İBB Başkanı İmamoğlu: Artık herkes için konuşma vakti… – Ekrem İmamoğlu

İBB Başkanı İmamoğlu: Artık herkes için konuşma vakti…

İstanbul seçimleri anamın ak sütü kadar helal

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK’nın İstanbul seçimlerinin iptaline yönelik skandal iptal kararına Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nden tepki gösterdi. ”İstanbul seçimlerinin anamın ak sütü kadar helal olduğunu biliyorum. Bu millet bizi seçmiştir” diyen İmamoğlu, ”Ben, niye kabul görmedim söyleyeyim size. Ben, bir kişiden talimat almayacağım dedim, 16 milyon insandan talimat alacağım. Bana hizmet etmeyin, 16 milyon insana hizmet edeceksiniz dedim. Artık İBB’de israf yok dedim, 15 günde elde ettiğimiz bilgilerle alacağımız tedbirlerle sizin haklarımızı nasıl koruyacağımı bildiğim için artık israfa izin yok dedim. Onun için beğenmediler. Artık kişilere, gruplara, partilere, derneklere, cemaatlere yardım yok dedim, millet var millet. İşte onun için sevmediler, onun için istemediler. Sizden isteğim; komşularınızla, arkadaşlarınızla Türkiye’miz için milletimiz için demokrasi için bu haksızlığı anlatmaya başlayın. Çünkü hep birlikte, sanatçı da konuşacak, iş insanı da konuşacak. Artık bu toplumda işçisi de, eski siyasi de memuru da öğretmeni de herkes konuşacak. Çünkü ben, şu anda sizlerle paylaştığımı bu sürece geleceğimiz için yapıyorum, kendim için değil” şeklinde konuştu.

BEYLİKDÜZÜ / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK’nın skandal İstanbul kararını, Beylikdüzü’ndeki Yaşam Vadisi’nde on binlerce vatandaşla birlikte protesto etti. İmamoğlu’nun aracı, yaşanan izdiham nedeniyle konuşma yapacağı platforma zorlukla ulaşabildi. Kalabalık, İmamoğlu’nu beklerken ve İBB Başkanı’nın konuşması sırasında sık sık ”Ekrem Başkan”, ”Hak, hukuk, adalet”, ”YSK istifa” ve ”Hırsız Tayyip” sloganlarını atan vatandaşlar, platforma ulaşan İmamoğlu’nu alkışlarla karşıladı. İmamoğlu, tarihi konuşmasında şunları söyledi:

RAMAZAN KUL HAKKI YEME GÜNÜ DEĞİLDİR

  • Bu güzel ülkenin güzel insanları, bu akşam sizlerle beraber olduk. Ramazan’ın ilk günü. Orucumuzu açtık, dualarımızı ettik. Bu ülke, millet adına en güzel düşüncelerimizi en güzel duygularımızı, Yaradana sığınarak dualarımıza sığdırdık. Sultanbeyli’deydim. Sultanbeyli’ye söz vermiştim. Ben, iftarımı yer sofralarında açarım. İnanıyorum ki Ramazan ayı birleşme, buluşma, kul hakkı yememe ayı. Biz bu ülkede kul hakkı yenmesin istiyoruz. Biz bu ülkede gençlerimiz başka bir ülke hayali kursun istemiyoruz. Ramazan ayında ettiğimiz dualar bunlar. İnsanlara bol bereket diledik. İşsizliğin 5 milyonu aştığı bu çağda işsizliğin sona ermesini istedik. Dualarımız bunlar. Başka ne isteyebiliriz ki?

RAMAZAN KUCAKLAŞMA AYI

  • Ramazan ayı, kucaklaşma ayı. Komşunu hissetme ayı. Biz kucaklaşacağız birlikte. Başladığımız ilk günden itibaren hep kucaklaşmayı anlattık. Bu şehrin 16 milyon insanı vatansever dedik. İstanbul ittifakının oyuna talibiz dedik. Siyasi partiler araç, millete hizmet etmek amaçtır dedik. Bu amaçla yola çıktık. Onlar bizden çatışma, kötü söz duymak isteyecek. Biz ısrarla bu milletin kavga etmesi istemeyen insanlar olarak ısrarla kucaklaşacağız. Ben, bütün siyasi partilere oy veren herkesin oyunu istiyorum. Yola çıktığımız zaman bizim yanımızda devlet yoktu, medya yoktu. Siz vardınız, halk vardı. Milletimizin gönlü sevgiyle dolu çocukları vardı. Bu şehrin kadınları anneleri, teyzeleri, nineleri, amcaları vardı. Milyonlarca insanın alın teriyle seçimi kazandık. Alın terinin en büyük şahidi sizlersiniz. En büyük yol arkadaşı sizlersiniz.

31 MART’TA EMEĞİMİZİ ÇALMAYA ÇALIŞTILAR

  • Kazandığımız bu seçimi, 31 Mart akşamı elimizden almaya çalıştılar. Emeğimizi çalmaya çalıştılar. İş birlikçi Anadolu Ajansı’nın utanmaz yöneticileri, 12 saat bilgi paylaşamadılar. Belki de yüzyılın medya rezilliğini yaşattılar bize. Bizim memleketimizi için kurulan, AA’yı, kendi çıkarlarına kullandılar. Burada belki canınız sıkkın ama umudunuzu yitirmeyin. Asla vazgeçmeyin, buradayız. Birileri o gece, alelacele 3 bin oyla kazandım diye açıklama yaptılar. Tam bir komedi, bu adamların gülünecek hali var, vallahi gülün. Sizlerin kararlığı, sandıkların başında durmanız, ıslak imzalı evraklarımızın yanımızda olması her halinde sizi aydınlatmayla inancımız bir kat daha arttı. Günün sonunda, 31 Mart’tan sonra akıllarındaki tüm şaibeli işleri gerekçe olarak ürettiler. Her gerekçe çürüdü, hiçbirinde gerekçe tutturamadılar.

YSK’YI KINIYORUM

  • Demokrasi mücadelesi verdiniz. ”Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” dediniz. Hakimiyet-i Milliye dedik. Bu ilkelerimizde asla taviz vermedik, vermeyeceğiz. Bu ülke, demokrasi için, Cumhuriyet için son anına kadar mücadele edecek 82 milyon vatanseverle dolu. Güzel insanlar güzel hemşehrilerim, 31 Mart’tan sonraki süreçte kendileri gerekçe tutturamayınca, karar vericileri etki altına almaya çalıştırlar. YSK’yı, gün ve gün farklı itirazlar ve gerekçelerle etki altına almaya tehdit etmeye başladılar. Ben, YSK kınıyorum. YSK karar açıklıyor, sandık kurullarına yapılan olağanüstü kurula göre seçimi iptal etmiş. Geçen sene aynı kurullarla cumhurbaşkanı seçti, referandum yaptık, anayasa değişti. O zaman anayasa da cumhurbaşkanlığı seçimi de şaibelidir.

BU MİLLET BİZİ SEÇMİŞTİR

  • İstanbul seçimlerinin anamın ak sütü kadar helal olduğunu biliyorum. Bu millet bizi seçmiştir. (Ceketini çıkarıp, gömleğinin kollarını sıvadı.) Yolumuz uzun, heyecanımız yüksek, gençliğimiz var. Biz, adalete susamış, demokrasiyi isteyen Türk gençliğiyiz. Bu millete özgürlüklerine demokrasisine kimse ama kimse engel olamaz. Bu ülkede karar vericiler, gaflet, dalalet ve hatta ihanet içinde olabilirler. Ama biz asla vazgeçmeyeceğiz. Çünkü ben biliyorum ki bu yolu yürürken, ben asla yalnız yürümeyeceğim. Ben, 16 milyon İstanbulluyla yürüyeceğim. Ben artık inanıyorum ki toplumun tamamının vicdanı bizimle. Bütün Türkiye’nin, vatanın her yerinden, bütün Türkiye’nin vicdanı, adalet duygusu bizimle beraber. Demokrasimizi, Cumhuriyetimizi, bu ülkenin, şehrin dünyaya olan itibarını ayaklar altına almak isteyenler olabilir. Ama biz bu milletin evlatları 82 milyon insan, bir avuç insana asla bu değerleri yok ettirmeyeceğiz.

ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ

  • Biz asla vazgeçmeyeceğiz. Bu süreci en sağlıklı şekilde yönetmeye kararlıyız. İstanbul’un her yerinde insanlarımız bir an için kaygı duymuş olabilirler. Bir an için umutsuz olabilir. Sultanbeyli’den geliyorum. O mahallede gözyaşı döken genç kızlarımız, erkeklerimiz var. Ağlıyorlardı. Ağlamasınlar, silsinler gözyaşlarını. Buradayız, hep beraber çalışacağız. Bizden kavga bekleyenler, bizden huzursuzluk umanlar, bizden bu ülke adına bir takım unsurlar üzerinden kendi emellerine dönük hareketler bekleyenleri şaşırtacağız. Yarından itibaren her anımı sizinle paylaşacağız. Demokrasi adına mücadeleyi hep birlikte yapacağız. Yarın sabah Ankara’ya gideceğim. Partimle yöneticilerimle, genel başkanımla buluşacağım. Elbette ittifak partilerimizle konuşacağız. İstanbul için Türkiye için demokrasi ve cumhuriyetimiz için en doğru kararı vereceğiz, hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Yalnız buradan tavsiyem var. Ben, özellikle siyasi geçmişi siyasi düşünceleri ne olursa olsun, bütün İstanbullu dostlarımdan ellerini vicdanlarına koyup düşünmelerini istiyorum. Lütfen bu süreçte, benim hemşehrilerime demokrasi adına haklılığımızı anlatsınlar. Sanatçıymış, konuşamazmış, konuşacak. Efendim iş insanıymış, konuşamazmış, konuşacak. Artık konuşma vakti.

HAKSIZLIĞ ANLATMAYA BAŞLAYIN

  • Ben niye kabul görmedim söyleyeyim size. Ben, bir kişiden talimat almayacağım dedim, 16 milyon insandan talimat alacağım. Bana hizmet etmeyin, 16 milyon insana hizmet edeceksiniz dedim. Artık İBB’de israf yok dedim, 15 günde elde ettiğimiz bilgilerle alacağımız tedbirlerle sizin haklarımızı nasıl koruyacağımı bildiğim için artık israfa izin yok dedim. Onun için beğenmediler. Artık kişilere, gruplara, partilere, derneklere, cemaatlere yardım yok dedim, millet var millet. İşte onun için sevmediler, onun için istemediler. Size söz veriyorum, sizi temin ediyorum ki onun için istemediler. Sizden isteğim; komşularınızla, arkadaşlarınızla Türkiye’miz için milletimiz için demokrasi için bu haksızlığı anlatmaya başlayın. Çünkü hep birlikte, sanatçı da konuşacak, iş insanı da konuşacak. Artık bu toplumda işçisi de, eski siyasi de memuru da öğretmeni de herkes konuşacak. Çünkü ben, şu anda sizlerle paylaştığımı bu sürece geleceğimiz için yapıyorum, kendim için değil. Ben çocuklarımdan eşimden, annemden, babamdan helallik alıp yola çıktım.

YSK’DA O HAİNCE KARARI ALANLARA SESLENİYORUM

  • YSK’da o haince kararı alanlara sesleniyorum. Benim, buradan verdiğim mesajlarla, inanın onların bile çocuklarının torunlarının hayatlarını kurtaracağım. Ben, buradan herkese ses veriyorum, bugün Türkiye’nin ekonomik olarak düştüğü durumu, dünyaya karşı itibarsızlaştığı bu günleri örtbas etmek için, pisliklerini temizlemek için bir karar aldırmış olabilirler. Ama size söyleyeyim, biz güler yüzle umutla, saygıyla hakkımızı söke söke alacağız. Demokrasiyle alacağız. Ben, bu şehrin 16 milyon insanının emeğine güveniyorum. Ben, bu şehrin 16 milyon insanın alın terine, vicdanına, ahlakına güveniyorum. Hep birlikte kazanacağız. Ben, buradan herkese sesleniyorum. Bazı insanlar prensipleri için partilerini değiştirir, bazı insanlar da partileri için prensiplerini değiştirir. Ben, her birisinin Türkiye’nin bu durumunu, bize yapılan adaletsizliği, aymazlığı, onları düşünceye davet ediyorum. Bu süreç içerisinde demokrasi adına bizlerin yanına gelmesine bizleri bu sürece katkı sunmaya davet ediyorum. Son olarak burada her şey çok güzel olacak. Sakın güler yüzünüzü kaybetmeyin. Sakin yüreğinizdeki umudu kaybetmeyin, umut burada. Bu alınan kararların altına imza atan yargıyı tehdit eden, insanları bu mübarek Ramazan ayında Allah’a havale ediyorum. Bizim demokrasi ruhumuz, onlardan hesap soracak. Ben kendimi size bu mücadelemi de sizlere emanet ediyorum. Sizi çok seviyorum. Sizi çok seviyorum. Sizi çok seviyorum. Başaracağız. Her şey çok güzel olacak.