Sevgili Genç Kardeşim,
Bu kenti senin için fırsatlar şehrine dönüştüreceğimize; sen bir hayat kurarken hep yanında olacağımıza söz vermiştik. Sözümüzde duruyor, sana yeni fırsatlar yaratabilmek için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Bu şehirde mutlu bir yaşam sürmen ve kentini gururla sahiplenmen için İstanbul’da hayatı kolaylaştırmak bizim en önemli vazifelerimizden biri. Senin için çalışmaya devam edeceğiz. Unutma; İstanbul senin, İstanbul hep yanında!

Yolumuz uzun ama heyecanımız yüksek ve ne mutlu ki sen varsın, gençliğimiz var!

Genç
Üniversiteli
Eğitim Desteği

Genç Üniversiteli Eğitim Desteği ile 2019-2023 yılları arasında 300 bin öğrenciye burs verdik. 2023-2024 eğitim döneminde 100 bin öğrenciye, geri ödemesiz 7.500 TL burs veriyoruz.

Öğrenci
Yurtları
sizin için

8’i kız, 6’sı erkek öğrenci yurdu olmak üzere yurt sayımızı sıfırdan 14’e çıkardık. İstanbul, öğrenci yurtlarıyla senin yanında!

İBB
Wi-Fi ile
Her Yerden Ücretsiz İnternet

Sen internetsiz kalma diye, ücretsiz internet hizmetini şehrin 11 bin 200 noktasına yaydık. Vapurlardan metrolara, kütüphanelerden köylere kadar internet altyapısı kurduk.

İPA’nın
Kapıları
Sana Açık

Daha önce başkanlık lojmanı olarak kullanılan Florya’daki alanları İstanbul Planlama Ajansı yaptık, İstanbullulara açtık. Bu ajans İstanbul’un geleceğini İstanbullularla planlıyor.

İstanbulkart
Seninle
Artık Tamamen Bir Şehir Kartı

Yenilediğimiz İstanbulkart mobil uygulaması ile abonman yükleyebilir, özel kampanyaları takip edebilir, fiziki kartın olmadan QR kod ile yolculuk yapabilirsin.

Bölgesel
İstihdam
Ofisleri iş ararken yanında!

190 bin kişiye özel sektörde istihdam sağlayan Bölgesel İstihdam Ofisleri, iş arayan gençlerin de yanında. İster öğrenciyken ister mezun olduğunda, İstanbul iş ararken de yanında!

Yürü Be
İstanbul
Şehri Adımlarınla Keşfet

Yürü Be İstanbul mobil uygulaması ile güzel İstanbul’un sokaklarını adımlayarak hem keşfet, hem pek çok ödülü kazanma şansını yakala.

Gençleri Yeni
Teknolojilerle
Buluşturuyoruz

Teknolojiye dair hayallerini gerçekleştirmen için İstanbul senin yanında! Veri Laboratuvarı’nı, Açık Veri Portalı’nı, İBB Teknoloji Atölyelerini senin için açtık.

Oyun
Senin İşin!
İBB Oyun Geliştirme Merkezi'ni açtık

Gençlere, bir oyun stüdyosunda ihtiyaç duyulabilecek her ekipmanı tek bir yerde tamamen ücretsiz olarak sunuyoruz.

İstanbul Senin’le Tanış İstanbul’un Dijital Yüzü

İstanbul Senin; İBB Wi-Fi, fatura ödeme, Otobüsüm Nerede, Enstitü İstanbul İSMEK, İş Ara İş Bul ve Söz Senin gibi mini uygulamalarıyla yanında!

Gençlik
Ofisleri
Sizin İçin Var

Gençlerin eğitimine, kişisel gelişim ve istihdamlarına yönelik kurs ve seminer programları düzenliyor, sınavlara hazırlanmaları için uygun ortamı sağlıyoruz.

Üniversite Tercihlerinde Yanındayız

Genç İstanbulluların hedefleri, puanları, başarı sıralamaları ve üniversitelerin kontenjanlarına göre doğru tercih yapabilmeleri için ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Staj Senin İstanbul Senin

İBB ve iştiraklerinde her yıl 3.000 öğrenci staj yaparak hem 16 milyon İstanbullu için çalışıyor, hem mesleki deneyim kazanıyor. İstanbul’da lise ve üniversite okuyan gençlerimize staj için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerimizin kapıları sonuna kadar açık.

Spor İstanbul’la Sporun Keyfini Çıkar!

Gençlerimiz 71 tesisimizde atletizm, badminton, basketbol, buz pateni, capoeira, jimnastik, futbol, judo, karate, kick boks, kung-fu, wushu, okçuluk, tekvando, temel hareket eğitimi, tenis, voleybol ve yüzme dersleri alabiliyor.

Koltuk Senin Eğlence Senin!

Şehrin tüm imkânlarından yararlanmak senin en doğal hakkın. 2021’de başlattığımız Koltuk Senin uygulaması ile konserlerde boş kalan koltuk artık senin! Projeden yararlanmak isteyen 24 yaş altı öğrenciler, İstanbulkart’ları ile konser alanındaki “Koltuk Senin” masasına başvurabilir.

Enstitü
İstanbul’un
Kurslarına Katıl

Enstitü İstanbul İSMEK’te; dil eğitimlerinden müzik eğitimlerine, gastronomiden finans ve muhasebeye, pek çok alanda yüz yüze ya da çevrim içi olarak kaliteli eğitim alabilirsin, hem de tamamen ücretsiz.

İsbike
Akıllı Bisikletle
Şehrini Pedalla

274 kiralama istasyonu ve 2 bin 168 bisikletle kent içi ulaşıma entegre olabilen İsbike, bisiklet sürmeyi bir yük olmaktan çıkarıyor. İsbike, Bisiklet Okulu’nda bisiklet sürmeyi bilmeyenlere ücretsiz eğitimler de veriyor.

Zemin
İstanbul:
Yapabileceklerinin Farkındayız

Zemin İstanbul gençlerin projelerini önemsiyor, onlar için eğitimler düzenliyor. Sektördeki pek çok paydaşla iş birliği yaparak senin fikirlerine alan açıyoruz, çünkü yapabileceklerinin farkındayız!

Kent
Ormanları
ve Yaşam Vadileri Seni Bekliyor

Aktif yeşil alan sayımızı 9,5 milyon metrekare artırdık. Kemerburgaz Kent Ormanı’nda söyleşi ve konser gibi birçok etkinlik düzenliyor, etkinliklerimizin sayısını günbegün artırıp daha çok İstanbulluyu doğayla buluşturuyoruz.

Canlanan Tarihe Tanıklık Et

İBB tarihinde bir ilk olarak, restorasyon şantiyelerini meraklıları ile buluşturuyoruz. Sen de Bukoleon Sarayı, Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı ve Sen Piyer Han gibi pek çok şantiyede yapılan açık restorasyon ziyaretlerine katılabilirsin.

Kültür ve
Sanat
Artık Şehrin Her Yerinde!

16 kültür merkezimizin yanı sıra sokak, park ve meydanlarında da İstanbulluları kültür-sanat etkinliklerimizle ücretsiz buluşturuyoruz. Tüm etkinlikleri senin için tek bir uygulamada topladığımız Radar İstanbul ile müzelerden spora hiçbirini kaçırma!

Müze Gazhane’yi Mutlaka Ziyaret Et

Kadıköy Hasanpaşa’daki tarihî Gazhane’nin yıllar süren restorasyonunu tamamlayıp Müze Gazhane ismiyle yeni bir müze, kültür-sanat ve etkinlik alanı olarak sizlerin hizmetine sunduk.

Kütüphane Troleybüs Seni Bekliyor

Herkesin bilgiye erişebilmesi için uzaktan eğitime uyumlu, teknolojik altyapısı güçlü kütüphaneler açtık. Atıl durumdaki tarihî Troleybüs Kuvvet Merkezi’nden dönüştürdüğümüz “Kütüphane Troleybüs” ise gençlerin favorisi.

İstanbul Kitapçısı

İstanbul’a dair çok özenli kitaplar hazırlayan İBB Yayınları’nın kitaplarını ve diğer kültür yayınlarını içeren seçkin kitapları bulabileceğin İstanbul’un en güzel kitapçılarını sizin için açtık.