İmamoğlu’ndan Yıldırım’a ”koltuk” göndermesi! – Ekrem İmamoğlu

İmamoğlu’ndan Yıldırım’a ”koltuk” göndermesi!

CHP’nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu, seçim turlarına Çekmeköy’de devam etti. Koltuk satan bir esnafın dükkanına giren İmamoğlu, rakibi AK Parti adayı Binali Yıldırım’a göndermede bulunmayı ihmal etmedi: ”Koltuk meraklısı olanlara koltuklarımız var diyorsunuz. Bizim ihtiyacımız yok ama meraklısı olanı size yollayacağız.” İmamoğlu, sokakta kendisini çeviren bir vatandaşın, ”Seçildikten sonra da dolaşacak mısınız? Gelip bizlerle tokalaşacak mısınız?” sorusuna, ”Beni yanınızda görmekten sıkılacaksınız” yanıtını verdi. İlçedeki bir fabrikayı da ziyaret eden İmamoğlu, işletme sahibinin, ”Atlar için yarışlarda kullanılan kırbaçların kullanımını azaltmak için elektronik kırbaç yaptık. Sadece 10 kere vurma şansları var ama daha fazla vuruyorlar. Biz de elektronik kırbaçla jokey her vurduğunda hakemlere bildirim gideceği bir sistem geliştirdik” sözleri üzerine espriyi patlattı: “Politikacılara da lazım aslında. Vatandaşa verilmeli. Politikacıların eline verilmez bu kırbaç.”

ÇEKMEKÖY / İSTANBUL

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, seçim turuna hız kesmeden devam ediyor. Çekmeköy’de vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan İmamoğlu, kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyenler ve derdini anlatmaya çalışanları geri çevirmedi. İmamoğlu’na CHP Çekmeköy Belediye Başkan adayı Seyfettin Yıldırım da eşlik etti. Madenler Meydanı’nda kısa bir konuşma yapan İmamoğlu, ”Çekmeköylüler’e kendimizi hissettirmeye geldik. Birileri sokaklara inemeyecek ama biz hep sokaklarda olacağız” dedi.

”İstanbul bizi sevecek”

Seçim çalışması sırasında vatandaşlara nutuk atılmaması yönünde uyarıda bulunan İmamoğlu, ”Dinlemeden, anlamadan karşı tarafa bir şey anlatamazsınız. Evleri, esnafı ziyaret edin, dertlerini dinleyin. Elbette ki kızdıranlar, kışkırtanlar olacaktır. Derin bir nefes alın ve güzel güzel konuşmaya devam edin. Ülkenin huzura, mutluluğa, hoş görüye ihtiyacı var. Güzel ve duygusal cümlelere ihtiyaç var. Biz bunu temsil edeceğiz. Birileri sizi itmeye çalışsa da siz onları kucaklayın. Nereye kadar? Sonuna kadar. Süreci pozitif dille yöneteceğiz. Kendi uygulamamız size aktaracağız. Alışılmışın dışında bir süreç izleyeceğiz. İstanbul’un her ilçesinde iddiamızı ortaya koyacağız. İstanbul bizi sevecek ve gönülden oy verecekler” diye konuştu.

”Aşık Ekrem”den İmamoğlu’na şiir

Adaşı ”Aşık Ekrem”in kendisi için yazdığı şiiri dinleyen İmamoğlu, ”Enerji versin” denilerek ikram edilen fındığı, gazetecilere ve vatandaşlara dağıttı. İmamoğlu, ”2 Ekrem arasında dilek tut” diyerek ilçe adayı Yıldırım’a takıldı. İmamoğlu, daha sonra esnaf turuna çıktı. Bir pastanenin bahçesinde çay içenlerle sohbet eden İmamoğlu, kendisine destek sözünü alınca, ”Destek veriyorsanız size vakit ayırmıyoruz artık” şeklinde espri yaptı. İmamoğlu, bir vatandaşla da soyadı üzerinden renkli bir sohbet gerçekleştirdi. İmamoğlu, ”Benim de soyadım İmamoğlu. Akraba sayılırız. Bizimle de fotoğraf çektirin” diyen bir vatandaşa, ”Soyadımız büyüyor desenize” yanıtını verdi. İmamoğlu, Nebahat Kızılkaya adlı vatandaşın ”Max” isimli köpeğiyle de poz verdi.

”Beni yanınızda görmekten sıkılacaksınız”

Market ziyaretinde vatandaşların pahalılıkla ilgili şikayetlerini dinleyen İmamoğlu, yerel yönetim anlamında çözüm önerilerini paylaştı. Tur sırasında İmamoğlu’na yaklaşan bir vatandaş, ”Seçildikten sonra da dolaşacak mısınız? Gelip bizlerle tokalaşacak mısınız?” şeklinde soru sordu. İmamoğlu da vatandaşa, ”Beni yanınızda görmekten sıkılacaksınız” yanıtını verdi. ”İşi gücü, 4 çocuğumu, psikolojik rahatsızlığı olan kocamı bırakıp size geldim’ diyen Nurcan Bingöl (41) adındaki vatandaş, İmamoğlu’ndan yardım talebinde bulundu. İmamoğlu’nun yardımcıları, Bingöl’ün iletişim bilgilerini aldı.

”İhtiyacımız yok”

İmamoğlu’nun turunun en ilginç anı ise Murat Yüksel’e (36) bir mobilya dükkanında yaşandı. Dükkanda birçok koltuk çeşidi olduğunu gören İmamoğlu, Yüksel’e, ”Koltuk meraklısı olanlara koltuklarımız var diyorsunuz” şeklinde espri yaptı ve rakibi AK Parti İstanbul adayı TBMM Başkanı Binali Yıldırım’a gönderme yaptı: ”Bizim ihtiyacımız yok ama meraklısı olanı size yollayacağız.” İmamoğlu, esnaf turunun ardından ilçedeki elektronik sensör üretimi yapan bir fabrikaya gitti.

”O kırbaç politikacıların eline verilmez”

Fabrika sahibi Ferhat Tigrel, İmamoğlu’na, atlar için ürettikleri elektronik kırbaçla ilgili bilgi verdi. Tigrel, ”Atlar için yarışlarda kullanılan kırbaçların kullanımını azaltmak için elektronik kırbaç yaptık. Patentini aldık. Geçenlerde bir at fazla kırbaç kullanımı nedeniyle yaşamını yitirdi. Jokeylerin ata kaç defa vurduklarını hesaplayacağız. Sadece 10 kere vurma şansları var ama daha fazla vuruyorlar. Biz de elektronik kırbaçla jokey her vurduğunda hakemlere bildirim gideceği bir sistem geliştirdik. Kontrol altında olunca vuramayacaklar” dedi. İcadı ilgiyle dinleyen İmamoğlu da “Politikacılara da lazım aslında. Vatandaşa verilmeli. Politikacıların eline verilmez bu kırbaç” diyerek espri yaptı. İşçilere de kısa bir konuşma yapan İmamoğlu, öğle namazını, semtteki Taşdelen Merkez Camii’nde kıldı.