilk 20 tanesini İETT filosuna dâhil ettik, kalan 130 otobüsü ise 2024 Nisan ayına kadar filomuza katacağız.

     - Elektrikli otobüs

İstanbul’da bir ilke imza attık ve dizelden elektrikliye otobüs dönüşümünü gerçekleştirdik. Dönüşümünü gerçekleştirdiğimiz elektrikli araç, 1 saat 45 dakikada %100 batarya doluluğuna ulaşıyor ve 70 kilometre hızla gidebiliyor. 250 kilometrelik menzile sahip olan ve İBB’nin iki değerli kurumu İETT ve İSBAK tarafından dönüştürülen araçlarımızın dönüşümüne devam ederek daha çevreci araçları toplu taşıma ağımıza katmaktan mutluluk duyuyoruz.

     - Yeni otobüs hatları

İstanbul’da yeni açılan raylı sistemlere entegre olacak ve İstanbulluların ulaşımını kolaylaştıracak yeni otobüs hatları açtık. 2019’dan bugüne 122 yeni otobüs hattını hizmete aldık. Özellikle üniversite, yurt, hastane gibi önemli lokasyonlara giden hatların yanı sıra metro istasyonlarına da yeni otobüs hatları açarak ulaşım kolaylığı sağladık.

     ·  Cadde ve Kavşak Düzenleme Yatırımları

Ulaşımı rahatlatmak ve trafiği yoğunlaştıran noktaların düzeltilmesi için 8 milyar 254 milyon liralık yatırım yaptık. Bölgesel olarak incelediğimiz noktalarda projeler geliştirerek hayata geçirdik. Bu projelerin sonucunda 162 kavşak ve 263 caddeyi düzenledik. 8 kavşak ve 15 caddede ise çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mevcutta bulunan yaya üst geçitlerinin düzenlemelerini yapıyor, engelli geçişi için uygun hâle getiriyoruz.

     - Tamamlanan bazı önemli projelerimiz

 • Beşiktaş Prestij Cadde Düzenlemeleri
 • Galata Köprüsü Deprem Güçlendirme Çalışması
 • Unkapanı Köprülü Kavşağı Yenileme Projesi
 • Laleli Yayalaştırma Projesi
 • Fikirtepe Köprülü Kavşağı
 • İncirli Caddesi Geometrik Düzenleme Projesi
 • Kadıköy Cemil Topuzlu Caddesi, Hulusi Behçet Caddesi
 • Eyüpsultan Hasdal Katı Atık Aktarma Merkezi Bağlantı Yolları
 • Ümraniye TEM-Çamlık Bağlantı Yolu ve Kavşağı
 • Bahçeşehir-Ispartakule Gişeler-Tem Bağlantı Yolu
 • Beylikdüzü Ambarlı Yolu-Limanyolu Caddesi Kesişimi Yol ve Kavşak İnşaatı

     - Devam eden bazı önemli projelerimiz

Şişli Meşrutiyet ve Halaskargazi Mahalleleri Prestij Cadde ve Sokak Düzenleme Projesi

 • Küçükçekmece Halkalı Caddesi Prestij Cadde Düzenlemesi
 • Kadıköy-Üsküdar Acıbadem Caddesi Prestij Cadde Düzenlemesi
 • Esenyurt, Alkop Cad.-Erzurum Kongre Cad. Arası Yol İnşaatı
 • D-100 Karayolu Uzunçayır Kavşağı Eksik Kalan Köprü ve Yol İnşaatı

2.    Altyapı İcraatları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’un altyapı sorunlarını çözmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. İstanbul’un altyapısına 57 milyar TL yatırım yaparak Üsküdar, Kadıköy, Kartal, Beyoğlu, Sarıyer, Beşiktaş, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Zeytinburnu ve Fatih de dâhil olmak üzere 120 farklı noktada kronikleşen su baskını ve altyapı problemlerinin önüne geçtik.

     ·  Atık su, yağmur suyu ve dere ıslahı çalışmaları

2019’dan itibaren 10 milyar 600 milyon TL’yi aşkın altyapı yatırımları yaparak İstanbul’un su baskınları ve taşkın sorunlarını, altyapı problemlerini çözdük. İhmal edilmiş pek çok noktadaki atık su, yağmur suyu ve dere ıslahı çalışmaları yaparak bu bölgelerde can ve mal kaybına sebep olan baskın ve taşkın sorunlarını çözdük. Atık su, yağmur suyu ve dere ıslahı çalışmalarımız kapsamında toplamda:

 • 2.500 kilometre atık su hattı
 • 173 kilometre yağmur suyu hattı
 • 3.100 kilometre içme suyu hattı
 • 16 kilometre yağmur suyu ve atık su tüneli
 • 92 farklı derede kısmi ve genel dere ıslahıyla kolektör bağlantı çalışmaları
 • 54,5 kilometre dere ıslahı
 • Beylerbeyi’nde 593 metrelik İstavroz Atık Su Tüneli inşa ettik.

     ·  Doğal Gaz Verme Çalışmaları

İstanbul’da doğal gazsız nokta kalmaması için çalışmalarımız devam ediyor. Hem İstanbul’un uç ilçelerindeki hem de imar sorunu nedeniyle doğal gaz verilemeyen noktalardaki doğal gaz sorunlarını çözdük. Doğal gaz verme çalışmalarımız kapsamında Çatalca, Sultangazi, ve Eyüpsultan’ı doğal gaza kavuşturduk, İstanbul’un diğer ilçelerinde de metrelerce doğal gaz hattı döşedik.

     ·  İçme Suyu Hatları

İstanbul’a temiz ve içilebilir su sağlamak için içme suyu hatlarına yeni yatırımlar yapıyoruz. İstanbul’un içme suyu ihtiyacını karşılamak ve 16 milyon İstanbullunun her zaman içilebilir kaliteli suya ulaşmasını sağlamak için toplamda 3.090 kilometre içme suyu hattı yaptık. Yaptığımız içme suyu hatlarının yanı sıra tesislerimizi büyüttük ve yeni tesisler açtık:

 • İSKİ Şile Ultrafiltrasyon Membran İçme Suyu Arıtma Tesisi
 • Ömerli Emirli İçme Suyu Arıtma Tesisi 2. Kademe
 • Taşoluk İçme Suyu Arıtma Tesisi 2. Kademe

     ·  Atık Su Arıtma

İstanbul’da kritik öneme sahip su ve su kaynaklarının doğru şekilde kullanılmasını sağlamak ve çevre kirliliğinin önüne geçmek için her ilçemizde en az yaklaşık 1,5 milyar TL İSKİ yatırımı yapıyoruz. Atık suların çevreye zarar vermeden uzaklaştırmak, su kaynaklarını ve İstanbul Boğazı ile Marmara Denizi’ni atık su tehdidinden korumak için hassasiyetle çalışıyoruz. İstanbul’da atık su ve ileri biyolojik arıtma tesislerini yeniliyor, kapasitelerini artırıyor, yenilerini açıyoruz. Atık suların denizlere karışmasını önlemek için aynı zamanda yağmur suları hatlarıyla atık su hatlarını birbirinden ayırarak atık suları arıtma tesislerine yönlendiriyoruz.

İstanbul’daki atık suların denize karışmasını önlemek ve atık suları uzaklaştırarak çevreye ve kentimize fayda sağlamak amacıyla hizmete açtığımız arıtma tesisleri:

 • Şile Ultrafiltrasyon Membran İçme Suyu Arıtma Tesisi
 • Baltalimanı Biyolojik Arıtma Tesisi
 • Tuzla İleri Biyolojik Arıtma 3. Kademe Tesis 

Atık su arıtma çalışmalarımızda projelendirmeye ve yapımına devam ettiğimiz arıtma tesisleri:

 • Riva İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi
 • Bozhane İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi
 • Yenikapı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi
 • Ambarlı İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi 2. Kademesi
 • Paşaköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi 3. Kademesi
 • Başakşehir İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi

     ·  Çöp Arıtma

Evsel atıkların depolanması sonucunda oluşan çöp sızıntı suları atık sayısını artırırken kentte kötü kokulara neden oluyor. Katı atık yönetim sürecinin temel aşamalarından birisi olan çöp sızıntı suyu arıtması için yeni tesislerimizi hizmete açıyoruz. Silivri’de hizmete açtığımız Seymen Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi, birlikte Avrupa’nın en büyük çöp sızıntı suyu arıtma tesislerinden birisi olma özelliğini taşıyor.

Özellikle Tuzla’da başta koku olmak üzere büyük çevre problemlerine neden olan çöp sızıntı suyunu arıtmak ve bölgedeki kötü kokuların önüne geçmek için Şile Kömürcüoda Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi’nin yapım çalışmalarına devam ediyoruz. Bu tesisle birlikte İstanbul’da mevcut çöp sızıntı suyu arıtma kapasitesini artırarak kentteki çöp arıtma ihtiyacını tamamıyla karşılamayı sağlayacağız. Şile Kömürcüoda Çöp Sızıntı Suyu Tesisi, Türkiye’de ve Avrupa’daki en büyük arıtma tesisi olacak.

     ·  Çöpten Elektrik Üretme

Hem çevreyi korumak hem de atıkları değerlendirmek için İstanbul’da çöpten elektrik üretiyoruz. İstanbul genelinde ortaya çıkan çöpleri depolayıp bertaraf ederken ortaya çıkan metan gazını kullanarak 400 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretilebiliyor. Bugüne kadar 4’ünü yeni açtığımız 6 tesisimizde yaklaşık 2,5 milyon İstanbullunun 1 yıllık enerjisini çöpten elektrik üreterek karşıladık.

3.    Eğitim-Kariyer İcraatları

İstanbul’da yaşayan gençler başta olmak üzere eğitimine devam eden, kariyerinde ilerlemek isteyen veya yeni bir meslek edinmek isteyen herkesin barınmadan eğitime, stajdan atölyelere kadar geniş bir alanda ihtiyaçlarına çözüm sunmak için yepyeni projeler hayata geçirdik. İBB tarihinde birçok ilki yaşadığımız projelerin en önemlilerinden birisi, barınma krizi yaşayan üniversite öğrencileri için açtığımız 14 güvenli öğrenci yurdu oldu.

     ·  Bölgesel İstihdam Ofisleri

İstanbul genelinde açtığımız 29 adet Bölgesel İstihdam Ofisi’yle iş arayanları işverenlerle buluşturuyor, istihdama katkı sağlıyoruz. Bölgesel İstihdam Ofislerimizin yanı sıra Mobil İstihdam Ofislerimizle de kent meydanlarında başvurular alarak İstanbulluların kariyerlerinde ilerlemesine destek sağladık. Bölgesel İstihdam Ofisleri ve Mobil İstihdam Ofislerimiz aracılığıyla çeşitli meslek gruplarında yer alan 190 bin kişinin özel sektörde iş bulmasına destek olduk.

     ·  Öğrenci Yurtları

İBB tarihinde ilk ve en önemli yatırımlarımızdan birisi olan öğrenci yurtlarıyla binlerce öğrenciye güvenli, kaliteli, iyi hizmet veren öğrenci yurtları açtık. 6 erkek öğrenci ve 8 kız öğrenci yurdu olmak üzere toplam 14 yurdumuzda verdiğimiz sabah ve akşam öğle yemeğinin yanı sıra geniş ve temiz odalarda, 7/24 güvenlikli ve depreme dayanıklı yurtlar inşa ettik. Öğrenci yurtlarımıza yenilerini eklemek için projelerimizi sürdürüyor, öğrencilerin her zaman yanında olmaya devam ediyoruz.

     ·  Enstitü İstanbul İSMEK

İSMEK’lerde hem fiziksel hem de içerik olarak büyük bir dönüşüm gerçekleştirdik ve Enstitü İstanbul İSMEK olarak 23 farklı alanda 1000’in üzerinde yüz yüze ve uzaktan eğitimi ücretsiz olarak İstanbullularla buluşturuyoruz. Kişisel gelişim, el sanatları-zanaat, güzel sanatlar gibi dalların yanı sıra mesleki eğitimlerle hem İstanbullulara yeni bir meslek sahibi olma fırsatı sunuyoruz hem de isteyen kişilere Bölgesel İstihdam Ofisleri aracılığıyla iş bulmasına destek sağlıyoruz. 

     ·  Oyun Geliştirme Merkezi

İstanbul’da yaşayan ve oyun geliştirmek isteyen gençleri bir araya getiren OGEM’i hayata geçirdik. Oyun Geliştirme Merkezi’ne ekipleri kuluçka programına dahil ederek donanımdan mentorluğa kadar ihtiyacı olan destekleri sağlıyor, çocuk kuluçka programında çocuklara girişimcilik bilincini aşılayarak projeler geliştirmelerine destek oluyoruz. Ayrıca her ay düzenlenen ücretsiz eğitim ve etkinliklerimizle oyunseverleri bir araya getiriyoruz.

     ·  Gençlik Ofisleri

İstanbul genelinde açtığımız Gençlik Ofislerimizle gençlerin eğitimine katkı sağlıyor, kurs ve seminerlerimizle kişisel gelişimlerini artırıyor, verimli ve kaliteli vakit geçirmelerine olanak sağlıyoruz. Cağaloğlu, Esenler (Büyük İstanbul Otogarı), Fatih, Ümraniye, Bağcılar ve Sarıyer’de iki adet olmak üzere 7 adet Gençlik Ofisimiz bulunuyor. Bu Gençlik Ofisleri, kütüphane, ders çalışma alanları, bilgisayar eğitim salonları, dijital ve analog oyun alanları ve derslikler gibi alanlardan oluşuyor.

     ·  Kütüphaneler

İstanbul’da 50 yeni, teknolojik altyapısı güçlü ve uzaktan eğitime uyumlu kütüphane açtık. Var olan kütüphanelerimizi ise yenileyip dönüştürerek hem teknolojiye uyumlu hale getirdik hem de kitapseverlerin kitaplara olan erişimini kolaylaştırdık. Yine bu kapsamda ilk olarak Mecidiyeköy’de Ödünç Kütüphane açtık ve yeni kütüphanelerimizi İstanbullular için hazırlamaya devam ediyoruz.

     ·  Staj Senin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinde başlattığımız “İstanbul Senin, Staj Senin” programı sayesinde her yıl 3 binden fazla öğrenciye mesleki deneyim kazandırıyoruz. Öğrenciler, hem tecrübe kazanıyor hem de İstanbul için çalışma fırsatı yakalıyor.

     ·  Tech İstanbul

Yeni nesil teknolojiyle ilgili proje fikri olan İstanbulluları, teknoloji üreticileri ve yatırımcılarla bir araya getirmek üzere hayata geçirdiğimiz Tech İstanbul’da yeni çözümler ve değerlerin hayata geçirilmesi için alan açıyor, etkinlikler ve eğitimler düzenliyoruz.

     ·  İBB Teknoloji Atölyeleri

İstanbul’un ihtiyacı olan teknolojik dönüşümü sağlayacak gençleri yetiştirip desteklemek amacıyla İBB Teknoloji Atölyeleri’ni açtık. İstanbul’un 9 ilçesinde yer alan teknoloji atölyelerinde çocuklara kodlamadan yapay zekaya ve mobil uygulama geliştirmeye kadar birçok farklı dersin yer aldığı 8 aylık bir eğitim veriyoruz.

     ·  İBB Ders Atölyeleri

Anadolu Yakası’nda 8, Avrupa Yakası’nda 4 olmak üzere toplam 12 lokasyonda hizmet veren İBB Ders Atölyeleri’nde 8. ve 12. sınıf öğrencileri için ders çalışabilecekleri bir ortam hazırladık. Ayrıca atölyelere katılım sağlayan her öğrenciyi yeni sınav sistemine uygun sorular ve videolu ders anlatımlarının yer aldığı online eğitim sistemine de dahil ederek online atölye ile çalışmalarını devam ettirmelerini sağlıyoruz.

     ·  İstanbul Kent Konseyi Gençlik Meclisi

İstanbul Kent Konseyi Gençlik Meclisi’ni, İstanbullu gençlerin İstanbul’la ilgili sorun, ihtiyaç ve çözüm önerilerini tartışabilecekleri ve gençlik politikalarının üretimine katkı sağlamak amacıyla Haziran 2021’de kurduk. 16-28 yaş aralığındaki gençlerin yer aldığı bir platform olan Gençlik Meclisi, İstanbul’daki gençlerin dayanışmasına ve projeler geliştirmesine katkı sağlamaya devam ediyor.

     ·  İBB Genç Yetenek Gelişim Programı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin değerlerini tanıyan, 16 milyon İstanbullu için heyecanla çalışan ve genç yetenekleri geleceğin liderliğine giden yolda yalnız bırakmamak için hazırladığımız İBB Genç Yetenek Gelişim Programı’nı hayata geçirdik. Şubat 2020’de başladığımız programla binlerce gencin kariyer hayatına iz bırakacak söyleşiler ve eğitimler düzenledik.

4.    Sosyal Destekler

Her yaştan ve her ihtiyaca yönelik olarak yaptığımız çalışmalarımızı ve sosyal desteklerimizi İstanbul’un her köşesine ulaştırmaya devam ediyoruz. Geçici Barınma Merkezi gibi sokakta yaşayan vatandaşlara sunduğumuz hizmetlerden üniversite öğrencilerine sunduğumuz maddi destekler ve İstanbulluların sağlıklı ve kaliteli yemeğe ulaşması için yola çıktığımız Kent Lokantaları gibi hizmetlerle her bir İstanbullunun yanında olmaya devam ediyoruz.

     ·  İBB Genç Üniversiteli

Genç Üniversiteli Eğitim Desteği’nde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2019 yılından itibaren geri ödemesiz olarak burs veriyor, öğrencilerimizin eğitim hayatları boyunca yanlarında olmaya devam ediyoruz.

Genç Üniversiteli Eğitim Desteği sayesinde;

 • 2019-2020 eğitim döneminde 29.423 öğrenciye
 • 2020-2021 eğitim döneminde 33.763 öğrenciye
 • 2021-2022 eğitim döneminde 51.992 öğrenciye
 • 2022-2023 eğitim döneminde 75 bin öğrenciye
 • 2023-2024 eğitim döneminde 100 bin öğrenciye 7.500 TL burs veriyoruz.

     ·  İBB Kent Lokantaları

İstanbulluların daha kaliteli ve uygun fiyatlı yemeğe ulaşabilmesi için İstanbul’daki özellikle öğrencilerin yoğun olduğu bölgelere Kent Lokantaları açtık. Sadece kadın personel istihdam ettiğimiz 14 Kent Lokantası Arnavutköy, Çatalca, Üsküdar, Sultanbeyli, Sultangazi, Ümraniye, Küçükçekmece, Avcılar, Çapa, Bağcılar, Hisarüstü, Pendik, Tuzla ve Sultanahmet’te hizmet vermeye devam ediyor.

     ·  Askıda Fatura

Bloomberg Küresel Belediye Başkanları Yarışması’nda 631 belediye arasından 15 şehirden biri olarak ödül aldığımız Askıda Fatura projemizde hayırseverlerle ihtiyaç sahibi İstanbulluları anonim şekilde buluşturarak su ve doğal gaz faturalarının ödenmesine, eğitim ve ulaşım gibi destekler verilmesine katkıda bulunduk. 128 milyon lira değerinde yardımın Askıda Fatura ile ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına destek verdik.

     ·  Nakdi Destekler

İhtiyaç sahibi ailelerin nakit olarak verdiğimiz desteklerle de yanında olduk. 2019 yılından bugüne kadar 388 bin haneye 760 milyon liranın üzerinde nakit destek sağladık. Ayrıca İstanbulkart ile de ailenin ihtiyaçları doğrultusunda değişen miktarlarda 360 bin haneye destek olduk. 2 milyar 358 milyon liranın üzerinde İstanbulkart ile ailelere destek sağladık.

     ·  İBB Afet Desteği

Yangın ve sel gibi afet durumlarında mağduriyet yaşayan İstanbulluları da unutmadık. 13 milyon liranın üzerinde nakdi desteği Afet Desteği kapsamında 2340 haneye ulaştırdık.

     ·  Yaşam Evleri

İstanbul’da yaşayan yaş almış bireylere, kendi muhitlerinden ayrılmadan barınma ve sağlık hizmetlerini Yaşam Evleri’nde sunuyoruz. 32 Yaşam Evi’nde yaşlıların tüm ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz.

     ·  Gıda-Hijyen Desteği

İstanbul’da yaşayan ve ihtiyaç sahibi aileler için hazırladığımız gıda ve hijyen kolilerinin dağıtımına devam ediyoruz. 1 milyon 172 bin adet gıda-hijyen kolisini ulaştırdığımız ihtiyaç sahiplerini adil, hassas ve detaylı bir inceleme sonucunda belirliyoruz.

     ·  Geçici Barınma Merkezi

Yenilediğimiz Büyük İstanbul Otogarı’nda sokakta yaşayan vatandaşlar için Geçici Barınma Merkezi açtık. 46 yetişkin ve 8 çocuk kapasitesi olan Geçici Barınma Merkezi’nde sokakta yaşayan vatandaşlarımızı soğuk kış günlerinde ağırlıyor ve yemekhaneden berbere ihtiyaç duydukları tüm desteği barınma merkezimizde sunmaya devam ediyoruz.

     ·  Mahalle Evleri

Her yaştan İstanbullu’yu Mahalle Evlerimizde ağırlıyor, sosyal ve kültürel hayata katılmalarını sağlıyor ve ihtiyacı olan hizmeti Mahalle Evlerimiz aracılığıyla İstanbullularla buluşturuyoruz.

Çocuklar için eğitim ve derslerine destek olması için atölyeler, çalışma alanları, farklı uzmanlık alanlarına sahip kişilerle söyleşiler, gezi etkinlikleri ve üretim atölyeleri gibi birçok konuda mahallelilere destek sağlıyoruz.

5.    Kadın ve Aile

İstanbullu kadınların ihtiyaç duydukları her anda yanlarında olmaya devam ediyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde kadın istihdamı alanında ilklere imzamızı atıyor, şiddetle karşı karşıya kalan tüm kadınların tüm gücümüzle yanında oluyoruz. 0-4 yaş arası çocuk sahibi olan annelerin toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanmalarını Anne Kart ile sağlıyor, İSADEM’lerde tüm ailenin kültürel ve sağlık ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

     ·  Kadın İstihdamı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde artık kadınlar her görevde çalışıyor. İBB tarihinde ilk defa kadınlar metro istasyonu amiri, itfaiyeci, vatman, otobüs şoförü, otopark görevlisi, kaptan, denizci, gemici ve cankurtaran olarak görev yapıyor. Eskiden hiç kadın çalışan olmayan kurumlarda da kadın istihdamı sağladık ve İBB tarihinde yine bir ilk olarak kadın yöneticiler görevlerine devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi çatısı altında çalışan kadın personel sayısında %36, kadın yönetici oranında %148 artış oldu. Yine yeni açtığımız 14 Kent Lokantası’nda sadece kadın personeller istihdam ediyor, her alanda çalışan kadınları desteklemeye devam ediyoruz. 

     ·  İBB Kadın Merkezleri

İstanbullu kadınları sosyal, psikolojik, hukuki, sağlık ve eğitim gibi her alanda desteklemek için kadınlara yönelik tüm hizmetlerimizi “İBB Kadın” çatısı altında birleştirdik. İlk olarak 2022 yılında hizmete açtığımız İBB Kadın Merkezleri’nin sayısını beşe çıkardık. Üsküdar, Çekmeköy, Maltepe, Bağcılar ve Bakırköy’deki merkezlerimizde birçok hizmeti İstanbullu kadınlara ücretsiz olarak sunmaya devam ediyoruz.

     ·  Kadın Destek Hattı

Kasım 2020’de hizmete açtığımız Kadın Destek Hattı ile şiddete maruz bırakılan, tehlike altında olan veya rehberliğe ihtiyaç duyan kadınlara 7/24 ve çok dilli olarak hizmet sunuyoruz. 444 80 86 numaralı telefondan verdiğimiz desteğe ek olarak gerekli durumlarda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla hizmete geçerek ilgili birimlerin yönlendirilmesini ve gereken müdahalelerin yapılmasını sağlıyoruz.

     ·  Kadın Dayanışma Evi

Kadın Dayanışma Evimizde şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi altında olan kadınlara ve eğer varsa 18 yaşına kadar çocuklarına geçici barınma hizmeti sağlıyoruz.

Geçici barınma hizmeti sağladığımız kadınlara ayrıca bu süreçte psikososyal ve sosyokültürel alanda güçlendirecek çalışmalar, eğitimler ve destekler sağlıyoruz.

     ·  Anne Kart

Aralık 2023 itibariyle 675 bin anneye destek sağladığımız Anne Kart ile artık İstanbul’daki 0-4 yaş arası çocuk sahibi olan anneler toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanıyor. Anneler, Anne Kart sayesinde 159 milyonun üzerinde ücretsiz yolculuk yaptı.

     ·  İBB Yenidoğan Destek Paketi

İstanbul’da yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerin bebeklerinin ihtiyacını ilk etapta karşılamak için İBB Yenidoğan Destek Paketi’ni hayata geçirdik. Bebeklerin ilk dört aylık ihtiyacını karşılayan İBB Yenidoğan Destek Paketi’nde bebek bezinden bebek çantasına burun aspiratöründen park yatağa kadar birçok ihtiyaç yer alıyor.

     ·  İBB Evlilik Desteği

Yeni evlenecek çiftlere tek seferlik 15 bin liralık maddi destek sağlıyoruz. Şartları sağlayan çifte vereceğimiz geri ödemesiz destekte yeni yuva kuracak çiftler için katkıda bulunmayı amaçladık. Çiftlerin gelir ve ihtiyaç durumuna göre verdiğimiz destekte ödenen parayı kadının hesabına yatırıyoruz.

     ·  İSADEM

İstanbul Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezleri’nde bulunduğu ilçede yaşayan her yaştan İstanbullu’ya bireysel danışmanlık, grup eğitimi, etkinlik ve tarama hizmetleri veriyoruz. İSADEM’ler sayesinde başvuranların yaşam kalitesini yükseltmek, çocuklar ve gençler için gelişimlerini destekleyen ve güvenli bir ortam sunmak ve toplumsal cinsiyet eşitliliğinin sağlanması yönünde 20 ilçedeki İstanbul Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

6.    Çocuk

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak çocukların hem daha güvenli ve sağlıklı bir ortamda büyümelerini sağlamak hem de her çocuğun her alanda eşit fırsatlara sahip olması için birçok projeye imza attık. Beslenme ve süt desteğinden Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezleri’ne kadar çocukları her alanda desteklemek ve onları geleceğin eğitimli, sağlıklı, haklarını bilen ve sorumluluk sahibi yetişkinleri olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

     ·  Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezleri

3-6 yaş arasındaki İstanbul’da yaşayan her çocuğun eğitimden eşit olarak faydalanabilmesini sağlamak için 2020 yılında projesine başladığımız ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ilk kez hayata geçirdiğimiz Yuvamız İstanbul Kreşleri’nin sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyoruz. “Her mahalleye bir kreş” yapmak için yola çıktığımız Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezleri’nde hem çocukların eğlenerek eğitime başlamasına hem de annelerin istihdama katılabilmesine önayak oluyoruz.

     ·  İBB Sen Oku Diye Eğitim Desteği

İlköğretim ve lisede okuyan ve ihtiyaç sahibi çocuklar için İBB Sen Oku Diye Eğitim Destek Programı’nı hayata geçirdik. Bu destekle öksüz, yetim, engelli çocuklara ve şehit çocuklarına maddi destek sağladığımız destek programında 333 bin 363 çocuğa 116 milyon liranın üzerinde destek sağladık.

     ·  Kırtasiye Desteği

Kırtasiye Desteği kapsamında 2019 yılından bugüne kadar 123.313 kırtasiye ve eğitim seti desteği sağladık. İlköğretim ve lise öğrencilerine verdiğimiz Kırtasiye Desteği’nin yanı sıra lise ve üniversite hazırlık aşamasındaki öğrencilere 100 bin soru bankasını ulaştırdık ve ücretsiz tercih ve danışmanlık hizmeti verdik. Öğrencileri sınav ve tercih dönemlerinde de yalnız bırakmadık.

     ·  Çocuk Hakları Birimi

Çocuklara yönelik olarak özellikle ihmal ve istismar konularında koruyucu ve önleyici çalışmalar yürüttüğümüz Çocuk Hakları Birimi’ni İBB Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmete aldık. Bu birimde sosyal incelemelerden oyun terapisine kadar birçok hizmete ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. 0212 449 93 06 ve 0212 449 93 34 numaralı telefonlarımızdan İBB Çocuk Hakları Birimi’ne ulaşabilirsiniz.

     ·  Halk Süt

“Süt her çocuğun hakkı” diyerek 2019 yılının Ekim ayında hayata geçirdiğimiz Halk Süt projemizle 3-6 yaş arasında çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelere ayda 8 litre süt ulaştırıyoruz. 2019 yılından itibaren 30 milyon litrenin üzerinde sütü 267 bin çocuğa ücretsiz ulaştırarak çocukların sağlıklı beslenmesine destek sağladık.

     ·  İBB Spor Okulları

Tüm çocukların sporla büyümesini ve daha sağlıklı bir nesil olarak yetişmesini sağlamak için Spor Okulları’nda çocuklara sporu aşılıyoruz. 3-17 yaş arası çocuklar için 40’ın üzerinde tesiste açtığımız spor okullarında çocuklar, onlarca farklı branşta 2 aylık dönem boyunca eğitim alabiliyor.

     ·  İBB Doğa Kampı

9-15 yaş arası çocukların doğada ve sporla vakit geçirmeleri için yaz dönemlerinde düzenlediğimiz doğa kamplarıyla çocukların hayatlarında unutamayacakları bir deneyim yaşamalarını sağlıyoruz. Konaklamalı veya günübirlik olarak düzenlenen kamplarda çocuklara hem erken yaşta sorumluluk duygusu aşılanmasına destek oluyor hem de doğa ve sportif bilinç geliştirmelerine olanak sağlıyoruz.

     ·  Çocuk Bilim Merkezi

Restore ederek İstanbullulara kazandırdığımız Tarihi Müze Gazhane’de Çocuk Bilim Merkezi açtık. Üç ana bölüm ve 24 sergi ünitesinden oluşan merkezde bilimi, eğlence ve yaratıcılıkla buluşturarak çocukların merakını teşvik etmek istedik. Çocuk Bilim Merkezi’ndeki uygulama alanları ve simülasyon teknolojisiyle çocuklara unutamayacakları bir deneyim sunuyoruz.

7.    Sağlık

İstanbul’da vektörle mücadeleden psikolojik desteğe, özel gereksinimli bireylere verdiğimiz hizmetlerden bağımlılıkla mücadeleye kadar her yaştan ve her durumdaki İstanbullu için evde, mobil olarak ve yeni açtığımız Halk Sağlığı Merkezleri’nde hizmet vermeye devam ediyoruz. Sağlık hizmetlerimizle yüzbinlerce İstanbullu’nun hayatına dokunarak daha iyi hale getirmek için çalışıyoruz.

     ·  İBB Esenyurt Bütünleşik Halk Sağlığı Merkezi

Esenyurt’ta ilk kez içerisinde sosyal donatıları da barındıran Bütünleşik Halk Sağlığı Merkezi’ni hizmete açtık. 9 bin 602 metrekarelik alanda yer alan Esenyurt Bütünleşik Halk Sağlığı Merkezi içerisinde Tıp Merkezi, İBB Esenyurt Koordinasyon Merkezi, Evde Sağlık ve Sosyal Uyum ve Destek Merkezi (SUDEM), İstanbul Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (İSADEM), Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP), Çözüm Merkezi, Halk Süt Dağıtım Birimi ve İsmail Hakkı Tonguç Kütüphanesi hizmet veriyor.

İBB Eyüpsultan Halk Sağlığı Merkezi

İstanbul’un altı ilçesine hizmet verecek Eyüpsultan Halk Sağlığı Merkezi’ni Güzeltepe Mahallesi’nde hizmete açtık. Eyüpsultan Halk Sağlığı Merkezi’nde Sarıyer, Sultangazi, Şişli, Gaziosmanpaşa ve Kağıthane’de ihtiyacı olan İstanbullulara evde bakım hizmeti sağlıyor aynı zamanda psikolojik danışmanlık hizmeti veriyoruz.  Eyüpsultan Halk Sağlığı Merkezi’nde aynı zamanda vektörle mücadele ediyor, yerleşkemizden sahaya çıkan ekiplerle ilaçlama yapıyoruz.

     ·  ÖZGEM

Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Merkezi (ÖZGEM) açarak özellikle otizmli olmak üzere özel gereksinimi olan bireylerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere İstanbulluların kullanımına sunduk. ÖZGEM’de otizmli bireyler dışında gelişimsel yetersizliği bulunan ya da risk grubunda bulunan çocuklara ve ailelerine destek, eğitim ve terapi gibi hizmetler veriyoruz.

Yine ÖZGEM’e bağlı olarak ilkini Maltepe’de ikincisini ise Arnavutköy Yaşam Merkezi’nde Kısa Mola Merkezleri açtık. Kısa Mola Merkezlerimizde özel gereksinimli çocuklar eğlenip öğrenip sosyalleşirken aileleri de dinlenme fırsatı buluyor.

     ·  SUDEM

Sosyal Uyum Destek Merkezleri (SUDEM) açarak bağımlılıkla mücadelede birlikte hareket ederek hem bağımlılar hem de aileleri için çalışmalar yürütüyoruz. Esenyurt, Bağcılar ve Sultanbeyli’de açtığımız SUDEM’lerde, bireysel terapi ve ergoterapi, aile ve grup çalışmaları, sosyal uyum ve sanat çalışmaları gibi hizmetler veriyoruz.

     ·  İBB Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Psikolojik Danışmanlık Merkezlerimize 2019’dan bu yana 14 tane daha kazandırdık. Toplam 28 PDM ile hizmet vermeye devam ediyor, 3 yaştan 65 yaşa kadar her İstanbulluyla yakından ilgileniyoruz. 153 Çözüm Merkezi üzerinden randevu veriyor, tamamen ücretsiz ve farklı konularla ilgili çalışmalar yürütüyoruz.

     ·  İBB Evde Sağlık Hizmetleri

Evde Sağlık Hizmetlerimizle öncelikle yalnız yaşayan ve yaşlı, engelli, yatağa bağımlı gibi hayatını başkalarına bağımlı şekilde geçirmek zorunda kalan bireylere destek oluyoruz. Evde Sağlık Hizmetleri’yle yılda 20 bin kadar hastaya fizyoterapi, hemşirelik ve psikoterapi gibi hizmetler veriyoruz.

     ·  İBB Veteriner Hizmetleri

İstanbul’daki sahipsiz sokak hayvanlarıyla ilgili hizmetlerimizi büyük bir titizlikle sürdürüyor ve insan ve hayvan sağlığını korumayı amaçlıyoruz. Haziran 2019 itibariyle tam 1 milyon 189 bin 192 sokak hayvanına veterinerlik hizmeti verdik. 2020 yılında Kemerburgaz’da hizmete açtığımız Sahipsiz Hayvan Geçici Bakım Evimiz acil durumlarda ve 7/24 hizmet vermeye devam ediyor. Sahipsiz hayvanlara sağlık taraması yapabilmek için dönüştürdüğümüz “Vetbüs” ile sadece merkezlerimizde değil mobil olarak da sağlık hizmeti veriyoruz. Yine 2019 yılı sonrasında açtığımız Semtpati mobil uygulamasıyla sokak hayvanlarımızla birlikte uyumlu ve güvenli bir yaşam kurmayı hedefliyoruz.

8.    Sosyal Projeler

İstanbul’da yaşayanların hayatını kolaylaştırmak, şehre olan demokratik katılımı artırmak, İstanbulluların hizmetlere daha kolay ulaşmasını sağlamak ve şehrin kültürünü desteklemek için birçok proje hayata geçirdik. Gönüllülerimiz, İstanbul Vakfı, İstanbul Planlama Ajansı gibi oluşumların büyümesine ve projelerinin gelişmesine önayak olduk; açtığımız Kent Konseyimizle İstanbul halkının İstanbul’da söz sahibi olmasını kolaylaştırdık.

     ·  İBB Wi-Fi

Şehrin her noktasına taşıdığımız İBB Wi-Fi ile ücretsiz ve hızlı internet hizmeti sağlıyoruz. Vapurlardan metrolara köylerden meydanlara kadar binlerce yeni noktaya kurduğumuz ücretsiz internet hizmeti İBB Wi-Fi noktası sayısını 11 bin 200'e çıkardık. 5,6 milyon İstanbullu, ücretsiz internet hizmetimizden faydalandı ve aylık 60 GB interneti ücretsiz olarak kullandı. İBB Wi-Fi lokasyonlarında verdiğimiz internet hız sınırını 2 Mbps’den 5 Mbps’ye yükseltirken ücretsiz internet hizmetimizi İstanbul Senin uygulamasına taşıdık.

     ·  İstanbulkart

İstanbulkart’ın stratejisini yenileyerek bir şehir kartı haline getirdik. Artık İstanbulkart’ı sadece ulaşımda değil marketten akaryakıta taksilerden online alışverişe kadar birçok alanda “Şehrin Yaşam Kartı” olarak temassız kullanabiliyoruz.

İstanbulkart’ı aynı zamanda fiziksel kartın ötesinde dijitale taşıyan geliştirmeler yaptık. İstanbulkart Mobil ile İstanbulkart’ın tüm özelliklerini dijital ortamda kullanabiliyor, yükleme yaparak özel kampanyaları takip edebiliyor, QR kod ile yolculuk yapabiliyoruz.

     ·  İstanbul Senin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu birçok hizmete tek çatı altında erişebileceğiniz süper uygulama olan İstanbul Senin’i hayata geçirdik. Bu uygulamamız içerisinde yer alan mini uygulamalar ile pek çok hizmete anında ulaşabilir; İBB Cep Trafik, Otobüsüm Nerede, İBB Wi-Fi, Fatura Ödeme gibi onlarca hizmetten İstanbul Senin uygulaması üzerinden faydalanabilirsiniz.

     ·  Sosyal Tesislerimiz

İstanbul’un her iki yakasında bulunan sosyal tesislerimizde uygun fiyatlı ve lezzetli yemeklerimizle İstanbullulara hizmet etmeye devam ediyoruz. Aynı zamanda temizleyerek yeniden hayat bulmasını sağladığımız Haliç’in kıyısında yeni biz vizyonla tesislerimizin arasına Altınboynuz Sosyal Tesisleri’ni kattık. Altınboynuz Sosyal Tesisleri, Haliç’in kıyısında doğayla ve tarihle iç içe yepyeni bir mekan olarak açtık ve diğer tesislerimizden farklı olarak tesis içerisine okuma salonu hizmetimizi dahil ettik. Böylece İstanbullulara ders çalışabilecekleri veya kitap okuyabilecekleri güzel bir mekan daha kazandırdık.

     ·  İBB Halk Ekmek

Halk Ekmek kurulduğu tarihten 2019 yılına kadar ilk defa tam kapasite olarak hizmet vermeye başladı. İstanbulluların kaliteli, uygun fiyatlı ve sağlıklı ekmeğe daha rahat erişebilmesi için 259 yeni İBB Halk Ekmek büfesi yerleştirdik ve büfelerimizin sayısını 702’ye çıkardık. Büfeler dışında da zincir market ve bayi gibi kanallarla 3 binden fazla noktada satışa başladık.

Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ekşi mayalı ekmek fabrikası olan Ahmet İsvan Ekmek Fabrikası’nı İstanbul Hadımköy’de açtık ve günlük ekmek kapasitemizi bu fabrikamızla birlikte 1,8 milyona yükselttik.

     ·  Yaşam Merkezleri

Mahalle evi, kreş, sağlık merkezi, kütüphane gibi birçok birimi bünyesinde tek çatı altında barındıran Yaşam Merkezleri inşa ettik. Her ilçenin, her mahallenin ihtiyacına göre hazırladığımız yaşam merkezimizi İstanbulluların hizmetine sunduk. Beylikdüzü, Arnavutköy, Üsküdar, Bayrampaşa, Güngören, Şişli, Ümraniye, Üsküdar ve Beykoz’da hizmet verdiğimiz yaşam merkezlerimizin bir yenisini de Pendik’te inşa ediyoruz.

     ·  Üretici ve Kooperatif Pazarları

Sadece İstanbul’daki değil tüm Türkiye’deki çiftçileri desteklemek, ürünlerini aracısız olarak tüketiciyle buluşturmalarını sağlamak için üretici ve kooperatif pazarlarını kurduk. Kadıköy Salı Pazarı ve Beşiktaş Ulus’ta açtığımız üretici ve kooperatif pazarlarımızda İstanbullular taptaze ürünlere aracısız erişirken çiftçiler de komisyonsuz olarak tüketiciye ulaşmanın rahatlığını yaşıyor.

     ·  Halk Bakkal

Zincir marketlerin artışıyla birlikte ekonomik olarak zorlanan mahalle bakkallarına destek olmak amacıyla Halk Bakkal projesini hayata geçirdik. Bu projeyle hem mahalle bakkallarına destek olduk hem de sosyal destek alan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza daha kolay alışveriş imkânı sağladık.

     ·  Halk Market

Kooperatiflerin ve kadın üreticilerin üretimlerini desteklemek ve onları tüketiciyle buluşturmak amacıyla Halk Market projesini hayata geçirdik. Bu projemizle sadece İstanbul değil tüm Türkiye’den üretici ve kooperatiflerin ürünlerinin satışını yaparak tüketiciyle online bir platform üzerinden buluşmalarını sağlıyoruz.

     ·  Koltuk Senin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür AŞ ve kültür sanat sektörüyle yapılan iş birliklerinin sonucunda 24 yaş altı İstanbullu gençler İstanbul’daki kültür sanat etkinliklerinden ücretsiz olarak yararlanıyor. Kültür sanat etkinliklerinde sahipleri tarafından kullanılmayan koltuklar, Radar İstanbul uygulaması üzerinden giriş yapan 24 yaş altı İstanbullulara tahsis ediliyor. Böylelikle gençlerin kültür sanatla buluşmasına destek oluyoruz.

     ·  BELTUR Otel Büyükada

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olan Beltur bünyesinde ilk defa bir otel projesini hayata geçirdik. Büyükada’da hizmete açtığımız otel, konaklama tesisi olmasının yanı sıra misafirlerini toplantı ve davetler için de ağırlamaya devam ediyor.

     ·  İstanbul Kent Konseyi

İstanbul Kent Konseyi, demokratik katılımı kolaylaştırmak ve geliştirmek amacıyla 2020 yılından beri çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. İstanbul Kent Konseyi, deprem, gençlik, çocuklar gibi konularda birçok kent sorununu farklılıklara açık şekilde ele alıyor, tartışıyor ve çözümüne katkı sunuyor. 

     ·  İstanbul Planlama Ajansı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak 2020 yılında kurduğumuz İstanbul Planlama Ajansı, üniversiteler, sivil toplum, uzmanlar, uluslararası kurumlar ve özel sektörü bir araya getiriyor. İstanbul için bilimsel çalışmalar ışığında İstanbulluların katılımıyla güncel sorunları tespit ediyor ve sorunların çözümüne yönelik stratejiler geliştiriyor.

     ·  İstanbul Gönüllüleri

İlk olarak 2019 yerel seçimlerinde sandık güvenliğinin sağlanması amacıyla kurulan bir gönüllü topluluğu olan İstanbul Gönüllüleri, 2019’dan bu yana İstanbul için çalışmaya, sürdürülebilir şekilde faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. İstanbul Gönüllüleri kadınlar, çocuklar, gençler, doğa, kültür ve sanat gibi birçok farklı konuda proje ve etkinlikler geliştiriyor ve onlarca farklı projede birlikte çalışarak organizasyonu sağlamaya devam ediyor.

     ·  İstanbul Vakfı

İstanbul Vakfı’nı yeniden hayata geçirerek kapsamını genişlettik. Kurban Bayramı’nda yapılan bağışlarla 3 yılda 593.082 konserve ve 80.500 kavanoz çorba ve ilikli kemik suyunu ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

İstanbul Vakfı’nda Dilek İmamoğlu öncülüğünde kız çocuklarını destekliyor, eğitimlerine destek oluyoruz. Bu kapsamda İlham Veren Adımlar kitabını yayımlayarak kitabın telif gelirlerini kız çocuklarına eğitim bursu olarak veriyoruz. Büyüt Hayallerini bursu kapsamında üç yılda toplam 4300 kız öğrenciye eğitim bursu vermeye devam ediyoruz. Maddi desteğin yanı sıra kız öğrencilerin eğitim hayatlarını da İstanbul Vakfı çatısı altında destekliyoruz. Yine depremden etkilenen ve İstanbul’da öğrenim gören 300 üniversiteli kız öğrenciye “Büyüt Hayallerini Afet Bölgesi Özel Bursu” kapsamında karşılıksız ve öğrenim hayatının tamamında burs veriyoruz.

     ·  Sosyal Konutlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan KİPTAŞ, Türkiye’de sabit taksitle sosyal konut üreten tek kurum olma özelliğini taşıyor. Sosyal konut projelerimizde KİPTAŞ tarihinde bir ilke daha imza attık. Tuzla Aydınlık Evler’i 1 yıl, Tuzla Meydan Evler’i 6 ay, Silivri 4. Etap Konutları’nı ise 5 ay erken teslim ederek İstanbulluları uygun fiyatlı, yüksek donatılı, depreme dayanıklı ve güvenli konutlarıyla buluşturduk.

9.    Tarım ve Hayvancılık

İstanbul’da çiftçilik, hayvancılık, balıkçılık ve arıcılık gibi farklı üreticilere verdiğimiz desteklerle tarımı ve hayvancılığı canlandırdık. İstanbul’un dışında da Türkiye’nin birçok bölgesinde çiftçilerimizin ellerinde kalan ürünleri ve kooperatif ürünlerini satın alarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza hibe ettik. Açtığımız Halk Market’te kadın üreticilerimizin ve kooperatiflerimizin ürünlerini tüketiciyle buluşturmasına olanak sağladık. Yine iki yakada açtığımız üretici ve kooperatif pazarlarında üreticilerin ürünlerini aracısız şekilde tüketiciyle buluşturduk.

2019 yılından itibaren 882 çiftçiye 26.150 kg toz gübre, 59.200 kg kompoze gübre ve 361,6 kilometre damla sulama hortumu desteği verdik. 2023 yılında ise 2.186 çiftçimize 48.300 kg toz gübre, 175.000 kg kompoze gübre ve 1.493,5 kilometre malç naylonu desteği verdik.

İBB Halk Ekmek için İstanbullu 233 çiftçiden 8.300 ton buğday aldık. İBB’ye ait boş arazilere ektiğimiz buğdaydan un elde ettik ve unların ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmasını sağladık.

Bal üreticilerine destek olmak için Şile Arıcılık Merkezi’ni, su ürünlerinin değerini artırmak için Su Ürünleri İşleme ve Değerlendirme Tesisi’ni kurduk. Yıllardır atıl durumda olan serayı aktif hale getirdik ve Fide Üretim Merkezi’ne dönüştürdük. 166 mahalleden çiftçimize ürettiğimiz fideleri ücretsiz olarak ulaştırdık.

 Kooperatiflerimizi de unutmadık; her birinin ihtiyaçlarına yönelik desteklerimizle yanlarında olduk. Çiftçi kooperatiflerine 40 milyonu aşkın yazlık ve kışlık sebze fidesi, 8.573 torba yağlık ayçiçeği tohumu ve 1.548.375 kg ekmeklik buğday tohumu desteği verdik. Hayvancılık kooperatiflerine 3.400.000 kg kuzu besi yemi, 119.730 kg arı yemi, 2.888.500 kg büyükbaş sığır ve manda süt yemi, 23.880 dekar alanı ekebilecek miktarda 4.008 torba silajlık mısır tohumu desteği verdik. Tüm kooperatiflerimize ayrıca 465.950 litre mazot desteği verdik. 3.820 balıkçımıza tekne bakım malzemelerini ücretsiz olarak ulaştırdık.

10.    Spor

İstanbullulara keyifle spor yapacakları yepyeni tesisler armağan ettik. Eski spor tesislerini baştan yarattık, yeni tesisler açtık. 35’ini 2019 yılından itibaren açtığımız 220 okul spor salonunda spor hizmeti veriyoruz. Yine 2019 yılı itibarıyla 21 yeni spor tesisi açarak tesis sayımızı 71’e çıkardık.

Kadıköy Bostancı, Maltepe, Tuzla Sahil, Avcılar Sahili, Beyoğlu Örnektepe ve Bakırköy Florya su sporları merkezlerini de İstanbul’a kazandırmak ve İstanbul’u bir su sporları şehri yapmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

     ·  Spor Etkinlikleri

Açık alanda düzenlediğimiz spor etkinlikleri ile her ilçede binlerce kişiyle buluştuk. Haliç’te Uluslararası Kürek Yarışları düzenleyerek Haliç’in yeni mavisinde kürek çektik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere mirası olan Ulugazi Yağlı Güreşleri’ni düzenledik. 1938’den beri ilk kez düzenlenen etkinliği üç yıldır devam ettiriyoruz. 

     ·  Haliç Su Sporları Merkezi

Haliç’i tertemiz hale getirdikten sonra buraya en çok yakışacak şey bir su sporları merkeziydi, biz de açtık! Artık İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir su sporları merkezi var. Haliç Su Sporları Merkezi, 2023’te 3. Kez düzenlediğimiz Uluslararası Haliç Kürek Yarışları’na ev sahipliği yaptı.

     ·  Amatör Spor Destekleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak amatör spor kulüplerine spor malzemesi desteğinde bulunuyoruz. 2019 yılından bugüne kadar amatör spor kulüplerimize yaptığımız malzeme desteğinin miktarı 70 milyon lirayı buluyor.

     ·  İsbike Bisiklet Okulu

İSPARK’ın başlattığı ve 3 yıldır devam eden “İsbike Bisiklet Okulu” projesiyle İstanbullulara bisiklet eğitimi verdik. 3 yılda 3 binin üzerinde ve her yaştan İstanbullu ücretsiz olarak bisiklet sürmeyi bizimle öğrendi.

     ·  Yürü be İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Spor İstanbul, Yürü be İstanbul uygulaması geliştirdi. Her yaştan İstanbulluyu Yürü be İstanbul ile yürüyüş yaparak İstanbul’u tanımaya teşvik ediyoruz. Uygulama içerisindeki ödül sistemiyle yürüyüş yapan kullanıcılar Boğaz turundan kahveye kadar birçok ödülün sahibi olmaya devam ediyor.

11.    Kültür Sanat ve Restorasyonlar

İstanbul’un kültür varlığına sahip çıkıyor, İstanbul’un tarihinde en çok restorasyon yapılan dönemini yaşatıyoruz. Yüzlerce noktada hayata geçirdiğimiz koruma ve restorasyon projelerinin ardından uygun yapıda olanları sanat galerisi veya kültür sanat merkezi haline getiriyor, İstanbullularla buluşturuyoruz. 2019’dan bu yana restore ettiğimiz 943 kültür varlığını buluşturmanın, İstanbul’un tarihini günümüze ve geleceğe taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Restorasyonların yanı sıra şehrin her yanında düzenlediğimiz konser, sergi, atölye ve söyleşilerle İstanbulluları keyifli vakit geçirecekleri etkinliklerle buluşturduk. Ücretsiz etkinliklerimizle sadece kültür merkezlerimizde değil Yerebatan Sarnıcı, Müze Gazhane, Casa Botter, Haliç Sanat ve kent ormanları gibi İstanbul’a kazandırdığımız onlarca yeni mekanda da düzenledik. Haziran 2019’dan bu yana 18 bin 250 etkinlikte her yaştan 11 milyona yakın kişiyi ağırladık.

     ·  Yerebatan Sarnıcı

Tarihinin en kapsamlı restorasyonunu yaptığımız Yerebatan Sarnıcı, eşsiz dokusunu yüzyıllara taşımaya devam ediyor. Şehrin en büyük kapalı sarnıcı olan Yerebatan Sarnıcı’nı olası İstanbul depremine karşı güçlendirdik, müze anlayışıyla çağdaş sanat etkinlikleri ve konserlere de ev sahipliği yapacak şekilde ev sahipliği yapabilmesine olanak sağladık. 6. yüzyıldan günümüze kadar ulaşabilen nadir eserlerden birisi olan Yerebatan Sarnıcı’nın, gelecek nesillere aktarılmasını sağladık.

     ·  Beyoğlu Sineması

Uzun bir süredir var olma mücadelesi veren kapanmak üzereyken İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletmesi devralınan Beyoğlu Sineması, restorasyon çalışmalarının ardından yeniden seyircisiyle buluştu. İBB Kültür tarafından hazırlanan aylık programla sinemaseverlerle buluşan Beyoğlu Sineması, 4 Ekim’den bu yana Halep Sineması’nda gösterimlerine devam ediyor. 

     ·  Müze Gazhane

İstanbul’un en önemli endüstriyel yapıları arasında yer alan Hasanpaşa Gazhanesi artık tüm İstanbulluların! 1,5 yıl kadar süren restorasyonun ardından Müze Gazhane adıyla kapılarını İstanbul’a açan mekan, tüm İstanbulluların keyifle vakit geçirdikleri bir kültür sanat mekanı olarak hizmet veriyor. 130 yıllık tarihi yeniden canlandırarak içerisinde kütüphane, konser alanı, cafeler, sergi alanları, iklim müzesi ve tiyatro salonu gibi mekanların olduğu 32 bin metrekarelik bir alan ortaya çıkardık.

     ·  Artİstanbul Feshane

İBB Miras’ın kapsamlı restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarından birisi olan Artİstanbul Feshane, yeniden İstanbullularla buluştu. 200 yıllık tarihiyle İstanbul’un en önemli miraslarından birisi olan Feshane-i Amire’yi kent hayatına kazandırarak sergi salonları, kütüphanesi, sosyal mekanları ve birçok kültürel ve sosyal alanıyla buluşmaların yeni adresi haline getirdik.

     ·  Metrohan

Dünyanın en eski ikinci metrosu olan Tünel’i de içerisinde barındıran Metrohan’ı restore ettik. 148 yıllık tarihi olan binayı çağdaş sanatçıların üretimine açarak bir kültür merkezi haline getirdik.

     ·  Kütüphane Troleybüs

Unutulmuş endüstriyel yapılardan bir tanesini daha İstanbullularla buluşturduk. Beyazıt Troleybüs Kuvvet Merkezi’ni restore ederek 112 yıllık tarihini koruduk ve kütüphaneye dönüştürdük. 1984 yılından bu yana atıl durumda bulunan Kütüphane Troleybüs artık üniversitelilerin yeni buluşma adresi haline geldi.

     ·  Cendere Sanat Müzesi

II. Abdülhamid döneminde Fransızlar tarafından inşa edilen Cendere Pompa İstasyonu’na yaptığımız kapsamlı restorasyon çalışmalarının ardından Cendere Sanat Müzesi’ni İstanbul’un kültür-sanat hayatına kazandırdık. Cendere Sanat Müzesi, artık bir kütüphaneye, çalışma ve dinlenme alanlarına, geçici sergilere ve çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

     ·  Haliç Sanat

18. yüzyıl İstanbul sivil mimarisi örneklerinden birisi olan Fener Evleri’ni Haliç Sanat adıyla yeniden İstanbullulara kazandırdık. Haliç Sanat, çağdaş sanatı Haliç kıyılarıyla buluşturuyor. Çağdaş sanat galerileri olarak yeniden hayata geçen Haliç Sanat, farklı sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor.

     ·  Gülhane Sanat

Kapsamlı temizlik ve yenileme çalışmalarının ardından Gülhane Sarnıcı’nı yeniden gün yüzüne çıkardık. 5.-7. yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülen sarnıç, Gülhane Sanat adıyla çeşitli sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapıyor.

     ·  Bebek Sarnıcı

Restore ederek İstanbul’a kazandırdığımız eserlerden birisi olan Bebek Sarnıcı, kapılarını yeniden açtı. Bebek Sarnıcı, 2021 yılından bu yana sergilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

     ·  Taş Mektep

Büyükada’nın unutulmuş eserlerinden birisi olan Taş Mektep’i kapsamlı olarak restore ederek koruma altına aldık. Karakteristik dokusunu ortaya çıkaracak şekilde yapılan uygulamalarla yeniden İstanbul’a kazandırdığımız Taş Mektep’in içerisinde sergi salonu, atölye, etkinlik alanları ve kitap kafe yer alıyor.

     ·  Moda İskelesi

Özenli bir restorasyon sonucunda yeniden iskele işlevi kazandırdığımız Moda İskelesi, 2022 yılından bu yana İstanbulluları ağırlamaya devam ediyor. Moda İskelesi’nin içerisinde vapur bekleme alanlarının yanı sıra kitap kafe konseptiyle hizmet veren bir kütüphane, çalışma alanları ve performans alanı yer alıyor.

     ·  Casa Botter

İstiklal Caddesi’nin dokusunu korumak için çıktığımız yolda ilk duraklarımızdan birisi Casa Botter oldu. Art Nouveau akımının İstanbul’daki ilk örneği olan Casa Botter’i restore ederek hizmete açtık. Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi’nde çeşitli etkinlik ve sergiler düzenliyoruz. 

     ·  Kara Surları

1600 yıllık dünya mirası olan Kara Surları’nı 30 yıl aradan sonra tarihinin en kapsamlı restorasyonuyla adım adım yenileniyor, tarihe tanıklık etmeye devam ediyor. Binlerce ton çöp ve moloz temizlenerek ortaya çıkarılan sur hattında proje kapsamında Mevlanakapı Karakolu ve Silivrikapı Hipojesi ise “Kara Surları Ziyaretçi Merkezi” adıyla ziyaretçilere açıldı. 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kara Surları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi restorasyonuyla turizmin yeni odağı olmaya hazırlanıyor.

     ·  Yedikule Gazhanesi

İstanbul’da kurulan ilk havagazı fabrikası olan Yedikule Gazhanesi, 1993 yılından bu yana ilk kez kapılarını açtı. Restorasyon çalışmalarının ilk etabını tamamladığımız Yedikule Gazhanesi, şehrin yeni buluşma noktası oluyor. Ücretsiz kültür sanat etkinlikleri, atölye ve sergilere ev sahipliği yapan Yedikule Gazhanesi’nin diğer etaplarının restorasyon çalışmalarını da titizlikle sürdürüyoruz.

     ·  İBB Saraçhane Arkeoloji Parkı

Saraçhane Arkeoloji Parkı Polyeuktos kalıntılarını İBB Miras ile birlikte gün yüzüne çıkarıyor, kent arkeolojisine kazandırıyoruz. Saraçhane Arkeoloji Parkı içerisinde ortaya çıkarılan Ayios Polieuktos Kilisesi, Ayasofya inşa edilene kadar şehrin en büyük kilisesi olarak biliniyor. İstanbulluların ziyaretine açtığımız Saraçhane Arkeopark içerisinde her yaştan İstanbullu kazı çalışmalarını yakından inceleme imkânı buluyor.

     ·  Bukoleon Sarayı

2021 yılında başlattığımız restorasyon ve kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkardığımız Bukoleon Sarayı’nın tarihi 4. yüzyıla dayanıyor. Restorasyon süreci devam eden Bukoleon Sarayı’na açık şantiye gezileri yapılabiliyor. 8 bin 500 metrekarelik bir alana yayılan Bukoleon Sarayı tamamlandığında bir açık hava müzesi olarak İstanbul’a kazandırılacak.

     ·  Bakireler Anıtı

1953 yılında Maltepe Sahili’nin açıklarına inşa edilen ve günümüzde kara içerisinde kalan Bakireler Anıtı, yapımının 70. yılında yeniden İstanbullularla buluştu. Anıtın yanı sıra yer aldığı meydanı da düzenleyerek şehre yeni bir anıt meydan kazandırdık. 

     ·  Anadolu Hisarı

Boğaz’dan gemi geçişlerini kontrol altında tutmak amacıyla 1395 yılında yaptırılan Anadolu Hisarı’nı restore ederek yeniden İstanbullulara kazandırdık. Sergi, müze ve kültürel alanları barındıran Anadolu Hisarı’nda ücretsiz konserler düzenliyor, İstanbul’un kültürel alanlarını tarihi bağlarını koruyarak artırıyoruz.

     ·  St. Pierre Han

Galata bölgesinde yer alan ve 250 yıldır İstanbul’un tarihine tanıklık eden St. Pierre Han, İBB Miras’ın restorasyonuyla gün yüzüne çıkıyor. Geleceğin kültür sanat ve yaşam durağı olan St. Pierre Han restorasyonu devam ederken açık şantiye ziyaretleri sürüyor.

     ·  Bozdoğan Kemeri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ tarafından yapılan restorasyonla güçlendirilen Bozdoğan Kemeri’ni 2022 yılında tamamladık. Olası İstanbul Depremi’ndeki riskleri de azaltmak amacıyla restore edilen Bozdoğan Kemeri, dünyanın en eski su kemerlerinden birisi olarak İstanbul Fatih’te yer alıyor. 378 yılından bugüne varlığı korunan ve Valens Su Kemeri olarak da bilinen Bozdoğan Kemeri’ni koruyarak geleceğe taşımanın gururunu yaşıyoruz.

     ·  Süleymaniye

19. yüzyıldan bu yana değişmeyen dokusuyla İstanbul’un yedi tepesinden birinde yer alan bu tarihi semti özenle koruyarak restorasyon çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda bütünüyle ele aldığımız Süleymaniye’deki sıra dükkanları İstanbul Tasarım Müzesi olarak açıyor, çevrede yer alan onlarca projemize de titizlikle devam ediyoruz.

     ·  Festival Park Kadıköy

8.500 m2 alanı ve 10.000 kişilik kapasitesiyle şehrin yeni festival ve konser alanlarından birisi olan Festival Park Kadıköy’ü açtık. Şehrin yeni kültür sanat mekanı olan Festival Park, yaz döneminde onlarca ücretsiz konser ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

     ·  Tarihi Hazire, Çeşme ve Türbeler

İstanbul genelindeki kapsamlı restorasyonların yanı sıra yüzlerce hazire, mezar, çeşme ve türbede de bakım, onarım ve restorasyon çalışmalarını yaparak İstanbul’un tarihini canlandırdık. 180 çeşmede restorasyon çalışması ve bakım onarım çalışması yaparak rutin olarak temizlik ve bakımlarına devam ediyoruz. 420 tarihi hazirede onarıma ihtiyaç duyan mezar taşlarını restore ederek koruma altına aldık. Kent tarihinde önemli yeri olan isimlerin kabir ve türbelerini de restore edip düzenli bakımlarını da üstlenerek korumaya devam ediyoruz.

12.    Yeşil Alanlar

2019’dan beri İstanbul’a 9,5 milyon metrekare yeşil alan kazandırdık. İstanbul’un atıl durumdaki alanlarının bakımını ve düzenlemelerini yaptık; nitelikli yeşil alanlar, yaşam vadileri ve kent ormanlarını hayta geçirdik. 4 kent ormanı, 10 yeni yaşam vadisiyle İstanbul’un her yanında İstanbulluların keyifli vakit geçirebilecekleri ve spor yapabilecekleri yeşil alanlar yarattık. Atamızın mirasını gün yüzüne çıkardık, Atatürk’ün yapılmasında öncülük ettiği Büyükdere Fidanlığı’nı hizmete açtık.

     ·  Büyükdere Fidanlığı

1997 yılından bu yana atıl durumda bulunan ve Atamızın talimatıyla kurulan Büyükdere Fidanlığı ve Bahçıvanlık Okulu’nu yeniden İstanbullularla buluşturduk. 180 bin metrekarelik alanı kaplayan Büyükdere Fidanlığı ve Bahçıvanlık Okulu, onlarca koruma altındaki türü barındırmasının yanı sıra Türkiye’nin ilk meyve bahçesi ve fidanlığı olma özelliğini de taşıyor.

     ·  Kent Ormanları

İstanbul’a yeni yeşil alanlar kazandırmak için yola çıktık; 4 yeni kent ormanını İstanbul’a kazandırdık. Beylikdüzü Yakuplu Kent Ormanı, Çekmeköy Rahmi Demir Kent Ormanı, Eyüpsultan Kemerburgaz Kent Ormanı ve Sarıyer Atatürk Kent Ormanı’nı 2019 yılından itibaren hizmete açtık. İstanbulluların temiz hava alarak spor yapabilecekleri, aileleriyle birlikte keyifli vakit geçirebilecekleri nitelikli ve düzenli alanlar ortaya çıkararak kentin aktif yeşil alan kapasitesini artırdık.

     ·  Yaşam Vadileri

Bugüne kadar yağmurlarda taşma riski bulunan ve atıl durumda olan derelerin çevresini yeşil alanlara dönüştürerek yaşam vadilerini hayata geçiriyor, İstanbulluların nefes alıp keyifli vakit geçirebilecekleri ve spor yapabilecekleri yeşil alanlar ortaya çıkarıyoruz. 2019 yılından bugüne 15 yaşam vadisi projesinin etütlerini yaptık. Bakırköy Ayamama, Beylikdüzü Kavaklıdere, Sarıyer Baltalimanı, Çekmeköy Serindere, Pendik, Silivri Boğluca, Tuzla Hacetdere ve Tuzla Yaşam Vadileri ile Haliç Kıyıları Yeşil Koridor ve Yaşam Vadisi’ni açtık. Yine Kurbağalıdere Yaşam Vadisi içerisinde yer alan Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nı da hizmete açtık.

     ·  Yeni ve düzenlediğimiz parklar

2019’dan bu yana İstanbul’un yeşil alan kapasitesini artırmak ve var olanı iyileştirerek İstanbul’a yeniden sunmak için uygun bölgeleri tespit ederek yeni parklar açtık. Yüzlerce parkın da iyileştirmesini yaparak nitelik kazandırdık.

 • Alibeyköy Merkez Parkı
 • Ataşehir Esatpaşa Spor Parkı
 • Bağcılar Farklı Renkler Parkı
 • Bahçelievler Şehit Yarbay Cesur Parkı
 • Beşiktaş Konaklar Parkı
 • Eyüpsultan Silahtarağa Gençlik Parkı
 • Eyüpsultan Haliç Spor Parkı
 • Kartal Atatürk Parkı
 • Küçükçekmece Gölü Sahil Parkı
 • Pendik Yenişehir Oyun Parkı
 • Sarıyer Uskumruköy Park
 • Sarıyer Prof. Dr. Aziz Sancar Parkı
 • Silivri Büyükçavuşlu Mahalle Parkı
 • Beşiktaş Türkan Sabancı Bebek Parkı
 • Zeytinburnu Balkan Şehirleri Parkı

13.    Çevre Düzenleme

İstanbul’un çevresel sorunlarından çok uzun yıllardır kronikleşen sorunların çözümü için milyonlarca liralık yatırımlar yaparak İstanbul’u daha temiz, daha güvenli ve çok daha keyifli halet getirecek çalışmalara imza attık. Milyonlarca İstanbulluyu etkileyen temizlik ve güvenlikle ilgili problemleri ortadan kaldırdık, çevre düzenlemeleriyle İstanbul’un güzelliğini yeniden ortaya çıkardık.

     ·  Haliç

İstanbul’un geçmiş yıllarda en çok problem yaratan bölgelerinden birisi olan Haliç’le ilgili sorunları çözdük. Haliç’in hem ulaşımını kolaylaştırdık hem deniz için hem de çevresi için yaptığımız yatırımlarla çehresini değiştirdik. Haliç’in dip temizliği için tesis kurarak çok daha temiz ve sağlıklı olmasını sağladık. İyi su durumunu ve canlı hayatını tehlikeye atan etkileri kaldırmak için Haliç’in dibini Çamur Tarama Gemisi ile tarıyor, Haliç Dip Çamuru Tarama ve Susuzlaştırma Tesisi’ne taşıyor ve susuzlaştırıyoruz. Bu kapsamda şimdiye kadar 24 bin ton çamuru susuzlaştırdık.

Haliç kıyısında peyzaj düzenlemeleri yaparak İstanbulluların keyifle zaman geçirebilecekleri açık alanlara yenilerini ekledik. 57.524 m²’lik Silahtarağa Gençlik Parkı, Pierre Loti Meydanı ve 16.855 m² alana sahip Haliç Kıyıları Yeşil Koridor ve Yaşam Vadisi 2. etabı kapsamında “Haliç Spor Parkı”nı hizmete açtık. Yine Haliç bölgesinde Haliç Su Sporları Merkezi ve Altınboynuz Sosyal Tesisi’ni hizmete açtık.

Haliç’teki tarihi eserleri de unutmadık; Feshane-i Amire ve Fener Balat Evleri’ni restore ederek Artİstanbul Feshane ve Haliç Sanat isimleriyle kültür sanat merkezleri olarak yeniden İstanbullularla buluşturduk.

Haliç Tramvayı’nın tüm etaplarını tamamlayarak hizmete açtık. Haliç Tramvayı ile artık Alibeyköy’den Eminönü’ne tramvayla kesintisiz iletişim yapılabiliyor.

     ·  Kurbağalıdere

Yıllardır koku sorunu sebebiyle Kadıköy’ün kronik problemlerinden birisi haline helen Kurbağalıdere’yi yeniden canlandırdık. Dere ıslahını yaparak koku sorununu çözdük, çevre düzenlemesi yaparak İstanbul’un yeşil alan kapasitesine bir yenisini ekledik. Kurbağalıdere Yaşam Vadisi 1. Etap çalışmalarıyla altyapı sorunlarını çözüme kavuşturduk ve yürüyüş yolları da ekleyerek alana yeni fonksiyonlar kazandırdık.

     ·  Büyük İstanbul Otogarı

Güvenliği, temizliği ve yönetimi sebebiyle uzun yıllardır sorun yaşanan Büyük İstanbul Otogarı’nı baştan sona yeniledik. Büyük İstanbul Otogarı’na çevre ilçelerin de kullanabileceği etkinlik ve eğitim alanları ekledik. Ayrıca Gençlik Ofisi, Geçici Barınma Merkezi, Evliya Çelebi Kütüphanesi ve Hasan Âli Yücel Konferans Salonu, Enstitü İstanbul İSMEK Eğitim Merkezi ve Gazanfer Bilge Spor Merkezi gibi sosyal alanlar ekleyerek Büyük İstanbul Otogarı’nı otogar vasfının ötesine taşıdık, yaşam merkezine dönüştürdük.

Büyük İstanbul Otogarı’nın peronlarında yaşanan problemi çözmek amacıyla Peron Takip Sistemini devreye aldık. Otobüs personelinin ve şoförlerin dinlenebileceği yeni bir alan olan Kaptan Köşkü’nü de Büyük İstanbul Otogarı’nın dönüşümü kapsamında hizmete açtık.

     ·  Adalar

Adalar’da faytonların kaldırılması, temizlik, düzenleme çalışmaları ve restorasyon gibi birçok alanda projelerimizi hayata geçirerek hem Adalar ziyaretçilerinin hem Adalar sakinlerinin daha rahat, temiz ve keyifle yaşayabilecekleri bir dönüşüm başlattık.

Adalar’daki fayton eziyetini bitirdik. Fayton sahiplerinden satın aldığımız atların bakımını üstlendik; sonrasında üniversite, kuruluş ve kişilere sahiplendirdik. Adalar’da artık elektrikli araçlar hizmet veriyor.

Adalar ulaşımını kolaylaştırmak için yeni vapur seferleri başlattık. Yeni yollar, meydan düzenlemeleri, kültür sanat etkinlikleri yaptık. Büyükada’da Atatürk Meydanı’nı, İzzet Orbay, Tepeköy, Aydoğdu, Özgürlük ve Demokrasi parklarını; Heybeliada’da Demirtaş ve İsmet İnönü parklarını yeniledik.

Büyükada Taş Mektep’i restore ederek İstanbul’un kültürel hayatına kazandırdık. Büyükada Nizam Camii’yi yeniden inşa ettik ve Adalar halkının hizmetine açtık.

Büyükada Beltur Plajı ve Büyükada Beltur Otel’i hizmete açarak İstanbul içerisinde keyifli bir kısa tatil rotası ortaya çıkardık.

     ·  BELTUR Plajları

İstanbulluları maviyle buluşturmak için tüm plajlarımızı sezon öncesinde İstanbullular için hazırlıyoruz. Büyükada, Caddebostan, Florya Güneş ve Menekşe plajlarında duş alanları, şemsiyeler, Beltur büfe ve kafeteryaları, giyinme kabinleriyle hizmet veriyor; denizlerin ve plajların daha temiz kalması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

     ·  Meydanlar

İstanbul’un tüm meydanlarını yeniliyor; daha kullanışlı, ferah ve modern hale getiriyoruz. Bu kapsamda şehrin önemli meydanlarından Taksim, Kadıköy ve Bakırköy için gerçekleştirdiğimiz tasarım yarışmalarında meydanların projelerini halk oylamasıyla belirleyerek çalışmalara başladık. Karaköy Meydanı’ndaki katlı otoparkı kaldırarak zemin altına aldık. Yeni ve Karaköy’ün dokusuna uygun bir meydan yapmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kabataş’a meydan ve ulaşım merkezi, Esenler ve Gaziosmanpaşa Meydan Mahallesi’ne ise yepyeni bir meydan yapmaya devam ediyoruz.

Beşiktaş, Beyazıt, Mecidiyeköy, Üsküdar Mimar Sinan, Bağcılar, Küçükçekmece Cennet, Kartal Neyzen Tevfik, Maltepe Adalet, Tuzla Tahaffuzhane Caddesi, Esenler Havaalanı Mahallesi, Ümraniye 15 Temmuz Şehitler meydanlarını yeniledik; bu meydanlara peyzaj ve çevre düzenlemelerinin yanı sıra kütüphane ve sanat merkezleri yaparak İstanbullulara sadece geçiş noktası değil kültür noktası olacak meydanlar kazandırdık.

14.    Deprem

Olası İstanbul Depremi’ne karşı İstanbul’un bina stokunu güçlendirmek ve daha dayanıklı ve sağlıklı bir şehir için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz. Bu kapsamda hızlı tarama ile bina tespitleri yapıyor, uygun ve anlaşma sağlanan noktalarda dönüşümleri gerçekleştiriyor ve anlaşmazlıkların giderilerek dönüşümlerin gerçekleşmesine olanak sağlıyoruz.

     ·  Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm için bir ön inceleme niteliğindeki hızlı tarama ile bina tespiti yapıyoruz. Şimdiye kadar 113.450 bin binayı ziyaret ederek 35 bin kadar binada tarama hizmeti verdik. Bu binaların 318 tanesinin en acil şekilde dönüşüme ihtiyacının olduğunu tespit ederek hızlıca kentsel dönüşüm sürecini başlattık. Bir yandan hızla tahliyeler yapılırken diğer tarafta yıkım ve yenileme işlemleri sürüyor. Aynı zamanda saha çalışmalarımızı da devam ettirerek kentsel dönüşümde öncelikli dönüştürülecek binaları belirliyor ve hızla kentsel dönüşüm sürecine dahil ediyoruz.

Aynı zamanda hak sahipleri başta olmak üzere tüm İstanbulluları deprem ve kentsel dönüşüm süreciyle ilgili bilgilendirmek için İBB Kentsel Dönüşüm Mobil Ofisleri’ni hizmete açtık. Bu ofislerimizde İstanbulluların kentsel dönüşümle ilgili sorularını yerinde cevaplıyor, sorunlarına çözüm bulmayı amaçlıyoruz. Yine katılım ve çözüm ofislerimiz, afet eğitimi ve mobil deprem iletişim ofislerimizle İstanbulluların depremle ilgili bilgilendirilmesini sağlıyor, hak sahiplerinin sorunlarına çözüm üretiyoruz. 

     ·  İstanbul Yenileniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve yapı ve şehircilikle ilgili iştiraklerinin ortaklaşa olarak yürüttüğü İstanbul Yenileniyor projesi sayesinde ilk kez tek yapıların da dönüşümü başladı. İstanbul Yenileniyor ile riskli yapılardaki hak sahiplerinin arasındaki anlaşmazlıklara çözüm olarak hak sahiplerini müteahhitlerle bir araya getiriyor ve kentsel dönüşüm sürecini yönetiyoruz. Bina yenileme işleminin yanı sıra güçlendirme için de destek sağlıyoruz.

     ·  İBB Felaket Kurtarma Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak şehir verilerini olası İstanbul Depremi’ne karşı koruma altına almak için İBB Felaket Kurtarma Merkezi’ni hayata geçiriyoruz. 9,0 şiddetindeki depreme dayanıklı olarak inşa edilecek merkezde büyük afet durumlarında şehir verileri Ankara’daki merkezde yedeklenerek güvende olacak.