Beylikdüzü Cemevi Projesi – Ekrem İmamoğlu

Beylikdüzü Cemevi Projesi

Alevi- Bektaşi inancının değerlerini mimari özelliklerinde yansıtılması hedeflenen “Beylikdüzü Cemevi ve Kültür Evi” projesi, sadece Beylikdüzü için değil Türkiye için de örnek oluşturacak bir yapıda hazırlandı. Yaşam Vadisi’ne komşu olacak olan Beylikdüzü Cemevi’nin projesi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23.Maddesi’ne göre Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışma Yönetmeliği uyarınca serbest, ulusal, tek kademeli, mimari proje yarışması olarak düzenlendi.

Yarışma sonucu birinci olan projede yapı ve peyzaj mimarisinde iç – dış sürekliliğini bozmayacak şekilde doğal taş dokusu kullanılacak. Üst katlarında ahşap strüktür ve dokuların  tercih edileceği proje, Kavaklı Mahallesi’nde bulunan 7 bin 800 metrekarelik bir alanda yapılacak. Aynı zamanda Kültür evi olan proje, örnek bir kentsel tasarım ve peyzaj projesi olarak da ele alındı. 2 bin 230 metrekarelik bir alanda inşa edilmesi öngörülen cemevi ve kültür evi, Kavaklı Mahallesi’nde ulaşılabilir bir kamusal mekân yaratarak vatandaşların bir araya gelebileceği bir ortam seçeneği de sunacak.

Yeşilin ön planda olduğu Beylikdüzü’nde bu proje için de ağaçlandırma yapılacak. Proje sınırları içerisinde Kavaklı’nın nefes almasını sağlayacak 158 ağaç dikilmesi planlanıyor. Ayrıca; 3300 metrekarelik yapı alanına sahip Cemevi ve Kültür Merkezi Projesi, 37 araçlık bir otopark alanına da sahip olacak. 23 Ekim’de Yapım İhalesi çıkacak olan örnek projenin, 2019 yılında tamamlanması hedefleniyor.