Zeytinburnu 10. Yıl Deresi Havzası Çevre Projesi ile birlikte bölgedeki alt yapı sorununu çözüyoruz. Bölgenin alt yapı sorununu çözmek, su taşkınlarını ve baskınlarını önlemek için yaptığımız projeyle bölgeye rahat bir nefes aldırıyoruz.

Zeytinburnu’nda atık sulardan dolayı çevrenin kirlenmesini önlemek ve su taşkınlarının önüne geçmek için Zeytinburnu’nda modern altyapı çalışmalarını gerçekleştirdik. Altyapı çalışmalarının yanı sıra bölge İstanbulluların keyifle vakit geçirebileceği Şehit Esra-Hakan Tekin Parkı’nı da İstanbulluların hizmetine sunduk.

Zeytinburnu Alt Yapı Sorunu Çözüldü

İstanbul’u daha iyiye götürme düsturuyla çıktığımız bu yolda güzel adımlar attık ve nerelerde sorun varsa o yerlere çözüm götürmeye devam ediyoruz. Zeytinburnu 10. Yıl Deresi Havzası’nda geçmişte sürekli yaşanan su baskınlarını sona erdirdik. İhmal edilmiş pek çok noktadaki altyapı sorunlarını ele alarak İstanbulluların ihtiyaçlarına karşılık verebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Zeytinburnu 10. Yıl Deresi Havzası’nda kronikleşen su baskınlarını 663 milyon liralık yatırımla sona erdirdik. Havzaya 3 bin 659 metre uzunluğunda atık su kanalı yaparak bu ihtiyacı karşıladık. Ayrıca karışık olarak çalışan hatları da birbirinden ayırarak geçmişte su baskınları yaşanan Kennedy Caddesi, 10. Yıl Caddesi, Merkezefendi Caddesi, Muammer Aksoy Caddesi ve Merkezefendi Tekke Sokak gibi bölgenin önemli noktalarında su baskınlarını önledik. Buralardan gelen atık suları da Yenikapı Atıksu Arıtma Tesisi’ne yönlendiriyor ve Marmara Denizi’ne karışmasını engelliyoruz.

Şehit Esra-Hakan Tekin Parkı'nı Açtık

 1.853 metre dere ıslahı ve 1.562 metre yağmur suyu kanalı yaparak altyapısını ayrıştırdığımız bölgede ayrıca bölge halkının keyifle vakit geçirebileceği Şehit Esra-Hakan Tekin Parkı’nı da açtık! İstanbul’un yeşil alan stokunu artırıyor, daha yeşil bir İstanbul için çalışmaya devam ediyoruz.

 “Şehit Esra-Hakan Tekin Parkı Peyzaj Projesi” kapsamında kullanıma açtığımız 650 metre uzunluğunda, 28 bin 100 metrekarelik yeşil alana bölge halkının keyifle vakit geçirebileceği pek çok imkânı da ekledik. Yeşil alanlar, yürüyüş yolları, bisikletliler için bisiklet parkurları, küçüklerimiz için çocuk oyun alanı ve egzersiz alanlarının yer aldığı İstanbulluların yeni gözdesi olmaya hazır bu parkı İstanbul’a kazandırdık.