Ekrem İmamoğlu: Ne anlatıyorsak taklit ediyorlar. Akıllarındakini bile unuttular! – Ekrem İmamoğlu

Ekrem İmamoğlu: Ne anlatıyorsak taklit ediyorlar. Akıllarındakini bile unuttular!

CHP’nin İBB başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Güngören’in ardından günün ikinci mitingini Esenler’de yaptı. İmamoğlu, yine ”tehdit dili” eleştirisi yaptı ve ”Kötü söz söyleyenleri Allah ıslah etsin. Yoruldular, aynı şeyleri söylüyorlar, ne anlatıyorsak taklit ediyorlar. Akıllarındakini bile unuttular. Yorulanlar ne olur? Gönderilir. Gönderin, gitsin. Bu kadar basit” dedi.

ESENLER / İSTANBUL

Millet İttifakı’nın CHP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Güngören’i ardından günün ikinci mitingini Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirdi. Yaklaşık 5 bin kişilik coşkulu bir kalabalığın katıldığı mitingde, ilk konuşmayı, İYİ Parti Esenler Belediye başkan adayı Mustafa Yılmaz yaptı. İmamoğlu, konuşma yapacağı seçim otobüsünün üzerine, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile birlikte çıktı. Seçim sürecinde bilmeden de olsa kırdığı kişiler varsa, onlarda özür dilediğini belirten İmamoğlu, ”Hakkınızı helal edin. Birbirine buzlaşan kalpleri eriteceğim. Birbirine kötü bakan o gözleri tedavi edeceğiz. Birbirine güzel bakacaklar. Hiç kimsenin kimseyle bir sıkıntısı yok. Hiç kimsenin aslında birbirine yanlış bakma için sebebi yok. Sadece kötü konuşanlar, kötü söz söyleyenler, toplumu yanlış yönlendiriyor. Buna son vereceğiz. Bu topraklar, çok derinliği olan binlerce yıllık tarihinden gelen, hem İstanbul, hem Anadolu da hem Trakya ve Balkanlar’dan çok güzel insanların yetiştiği o yüreklerin genetik dönüşümüyle bir araya gelmiştir. Bu ülkenin idarecisi olurken, dikkat etmemiz gereken şeyler var. Bu güzel topraklarda hayatını sürmüş, bize felsefelerini emanet etmiş, Mevlana’yı, Hacı Bektaş-ı Veli’yi temsil ediyoruz. Kıymetli dostlar, devlet yönetimi önemlidir. Devlet adamı olmak çok önemli bir konu. Topluma hizmet ederken, gözünün içine baka baka konuşurken, ahlaklı cümle kurmak zorunda olduğumuz bilirken, tevazu içinde bu cennet vatanın bayrağımıza, bu millete layık olmayı biz Mustafa Kemal Atatürk’ten öğrendik” dedi.

”Halkı tehdit etmeyi bırakın”

”Sayın Cumhurbaşkanı tehdit ediyor” diyen İmamoğlu, ”Efendim, ‘Seçilirse bu olur, şu olur’. Bir kere şunu söyleyeyim. Halkı tehdit etmek olmaz. Cumhurbaşkanı’na hatırlatıyorum. Hani milletin dediği olurdu. Hani millet ne derse herkes ona saygı duymalı, bunlar size ait sözler değil mi? Lütfen sayın Cumhurbaşkanı size bu sözlerinizi hatırlatıyorum. Lütfen milletin kararına saygı duyun. Dolayısıyla halkı tehdit etmeyin bırakın. 1994 yılında Cumhurbaşkanı, İBB başkanı seçildiği zaman veya seçildikten sonra, o dönemin iktidarı sizi acaba tek bir cümle ile tehdit etti mi? Etmedi. Bu topraklar 143 yıllık demokrasi dönüşümünü sürecinin şahitleridir. O bakımdan herkes, ettiği cümleye dikkat etmeli. Etmezse, o zaman bazı bakanlarda yanlış cümleler ediyor. Sayın İçişleri Bakanı’na sesleniyorum. Çocukları ürküttüğü için konuşuyorum, yoksa cevap vermeyecektim. Seçilirlerse gereğini yaparlarmış, hiç hoş değil. Herkesi devlet adamlığına davet ediyorum. Devlet adamlığı asil iştir. Efendim listelerde birilerin tespit etmişler, seçilirlerse gereğini yapacakmış, ben böyle bir şey görmedim. Seçilmezlerse gezmeye devam edecekler. Bu nasıl adalet, bu nasıl tehdit. Elini tutan biri mi var, gereğini yapsana, öyle televizyona çıkıp insanları tehdit etmeyin” diye konuştu.

”İstanbul’a huzur getirmeye geldik”

Toplumun her kesimden oy istediğini ifade eden İmamoğlu, şunları söyledi: “Ben İstanbul’un tamamının oyuna talibim demiştim. Ben herkesin oyunu istedim. Allah şahit kulda şahit benim gözlerim görüyor. Bana ciddi bir kesim oy verecek biliyorum. Oy vermeyenlerinde vallahi billahi kalbini de saygısını da kazandım. Gözlerinden hissediyorum. Alışkanlıklarım var belki sana oy vermeyeceğim ama bir dahaki sefere sana oy verebilirim diyor. Dolayısıyla kimsenin kalbini kırmayacağız, hep güler yüzlü, samimi olacağız. Siyasal süreçten dolayı sizin canınızın sıkıldığı veya canınız sıkılmış olabilir. Size tavsiyem lütfen gidin ona selam verin, onlarla aranızdaki buzları eritin. Barışma zamanı, kucaklaşma zamanı, biz İstanbul’a huzur getirmeye geldik. Biz İstanbul’a sevgiyi, saygıyı, hak hukuk adaleti getirmeye geldik. Adil bir yönetim getirmeye geldik.”

”Kabinde oyalananlara acele ettirmeyin!”

İmamoğlu, sözlerini, ”Sizlerin önünde bir vatandaş, kabinde oyalanıyor olabilir. Acele ettirmeyin. Çünkü o, kabinde kararını değiştirmek üzere. Aslında bana oy verecek, aklı bende. Onun için biraz bekleyin. Ben, başladığım ilk günden bugüne, herkesin çocuğu için bir şey söyledim. ‘Bütün gençler için, hayata tutunmaları için, mahallenin köşelerine savrulmuş gençler için tekrar umut olmaya geliyorum’ dedim. Bu şehrin kenar ilçesi kalmayacak, herkes eşit olacak. Biz, insana hitap ediyoruz. Onun için kadın, çocuk, genç diyoruz. Kadınlar, hayata katılacak, mutlu ve huzurlu olacak, kendilerini güvende hissedecek. Kötü söz söyleyenleri de Allah ıslah etsin. Yoruldular, aynı şeyleri söylüyorlar, ne anlatıyorsak taklit ediyorlar. Akıllarındakini bile unuttular. Yorulanlar ne olur? Gönderilir. Gönderin, gitsin. Bu kadar basit” şeklinde noktaladı.