Daha öncelerinde akaryakıt deposu olarak kullanılan, Boğaz’a nazır Çubuklu Silolar’da başlattığımız tadilat ve restorasyon çalışmalarımızı tamamladık.

Çubuklu Silolar’ı Kültür Merkezi Hâline Getirdik

Siloların bulunduğu mesire alanına, 1941 yılından itibaren Petrol Ofisi tarafından farklı kotlardaki teraslara, farklı büyüklükte 17 tane silo yerleştirilmişti. Tarihi Bizans Dönemi’ne kadar uzanan, Çubuklu mesire alanında bulunan silolarda kapsamlı bir dönüşüm gerçekleştirdik. 2021 yılında başlayan restorasyon çalışmalarıyla birlikte yıllarca sadece petrol ve yakıt tankeri olarak Petrol Ofisi’nin kullanımına tahsis edilmiş alanı kültür-sanat merkezi hâline getirdik.

Çubuklu Silolar Açıldı

Beykoz Çubuklu Silolar’da 2021’de İBB Miras ile birlikte kapsamlı bir tadilat ve restorasyon çalışmasına başlamıştık. Çalışmaları tamamlanan Çubuklu Silolar'ı kültür-sanat etkinliklerin gerçekleşeceği bir sanat mekânı hâline getirdik. Sadece petrol tankeri olarak günümüze ulaşan silolarda geçekleştirdiğimiz çalışmaların ardından Çubuklu Silolar; Dijital Sanat Müzesi, Doğa ve Bilim Müzesi, restoran ve çocuk oyun alanlarını barındıran bir yaşam alanı oldu. Ayrıca siloların alt bölümünde bulunan barakaları güçlendirerek kütüphaneye çevirdik. Kütüphanenin yanı sıra Çocuk Sanat ve Tasarım Atölyesi de açarak çocuklarımızı sanatla birlikte büyüteceğiz. Kültür ve sanat alanlarının yanı sıra Çubuklu Sİlolar içerisinde Beltur Kafe de yer alıyor.