İSTANBUL’UN İSRAF DÜZENİ DEĞİŞECEK! – Ekrem İmamoğlu

İSTANBUL’UN İSRAF DÜZENİ DEĞİŞECEK!

6 Mayıs’ta seçmenin iradesini gasp eden YSK’nın kararıyla herkes net olarak anladı ki, İstanbul’daki israf düzeninden yararlananlar hak hukuk tanımıyor. Vicdan tanımıyor. Bu bozuk düzen sadece bir avuç azınlık için var. Sadece o küçük azınlığın çıkarına tüm İstanbul Belediyesini kullanıyor.
Bu israf düzeni gün geliyor ananızın ak sütü gibi helal olan mazbatanızı elinizden alıyor. Gün geliyor, rant hırsıyla şehrin kaynaklarını, yeşil alanlarını talan ederken karşımıza çıkıyor. Gün geliyor çarşıda, pazarda, kasapta el yakan fiyatlarla bize kendini gösteriyor.
Bu bozuk düzenin faturasını her gün namusuyla çalışan, vergisini zamanında ödeyen 16 milyon İstanbullu ödüyor.
Bu düzen değişmedikçe, bu düzen halkın emrine girmedikçe, İstanbullunun yüzü gülmeyecek. İstanbul ve Türkiye, krizlerden krizlere yuvarlanacak. İşsizliğe çare bulunamayacak. Ailelerimiz ve çocuklarımız için bu ülkede umut kalmayacak.
Biz Büyükşehir Belediyesi’ni 16 milyon İstanbullunun hizmetkârı yapacağız.
İsrafa son vererek, bu çözümleri hızlıca gerçekleştireceğiz.
  • 25 yaşın altındaki tüm gençler toplu taşıtlardan %40 indirimli faydalanacak. Toplu taşımada ilk aktarmalar ücretsiz olacak.
  • Eğitime harcanan parayı azaltacağız. 500.000 öğrencinin kırtasiye ve üniforma masraflarını karşılayacağız. Yemekhanesi olmayan okullarda kumanya dağıtımı yapacağız.
  • Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal yardım bütçesini tam 3 katına çıkaracağız. Ailedeki nüfusa göre her ay 200 liradan 2020 liraya kadar nakdi yardım yapacağız. Tüm yardımları hanedeki kadınlara vereceğiz.
  • İşsizliği çözeceğiz. Kısa vadede 200.000 kişiye iş sağlayacağız.
  • Metro yatırımları önceliğimiz olacak. 630 km metro hattı ve 11 yeni füniküler hattı inşa edeceğiz. Boğaza ve Marmara’ya yaygın deniz hatları getireceğiz.
  • Megabüs, Karayolu Ulaşım Yönetim ve Planlaması, Otopark Çözümleri, Transfer Merkezleri gibi birçok projeyi bütüncül, bilimsel ve halkın ihtiyaçlarını öncelikli tutarak hayata geçireceğiz. Yeşil alanlarla bütünleşik 500 km uzunluğunda bisiklet yollarımız olacak.
  • 15 yeni Yaşam Vadisi, Kuzey Yaşam Koridoru, Bölge Parkları ve Mahalle Cep Parkları ile İstanbul'a 30 milyon m2 yeni yeşil alan kazandıracağız.