İmamoğlu’nun baş döndüren seçim turu! – Ekrem İmamoğlu

İmamoğlu’nun baş döndüren seçim turu!

CHP’nin İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, sabah saatlerinde önce Şişli’de Kuştepe Roman Çiçekçiler Derneği üyeleri ile buluştu, ardından Darülaceze’ye geçerek, yaşlıları ziyaret etti. Buradan Fatih Camii’ne geçen İmamoğlu, ünlü tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat’ın cenaze törenine katıldı. Şişli’ye dönüp, Feriköy’de pazar ziyareti yaptı. Pazardan sonra Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile birlikte Şişli seçim irtibat bürosunu açan İmamoğlu, noktayı, Kurtuluş son durakta halka hitap ederek yaptı.

ŞİŞLİ / İSTANBUL

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, sabah saatlerinde önce Şişli’de Kuştepe Roman Çiçekçiler Derneği üyeleri ile buluştu, ardından Darülaceze’ye geçerek, yaşlıları ziyaret etti. Ardından Fatih Camii’ne geçen İmamoğlu, ünlü tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat’ın cenaze törenine katıldı. Cenaze töreninin ardından soluklanmak için bir kafeye geçen İmamoğlu, burada vatandaşlarla sohbet etti. Bu sırada CHP adayının yanına gelen 2 çocuk, İmamoğlu’ndan kendilerine dondurma ısmarlaması talebinde bulundu. Çocukları kırmayan İmamoğlu, istedikleri dondurmayı ısmarladı. Bu sırada yaşlı bir kadın İmamoğlu’nun yanına gelmek istedi. İmamoğlu, ”Siz gelmeyin, ben gelirim” diyerek vatandaşın yanına gitti ve elini öptü. Yan masada annesiyle oturan bir genç de İmamoğlu’nun yanına gelerek, ”Annem sizinle görüşmek istiyor” dedi. Yan masaya geçen İmamoğlu, genç vatandaş ve annesiyle bir süre sohbet etti.

Pazarda elektrik kesildi, vatandaş
espriyi patlattı: Pazara kedi girdi!

Fatih’ten tekrar Şişli’ye geçen İmamoğlu, soluğu ilk olarak Feriköy’deki kapalı semt pazarında aldı. Pazar girişinde alkışlarla karşılanan İmamoğlu’na, CHP Şişli Belediye Başkan adayı Muammer Keskin de eşlik etti. İmamoğlu, pazar turuna başlamadan önce basın mensuplarının projeleriyle ilgili sorularını yanıtladı. Ardından pazara yönelen İmamoğlu, tezgahının üzerine bir pazarcının, ”Başkanım! Başkanım! Kurban olurum sana. Yıkılacak! Yıkılacak!” şeklinde bağırmasıyla karşılandı. İmamoğlu’nun pazarcıya yanıtı, ”Kalbinizdeki sevgiye layık olayım yeter” oldu. İmamoğlu, ”Burası Türkiye’nin en büyük kapalı pazarı ama görüyorsunuz bomboş” diyen bir pazarcı esnafını, ”Türkiye’nin en büyük kapalı pazarı, Beylikdüzü’nde” şeklinde düzeltti. İmamoğlu’nun pazar ziyareti sırasında elektrikler kesildi. Bunu fırsat bilen bir pazarcı, ”Ampul patladı” diyerek espri yaptı. Bir vatandaş, ”Pazara kedi girdi” deyince İmamoğlu’nun yanıtı gecikmedi: ”Aydınlanacağız”. İmamoğlu, ”Bu kez olacak mı Başkan” diye soran başka bir vatandaşa da ”Oldu bile” yanıtını verdi.

Büyükerşen: Ekrem ve Muammer başaracak!

İmamoğlu, Feriköy Pazarı’nın ardından, Şişli Seçim İrtibat Bürosu’nun açılışını yapmak üzere Kurtuluş Caddesi’ne geçti. Burada, İmamoğlu ve Keskin’e, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de katıldı. Her 3 isme büyük ilgi gösteren vatandaşlar, fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarıştı. İmamoğlu, Keskin ve Büyükerşen, cadde üzerinde kurulan platforma zorlukla çıktı. Keskin’in ardından mikrofonu alan İmamoğlu, insanın Büyükerşen’e bakınca bile belediye başkanı olmak istediğini belirterek, ”Öyle bir ilham veriyor” dedi. İmamoğlu’nun ”Kendisini anons etmekten gurur duyuyorum” diyerek konuşmaya davet ettiği Büyükerşen de ”Ekrem ve Muammer’e el vermeye geldim” dedi. ”Şehirler de insanlar gibidir” diyen Büyükerşen, kentlere özel ilgi gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Büyükerşen, ”Ekrem ve Muammer başaracak. Ben de onlara hocaları olarak destek vereceğim” dedi. Yoğun ilgi nedeniyle platformdan güçlükle inen üçlü, yine zorlukla açılışını yaptıkları seçim irtibat bürosuna geçti.

”Duymayana, duyanlar, duyursun!”

İmamoğlu’nun Şişli programını, Kurtuluş son durakta vatandaşlara yaptığı konuşmayla noktaladı. Yaklaşık bin kişilik kalabalığa konuşan İmamoğlu, ”Şişli, önemli bir şansa doğru gidiyor. Şişli, uzun yıllardır İBB ile aynı anlayışla yönetilmedi. 1 Nisan’da bu değişecek. Duymayana, duyanlar duyursun” dedi. Şişli’nin 31 noktasında mülkiyet sorunu olduğunu belirten İmamoğlu, ”Akılla bilimle konuşuruz. Şişli’nin yeşil alan sorunuyla ilgili yaratıcı çalışmalarımız var. Hedefimiz, 1 milyon metrenin üzerinde yeni bir alanı Şişli’ye hediye etmek. Birçok konuda İBB duvar örüyor. Niye? Şişli değerli. Kıymetsiz olunca ilgilenmezler. İstanbul’un kentsel dönüşüm meselesini samimiyetle çözeceğiz. Masanın en güçlüsü, malikler olacak. Şişli, çok merkezi bir yer ve vitrine konulan semtleri var. Şişli’nin her semti, vitrin olacak. Sözünün eri bir arkadaşınızım. Beraber çözeceğiz. Şişli’de bir talihsizlik yaşanıyor. Emekçi kardeşlerimizin haykırışlarını makul karşılıyoruz. Sorunları çözümsüz değil. Haklarının çözümü olacak. Anlayışlarını arttırsınlar. Bu sorunun çözümü için elimizden geleni yapacağız. Sesimizin karşılık bulacağını umuyorum. Biz, çalışanın emeğiyle oynayan bir anlayış değiliz. Emeklerinin karşılığını alacaklar. Çalışanlarımızı severiz. Onlara parmak gösterip tehdit etmeyiz. Liyakat bizim için çok önemli” diye konuştu.

”Biz kazanacağız”

Seçim turu kapsamında 21 ilçe gezdiğini kaydeden İmamoğlu, ”Hepsi aynı siyasi anlayışın yönettiği ilçeler. Dün Sultanbeyli’deydim. Her 100 kişiden 20’si işsiz. İşsizlikle birlikte pahalılık olunca, isyan çok büyük. Çözümlerimiz var. Ama pazarcıyı tehdit ederek çözümümüz yok. Bu kentin işsizliği azaltan, istihdamı artıran bir anlayışla yol yürümesi lazım. İnsanların emekleriyle keyifli para kazanması için göreve geleceğiz. 1 Nisan itibariyle adalet getireceğiz bu şehre. Adaletin alt yapısı var bu şehirde. ‘Elbette çok oy verenlere hizmet ederim’ dediler. Yanlış anlamayın, ben önce bize oy vermeyenlerin yüreklerini kazanmaya gideceğim. Niye? Sarılıp, kucaklaşacağız. Kötü söz edenlere gülün. 1 Nisan’da bütün insanlar onlara gülecek. Biz kazanıyoruz. Ben kazandım diyen kendine belediye başkanlığı yapar. Biz kazanacağız. Diyecekler ki ‘İyi ki bu adam kazanmış. Belki de bir dahaki sefere buna oy vereceğim’ diyecekler. Yolumu çeviriyorlar ‘Bize gel’ diyorlar. Ha ben size gelmişim, ha siz bana gelmişsiniz. 16 milyon insan bizim için vatanseverdir. Hepsinden oy istiyorum. Bu ülkenin 82 milyon vatansever insanı var. Hepsiyle doya doya kucaklaşacağız. Güzel anlar, güzel yaşanacak. Huzurlu, güvenli, barış içinde bir Şişli vadediyorum. Lütfen çalışın ve sürece katılın. Hepinizi sürecin kahramanı olmaya davet ediyorum” dedi.