Kadıköy’deki tarihi gazhanenin restorasyonu bitti. Yakında kültür, etkinlik ve müze alanlarıyla tüm Anadolu Yakası’na enerji veren bir muazzam bir merkez olacak.

 

Hasanpaşa Gazhanesi İstanbul’un en önemli endüstriyel kültürel miraslarından biri. Zamanında İstanbul’un karanlık sokaklarını aydınlatmak için kurulmuş, şimdiye şehrin kültür-sanat hayatına ışık olacak.

 

Bu alanın korunması, bir kültürel merkeze dönüşmesi konusunda bölge halkının da çok büyük çabaları olmuş. 25 yıl süren bir süreçten bahsediyoruz. Biz göreve başladığımızda 7 yıldır devam eden bir inşaat vardı. Artık açıkçası çevredeki insanlar da bu inşaat sürecinin uzaması nedeniyle rahatsızlıklarını dile getiriyorlardı. Hızla konuyu ele aldık ve açılışımız için gün sayıyoruz diyebiliriz.

 

Burada tabii Gazhane gönüllülerin verdikleri mücadelenin altını çizmek gerekiyor. Burada gerçekten kültürel miraslarına sahip çıkmak adına çok güzel bir dayanışma örneği sergiliyorlar. Aslında geleneksel olarak düzenledikleri şenliklerle burayı fiili olarak kültürel bir alana dönüştürmüşler. Sonunda da gerçekten bir restorasyon ve kültür merkezi yapılmasına karar verilmiş. Fakat biz göreve başladığımızda restorasyon planı, nasıl yapılacağı açıkçası bir muamma halindeydi.

 

Gazhane tarihi işleviyle bir enerji tesisi olduğu için iklim değişikliğinin ve enerji politikalarının sıklıkla konuşulduğu bugünlerde burayı bir iklim duyarlılık merkezi, İklim Müzesi olarak konumlandırdık. Gazhane’nin tarihinin de anlatılacağı bu müzenin yanında yetişkinler ve çocuklar için tiyatro salonu, kütüphanesi, müze ve sergi alanları, dinlenme ve cafe bölümleri de yer alacak. İstanbul’un kültür-sanat hayatına enerji katacak muazzam bir merkezi çok yakında şehrimize kazandıracağız.