3 Köy 3 Meydan Projesi – Ekrem İmamoğlu

3 Köy 3 Meydan Projesi

2015 yılında Beylikdüzü Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile imzalanan protokolle şehircilik alanında İstanbul’un önde gelen 3 üniversitesiyle birlikte projenin çalışmaları başlamıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden akademik ekipler, Beylikdüzü’nde yoğun bir saha araştırması yaparak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde akademisyenler ve öğrencilerden oluşan çalışma grupları ile beraber “3 Köy, 3 Meydan” isimli projeyi geliştirdi. İlçenin geleceğini şekillendiren bu proje için öğrenci ve akademisyenlerden oluşan fikir atölyesinde üç üniversitenin, lisans ve lisansüstü, şehir ve bölge planlama öğrencileri ile mimarlık öğrencileri güçlerini birleştirdi. Beylikdüzü’ne 3 Yeni meydan kazandırılacak proje kapsamında olan Kavaklı, Gürpınar ve Yakuplu Mahalleleri’nin kırdan kente dönüşüm süreci çok boyutlu ele alınarak, meydanların düzenlenmesine yol gösterecek uygulamalar tasarlandı ve bu fikirlerin oluşturduğu örnek proje alanlarından Gürpınar ve Yakuplu’da kentsel tasarım ve kentsel yenileme proje çalışmalarına başlandı.

Proje kapsamında ilk olarak Gürpınar bölgesinde yer altı otoparkı ve meydan projesi hazırlanmaya başlandı. Bunların yanı sıra yine Gürpınar’da Türk Telekom’a ait atıl durumdaki tesis kaldırıldı ve meydan alanında bulunan trafonun başka bir bölgeye taşınması kararı alındı. Bölgedeki karakolun taşınması konusunda meclis kararı çıktı ve Emniyet Müdürlüğü ile Gürpınar Karakolu’nun yeni hizmet binasına taşınmasıyla ilgili protokol imzalanacak. Zemin altı otopark ve üstü yeşil alan peyzaj düzenlenmeleri yapılacak.

3 Köy 3 Meydan Projesi’nin diğer bir ayağı olan Yakuplu’da ise uygulama çalışmaları başlamış olan Yakuplu Kültür Merkezi ve üzerinde oluşturulan meydan konseptiyle Yakuplu’nun yeni meydanı da oluşturulmuş olacak. Projenin üçüncü ayağı Kavaklı’da da yapılacak olan peyzaj ve yol düzenlemeleriyle meydan konsepti oluşturulacak. Kavaklı Hasan Doğan Stadı’nın rehabilitasyonu ve çevresinde gerçekleştirilecek projelerle, oluşacak yeni çekim merkezi ilişkilendirilecek.

Projenin hayata geçmesiyle Gürpınar, Yakuplu ve Kavaklı’nın birleşiminden oluşan Beylikdüzü’nün geleneksel dokusuyla modern yapısı bütünleştirilmiş olacak.  Böylece mahalle hayatı, esnaf ve komşu ilişkisi gibi unutulmaya yüz tutan sosyal değerlerin yaşatıldığı bir kentsel gelişim sağlanmış olacak.