Yaralarımızı birlikte sarıyor, acılarımızın üstesinden gelmek için dayanışma gösteriyoruz. Depremin ilk saatleriyle harekete geçen İBB ekiplerinin bölgedeki çalışmalarına dair güncel bilgiler*:

561 kişiyi Enkazdan sağ kurtardık

Bölgede görevli ve gönüllü olarak toplam 1794 arama kurtarma personelimiz görev aldı. En acılı saatlerimizde umut ve hayat olan her bir kurtarma görevlisine teşekkürü borç biliriz.

7254 Personel

1794'ü arama kurtarma personeli olmak üzere depremin ilk saatlerinden bugüne kadar deprem bölgesine 7254 personelimizi görevlendirdik. 1160 görevli personelimiz bölgede çalışmaya devam ediyor.

1513 İş ve hizmet aracı

Bügüne kadar deprem bölgesinde 1513 iş makinesi ve hizmet aracı görevlendirildik. Bölgede çeşitli niteliklerde 382 iş makinesi ve hizmet aracımız görev almaya devam ediyor.

8717 Çadır

Toplamda 8.717 çadırı depremzedeler için kurduk ya da dağıttık, çadırkentler oluşturduk. Depremzedeleri yaz sıcaklarından koruyacak nitelikli çadır ürettirerek kurulumlarını da sürdürüyoruz.

1690 kişilik Geçici barınma alanı

Samandağı Devlet Hastanesi karşısına, altyapısı tamamlanmış, 140 kişi kapasiteli prefabrik konteyner kurulumu yaptık. Antakya ve Samandağ'da 1550 kişilik iki geçici yaşam alanı yapımı sürüyor.

2 Yardım Gemisi

Osmangazi 1 gemimiz 1200 vatandaşın deprem bölgesinden çıkarılmasını sağladı. Orhangazi İnsani Yardım ve Yaşam Merkezi Feribotumuz 5.080 depremzedemize konaklama, poliklinik ve sosyal destek sağladı.

660 bin Kişilik Yemek

Bugüne dek 660 binden fazla kişiye yemek hizmeti sağladık. Günlük 2 öğün ile 2.250 kişilik ve 3 öğün ile 13 bin kişilik yemek üreten mutfaklarımız, her gün 15 bin 250 depremzedemize 7 ayrı noktada dağıtım kapasitesine ulaştı.

122 Tır Su

3,9 milyon Hamidiye Pet suyu, ilk günlerden itibaren deprem bölgesine ulaştırdık. Nisan ayı itibarıyla sadece depremzedelere ücretsiz ulaştırmak için doğrudan bölgede su üretimine başlıyoruz.

52 Tır Ekmek

Toplamda 5 milyondan fazla, besleyici nitelikli İHE ekmek, bebe bisküvisi ve glutensiz ekmeği depremzedelerimize ulaştırdık. Bölgeye ayrıca günlük 15 bin ekmek üretme kapasiteli 2 mobil fırın ulaştırdık.

90 bin Kişiye mobil büfe

Aşevi ve mobil mutfaklarımızın haricinde, 7 Şubat itibarıyla deprem bölgesinde 90 bin depremzede ve görevliye mobil büfe hizmeti sağladık.

48 İBB Wifi noktası

Uydu bağlantısı ile 38'u sabit, 10'u mobil 48 noktada depremzedeler ve arama kurtarma görevlilerine internet erişimi sağladık.

35 Mobil Şarj İstasyonu

Deprem bölgesinde koordinasyonun en önemli ihtiyaçlarından olan mobil iletişim için bölgeye 35 mobil şarj istasyonu ulaştırdık.

94 Mobil Duş

Depremzedelerimizin sağlığı ve hijyenleri için 94 mobil duş hizmet veriyor. 6 yıkama, 6 kurutma makinesiyle çamaşırhanemiz de görevde.

223 mobil WC

Geçici barınma bölgeleri ve çadır kentler de dahil olmak üzere deprem bölgesine 223 kabin tuvalet sağladık.

652 Yardım Aracı

İstanbul lojistik merkezinden deprem bölgesine 611'i insani yardım aracı olmak üzere 652 yardım aracını yola çıkardık.

Cenaze Hizmetleri

Deprem afetinin en acı yüzü can kayıplarımız. Bu zor zamanda 26 personelimiz, 2 seyyar gasilhanemiz, cenaze nakil ambulansımız ile bölgede cenaze hizmetlerine destek veriyoruz.

Teravih Çadırları

Depremzedelerimizin ibadetlerini rahatlıkla yerine getirebilmesi için Hatay’ın birçok noktasına Teravih çadırları kurduk. Ramazan boyunca açık olacak çadırlarda İBB'nin görevli imamları hizmet veriyor.

8000 Kişilik İftar

Ramazan ayı boyunca Antakya, İskenderun ve Samandağ ilçelerinde her gün toplam 8 bin kişilik iftar yemeği ikram ediyoruz.

35 bin 388 Sağlık kontrolü ve tedavi

Organgazi Feribotu revirimiz, mobil sağlık ekiplerimiz ve mobil sağlık araçlarımızla diş, EKG, röntgen ve tahlil hizmetleri dahil 35 binden fazla depremzedenin kontrol ve tedavilerini sağladık, sağlamaya devam ediyoruz.

Dersler Devam ediyor

İBB Ders Atölyeleri ile depremzede öğrencilerin sınav hazırlıklarına destek oluyor, çocuklar için kurduğumuz oyun merkezleri ve spor atölyeleriyle deprem psikolojilerini atlatmaları için de destek oluyoruz.

İSKİ ve İGDAŞ Bölgede

Deprem sonrası Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Gaziantep’te doğalgaz altyapısı onarım ve gaz verme işlerine destek olduk. 65 kişilik İSKİ teknik ekibimiz de, bölge altyapısının onarımına destek oluyor, köylere su taşınmasını sağlıyor.

1722 Hayvan Tedavisi

25 kişiden oluşan Veteriner Hizmetleri ekibimizle 1722 tedavi, 23 acil ameliyat gerçekleştirdik. Deprem bölgesindeki sahipsiz hayvanlar için besleme noktaları oluşturduk ve mama dağıtımları yaptık.

130 Ton Büyükbaş Yemi

130 ton büyükbaş hayvan yemi üreticilere dağıttık. 9000 dekarlık alana ekilmek üzere 1500 torba silajlık mısır tohumunu da deprem bölgesine ulaştırarak yetkililere teslim ettik.

1 Milyon Tohum

Depremzede çiftçilerimizi unutmadık. 1120 dekara ekilmek üzere salatalık, kabak ve kavun tohumunu deprem bölgelesine ulaştırarak çiftçilere dağıtılmak üzere yetkililere teslim ettik.

Bu kalp seni unutur mu?

6 Şubat'ta depremin ilk saatlerinden itibaren yardıma koşan onbinlerce gönüllümüze sonsuz teşekkürler.

26 bin 748 Gönüllü

İBB Lojistik Merkezlerimizde depremin ilk günlerinden itibaren 26 bin 748 gönüllü, depremzedelere ulaştırılacak yardım bağışlarının düzenlenmesinde görev aldı❤️

583 bin Koli

32 binden fazla bağışçıdan gelen 583.344 koli yardım, deprem gönüllülerimizin 7/24 aralıksız desteğiyle düzenlenerek tırlarımızla deprem bölgesine gönderildi❤️

11 Milyon Tekil ürün

Merkezlerimize ulaşan tekil yardım ürün sayısı 11 milyonu aştı. Battaniye, tulum, ısıtıcı, hijyen ürünleri, bebek bezi, gıda, giyim, elektronik ürün ve oyuncaklar umut oldu❤️

*4 Nisan 2023 tarihi itibarıyla.