Kıbrıs gazileri 43 yıl sonra şehit arkadaşlarını mezarı başında ziyaret edecek. – Ekrem İmamoğlu

Kıbrıs gazileri 43 yıl sonra şehit arkadaşlarını mezarı başında ziyaret edecek.

ekrem imamoğlu

Beylikdüzü Belediyesi, Kıbrıs Gazilerini, 43 yıl sonra şehit arkadaşlarını mezarı başında ziyaret etmeleri için Kıbrıs’a uğurladı. Kardeş belediye olan Girne Belediyesi işbirliği yapılan organizasyonda aralarında Kıbrıs Gazileri, şehit arkadaşlarını mezarı başında ziyaret edecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı için mücadele ederek gazi olan askerler, 43 yılın ardından kardeş topraklara uğurlandı. K.K.T.C.’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla şehit arkadaşlarını mezarları başında ziyaret etmek adına talepte bulunan gaziler, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun girişimiyle yavru vatan Kıbrıs için yola çıktı.

Uğurlama töreni esnasında Girne’yle kardeş belediye protokolü imzalandığını dile getiren Başkan Ekrem İmamoğlu, yaklaşık 50 gaziyi uğurlarken, “Orada kardeşlik ve özgürlük adına çok güzel mesajlar vererek, güzel anılarla döneceksiniz. Kardeş belediyemiz Girne sizlere layık ev sahipliği yapacak ve bu işbirliğinin sağlıklı temellerini ilk atan da siz olacaksınız. Selamlarımızı iletin. Sizlere uzun ömür, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İyi
yolculuklar.” diye konuştu.

Kıbrıs Barış Harekatı esnasında Beşparmak Dağlarında 2 Ağustos 1974’te yapılan Lapta muhaberelerinde Rumlar tarafından pusuya düşürülen tanklardan biri dağın zirvesinde kalmıştı. Yola çıkan gaziler arasında Tank mürettebatından er Abdülkadir Kurt de yer alıyor.