İstanbul’u GES projeleriyle sadece bugün değil gelecekte de aydınlatmaya devam edeceğiz: İstanbul’a 5 yılda yaşam vadileri, kent ormanları ve doğal yaşam parklarıyla kazandırdığımız 13 milyon metrekarenin üzerindeki yeşil alanların yanı sıra güneş enerji santralleriyle birlikte İstanbul’da tam çevreci yatırımları yapıyoruz. Son 5 yılda yaptığımız 87 GES projesiyle birlikte 12 bin ton karbon emisyonunun önüne geçtik.

İstanbul’da Güneş Enerji Sistemleri Yatırımları Yapıyoruz

“Yeşil İstanbul” sloganıyla yola çıktığımız bu yolda özellikle pek görülmeyen ancak gerçekten çok büyük kazanımları sağlayan çevre yatırımları yapıyoruz: Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlar ve projelerimizle birlikte İstanbul’da yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarını güçlendiriyoruz. Bu bağlamda daha önce yaptığımız ve yapmaya devam ettiğimiz çöp gazından enerji üretme tesisleri ve atık yakma tesisleriyle İstanbul’un enerji ihtiyacının büyük bir kısmını atıklardan sağlıyoruz. Bu bağlamda çöp gazından enerji üretme alanında dünyanın en büyük tesisini açtık. Seymen Çöp Gazından Enerji Üretme Tesisimizden elde ettiğimiz enerjiyle tam 1.4 milyon insanın elektrik ihtiyacını karşılayabiliyoruz. Bu tesis sayesinde ayrıca tam 1 milyon ton metan gazı salınımını da engellemiş oluyoruz.

Seymen Çöp Gazından Enerji Üretme Tesisi’nin yanı sıra Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük evsel atık tesisini de hizmete açtık. Bu tesisimizle birlikte de İstanbul’daki evsel atıkların %15’ini bertaraf ederek elektrik enerjisi üretiyoruz. Biyometanizasyon tesislerimizde İstanbul’dan çıkan evsel atıkların %15’ini işliyor bir diğer yandan da 1.5 milyon insanın elde edip kullanacağı enerjiyi üretiyoruz. Tesislerin kapasitelerini artırmak amacıyla da yoğun bir çalışma programı izliyoruz. Avrupa Yakası’nda açtığımız atık yakma tesisinin bir benzerini Şile Kömürcüoda’da yapmak için de çalışmalarımıza devam ediyoruz.

İBB’ye Ait 60 Tesiste GES Kurulumu Tamamlandı

İBB’ye Ait 60 Tesiste GES Kurulumu Tamamlandı

İstanbul’da belediye binalarımızın ve tesislerimizin kullandığı enerjiyi, güneş enerji santrallerinden sağlamak için büyük bir atılım yürütüyoruz. Bu bağlamda temel hedefimiz 2029 yılına kadar belediye binalarında ve tesislerimizde enerji ihtiyacının tamamını güneş enerjisinden sağlayarak %100 çevre dostu binalara sahip bir kurum hâline gelmek. Bu sayede yıllık 148 bin ton karbondioksit salınımını da engellemiş olacağız. Bu hedefimiz doğrultusunda İBB Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ile İSKİ tarafından yapımı tamamlanan güneş enerjisi santrallerinin açılışını yapıyoruz.

İSKİ'nin yaptığı çalışmalarla da mevcut İkitelli İçme Suyu Arıtma Tesisleri Güneş Enerjisi Santrali’ne ilaveten; Büyükçekmece, Kağıthane ve Şile İçme Suyu Arıtma Tesisleriyle; Kartal, Esenyalı, Dudullu, Bahçelievler, Mahmutbey gibi pek çok içme suyu terfi merkezinde ve çeşitli İSKİ binalarında yenilenebilir enerji kaynakları projelerini hayata geçiriyoruz. Yapılan bu çalışmalarla birlikte İSKİ bünyesindeki güneş enerji santrallerinin potansiyelini 2019’dan bu güne tam 6 kat arttırdık. Güncel bedeliyle 275 milyon lirayı bulan 14 tane güneş enerji santrali, 9.400 kilowattlık bir güç kapasitesine sahip. Aynı zamanda bu santraller 6650 hanenin de yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak kapasiteye ulaştı ve İstanbul’da karbondioksit salınımını büyük bir ölçüde azaltıyor. Bu çalışmamız 138 bin ağacın doğaya kazandırılması ve 4400 aracın trafikten çıkartılmasına eş değer.

İSKİ’nin yaptığı yatırım ve atılımların yanı sıra Park ve Bahçeler Dairesi bünyesinde de güneş santrali yatırımları devam ediyor. 2019’da bünyesinde sadece 2 tane güneş enerji santrali bulunan Park ve Bahçeler Dairesi yaptığı yatırımlarla birlikte 60 tesisin yapımını tamamlayarak faaliyet gösterdikleri binalarda %45’e yakın elektrik ihtiyacını güneşten karşılar hâle geldi. Özellikle Şile Spor Kompleksi, Tuzla Bahar Engelliler Merkezi, İBB Bakırköy Ek Hizmet Binası’ndan Cebeci Lojistik Merkezi’ne kadar pek çok tesiste enerji santralleri yerini alıyor.