İstanbul’un çehresini değiştirecek yeni meydanlar yapmaya, var olan meydanları düzenlemeye devam ediyoruz: Eski adı “Özgürlük Meydanı” olan Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nı açtık.

Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nı Açtık

İçerisinde birçok ticari birimin ve yapının yer aldığı Bakırköy Meydanı’nı yenileme çalışmalarını tamamladık. Toplamda 30 bin metrekarelik bir alanda düzenleme çalışması gerçekleştirerek Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nı İstanbullularla buluşturduk. 30 bin metrekarelik alanın 26 bin metrekaresinde sert peyzaj, 4 bin metrekaresi de yeşil alandan oluşuyor. Herkes için erişilebilir olması amacıyla meydanda rampalar ve asansörler de bulunuyor.

Tarihi yapıyı koruyup yeşil alan oranını artırdığımız Bakırköy Cumhuriyet Meydanı projemizin hemen yanında bulunan İETT peron alanlarını da meydana dahil ederek meydanı tam 4 katına çıkardık. Ayrıca Bakırköy Meydanı ile özdeşleşmiş olan kolonat yapılarının da bakımlarını yaptık, kolonat yapılarının devamı niteliğinde olacak yeni yapıların da inşasını gerçekleştirdik. Bakırköy Cumhuriyet Meydanı içerisinde BELTUR kafe, Halk Ekmek, İstanbul Çiçekçisi, zabıta ve Çözüm Merkezi hizmet veriyor.

Bakırköy Sanat Merkezi’ni Açtık

Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’na sanatsal ve tarihsel bir dokunuş yapıyoruz: Bakırköy Meydanı’nın yakınında bulunan eski kaymakamlık binasına yeni bir yer tahsis ederek eski binayı yıktık. Yıktığımız eski kaymakamlık binasının yerine Bakırköy Sanat Merkezi’ni inşa ettik.