Cumhuriyet Caddesi Projesi – Ekrem İmamoğlu

Cumhuriyet Caddesi Projesi

Batı İstanbul Bölgesi’nde bir ihtiyacı karşılayacak olan proje ile insanların keyifle zaman geçirecekleri kamusal fonksiyonlarla şekillenen yeni bir yaya aksı oluşturulacak.

100 yıllık Cumhuriyet tarihini yansıtacak​ olan bu aks boyunca kent meydanı, parklar ve spor alanları, 2000 araç kapasiteli büyük bir kapalı otopark, dinlenme ve eğlenme alanları​, Yakın​​ Tarih Müzesi, Nikah sarayı, Belediye Hizmet Binası, 6.000 kişilik amfi tiyatro gibi ​kamusal fonksiyonlar kurgulanacak.
​Mevcutta otopark olarak kullanılan FSM Camii’nin meydanı yeni fonksiyonu ile birlikte Batı İstanbul’a hizmet eden bir nikah sarayı projesiyle işlevlenecek. Kurgulanan bu fonksiyonun yer altında yapılması ile birlikte meydan fonksiyonu özelliğini kaybetmemiş olacak. İnsanların açık alanda zaman geçirmelerini sağlayacak, ticari fonksiyonlarla da desteklenen yeni bir kent meydanı Beylikdüzü’ne kazandırılmış olacak. Camii ile ilişkinin güçlü bir şekilde kurulduğu projede, nikah salonuna hizmet edecek 300 m2’lik kantin/kafe​, yaklaşık 400’er m2 büyüklüğünde 4 adet Nikah salonu​, tüm salonların 180’er m2’lik 4 adet takı salonu​, toplamda 740 m2lik 7 Toplantı odası​ ve 670 araçlık k​​apalı otopark​ bulunacak.

Günümüzde yaygınlaşmış olan ve insan ölçeğinden uzaklaşmış AVM’lere bir alternatif olarak Semt Çarşısı inşa edilecek. Bu çarşıda insanların açık alanda vakit geçirebilecekleri, aileleriyle gelip kafelerinde ve restaurantlarında oturacakları, aynı zamanda alışveriş de yapabilecekleri avlulu yeni bir semt çarşısı oluşturulacak.

40 -150 m2’lik 26 adet dükkan​ın kurgulandığı bu alanda aynı zamanda atölyeler için de alanlar mevcut olacak.​
Aks üzerinde kurgulanan, Cumhuriyetin yakın tarihinin anlatılacağı Yakın Tarihi Müzesi Tarih Vakfı ile birlikte yürütülecek. ​ ​

Yenilikçi ve modern mimari konusunda İstanbul içerisinde örnek teşkil edecek yeni müze kompleksi ile Beylikdüzü’nün markalaşması yolunda önemli bir adım daha atılmış olacak.
Mimari ve içerik anlamında eksiklikleri olan Beylikdüzü Kültür Merkezi yepyeni görüntüsü ve yeniden kurgulanmış iç mekan tasarımı ile birlikte tüm Beylikdüzü’ne hizmet verecek. Atatürk Kültür Merkezi olarak adlandırılacak olan kültür merkezinde bulunan eski salonun kapasitesi 700 kişiye yükseltilecek.
Belediyenin farklı binalarda hizmet vermesinin hem vatandaşa hem belediye bütçesine olan sıkıntısını yenen, Beylikdüzü’nün ihtiyacı olan modern belediye binası projesi ile birlikte Cumhuriyet Caddesi sonlanacak.

Bu yeni binada vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılayabileceği tüm belediye birimleri bir arada bulunacak. Belediye hizmet alanın yanında yapılacak olan 5000 kişilik amfi tiyatro da, bölgenin en önemli kültür sanat durağı olacak.

Toplamda 191.000 m2 kapalı alana sahip komplekste 41.000 m2’lik açık alan ve meydan düzenlemesi bulunuyor.​