569 yıllık Haliç Tersanesi’nde tasarladığımız ve ürettiğimiz Deniz Dolmuş’u denizle buluşturduk: Deniz Taksi’nin ardından şimdi de Deniz Dolmuş İstanbullulara hizmet vermeye başlıyor.

İBB Deniz Dolmuş Boğaz’da

65 kişilik ekiple 2024 Mart ayında Haliç Tersanesi’nde 7 adet aracın tasarlanmasıyla başlayan Deniz Dolmuş projesi bugün itibarıyla İstanbullularla buluştu. İBB iştiraki Şehir Hatları’nın 3 tanesinin üretimini tamamladığı “Deniz Dolmuş”lar seferlere başlayacak. Deniz dolmuşlar, yolcu yoğunluğu düşük seferlerde yüksek kapasiteli gemiler yerine kullanılacak.

Deniz dolmuşlar çevre dostu ve düşük emisyonlu olmasının yanı sıra çevreci ve sürdürülebilir özelliklere sahip. Filo optimizasyonun yapıldığı deniz dolmuşlar işletme maliyeti konusunda tasarruf sağlayacak. Deniz dolmuşlarının yıllık yaklaşık olarak 120 milyon lira tasarruf sağlaması hedefleniyor. İlk etapta 3 tanesi tamamlanan deniz dolmuşların 4 tanesi 2024 daha Eylül ayına kadar tamamlanacak.

Üretimi biten, 33 kişilik kapasiteye sahip ve engelli erişimine uygun deniz dolmuşlar öncelikle İstinye-Küçüksu ve Beykoz-Sarıyer hatlarında sefer yapmaya başlayacak. Deniz Dolmuş’un ilk seferi 15 Temmuz 2024’te İstinye-Küçüksu arasında gerçekleşecek. 

İstanbul’un Ulaşımını Güçlendiriyoruz

İstanbul’un ulaşımını metrolarla, yeni nesil metrobüslerle, bisiklet yollarıyla, deniz ulaşımıyla birlikte güçlendiriyoruz. İstanbul’un toplu taşımasını daha yenilikçi, vizyoner, çevreci, en düşük emisyona sahip ve sürdürülebilir araç takviyeleriyle geliştirmeye devam ediyoruz. Tüm toplu taşıma araçlarını sürdürülebilir ve çevreci kılmanın yanı sıra tüm ulaşım yollarını birbiriyle entegre bir şekilde hazırlamaya özen gösteriyor ve böylelikle İstanbul’da kesintisiz ulaşımı sağlamak için çalışıyoruz.

Entegre bir ulaşım için Haliç Tramvayı’yla Beyoğlu sahiline dönüp Haliç kıyılarında kültür-sanat mekanlarını birbirine bağlayacağımız Hop On - Hop Off planlarımızı geliştiriyoruz. Aynı zamanda Ortaköy Beylerbeyi – Çengelköy arasındaki ring hattımızı da yeni açılacak raylı sistemlerle entegre olacak şekilde planlıyoruz.  Deniz hatlarının trafikteki payını artırmak için mümkün olan tüm hatlarımızı deniz hatlarıyla buluşturuyoruz.