İmamoğlu’ndan ”işaret dilli” toplantı – Ekrem İmamoğlu

İmamoğlu’ndan ”işaret dilli” toplantı

Seçim turunda toplumun birbirinden farklı kesimleriyle bir araya gelen Ekrem İmamoğlu, bu kez sağır ve dilsiz vatandaşlarla buluştu. Engelli vatandaşlarla işaret diliyle anlaşan İmamoğlu, onlarla tuttukları takımların sembol hareketleriyle poz verdi.

SULTANGAZİ / İSTANBUL

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, güne esnaf ve pazar ziyaretleri ile mahalle dernekleriyle buluşmayı sıkıştırdıktan sonra, akşam saatlerinde de Uğur Mumcu Mahallesi Sağır ve Dilsizler Spor Kulübü Derneği’nde engelli vatandaşlarla bir araya geldi. Yapılan tüm konuşmalar, tercüman Neslihan Kurt tarafından işaret diliyle çevrildi.
İlk konuşmayı yeni başkan seçilen Erkan Kaya yaptı. Yaşadıkları sorunları anlatan Kaya, İmamoğlu’na çözüm önerilerini sordu.

”Bizi anlamayan birey kalmasın”

Beylikdüzü’nde, engelli vatandaşlara yönelik yaptıkları çalışmalardan söz eden İmamoğlu, ”Engelli bir meclis üyemiz var. İlk olarak onun da katkılarıyla, kurumsal eğitim oluşturmak adına bir danışmanı aramıza kattık. Hizmet üretirken nasıl dikkatli davranmaları konusunda belediye personelimizi eğittik. İlçedeki tüm kurumsal binalara insanların engelsiz ulaşımını sağladık. Belediye bünyesinde kadrolu tercüman bulunduruyoruz. Yaptığımız bütün etkinlikler, tercüman aracılığıyla çevriliyor. Bizi anlamayan hiçbir birey kalmasın istedik. Bütün bu hizmetler bir lütuf değil, yönetici sorumluluğu” dedi.

‘Pozitif ayrımcılık yapacağız”

İBB Başkanı olması durumunda engellilere yönelik hizmetleri genele yayacaklarının sözünü veren İmamoğlu, ”Belediye çalışanlarını eğiteceğiz. Engellilere iş imkanı sağlamak için özel bir insan kaynakları çalışması yapacağız. Engeli çalışmaya müsait olmayanlara da en nezaketli bir şekilde yardımlarını ulaştıracağız. Size pozitif ayrımcılık yapacağız. Sözlerimi yerine getiremezsem size mahcup olurum, boynum bükük kalır” diye konuştu. İmamoğlu, daha sonra engelli vatandaşların sorularını ve görüşlerini dinledi.

‘Babam sizin bile haberiniz
yokken aday olmanızı istiyordu”

Derneğin kurucu başkanı Hüseyin Sarıbaş, eski bir Beylikdüzü sakini olduğunu belirterek, İmamoğlu’nun başkan adayı olmasını uzun zamandır beklediğini söyledi. Söz alan Sarıbaş’ın oğlu, ”Babam, daha sizin bile haberiniz yokken, ‘İmamoğlu inşallah aday olur’ diyordu. Duaları kabul oldu” dedi. Toplantıdan, geniş katılımlı bir çalıştay yapılması ve bir sonuç bildirgesi açıklanması kararı çıktı. İmamoğlu, daha sonra dernek üyeleriyle birlikte toplu fotoğraf çekildi. Toplu fotoğraf sırasında, ”alkış” anlamına gelen hareket yapıldı. Engelli vatandaşlarla bol bol fotoğraf çektiren İmamoğlu, onlarla tuttukları takımların sembol hareketleriyle poz verdi.