Beylikdüzü’nde başkanlar buluşması – Ekrem İmamoğlu

Beylikdüzü’nde başkanlar buluşması

İmamoğlu - Soyer bir araya geldi

İmamoğlu – Soyer bir araya geldi

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’na bir nezaket ziyaretinde bulundu. Beylikdüzü’nde buluşan ikili, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, Soyer ile baş başa yapacakları sohbette kampanya konuşmayacaklarını belirterek, ”1 Nisan’dan sonra nasıl yöneteceğimizi konuşacağız. Yönetirken nasıl iş birliği yapacağımızı konuşacağız” dedi.

BEYLİKDÜZÜ / İSTANBUL

Gündüz saatlerinde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Eskişehir’de bir araya gelen CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, rotasını İstanbul’a kırdı. Soyer, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir araya geldi. İkili, baş başa görüşmelerinden önce basının karşısına geçti. İlk sözü alan İmamoğlu, Soyer ile ilişkilerinin yeni başlamadığını belirterek, ”Bizim iş birliğimiz ve ortak çalışmalarımız uzun yıllardır var. Çünkü Tunç Soyer, SODEM kuruluşumuzun da başkanlığını yürütüyor. Sevindirici olan, Türkiye’nin bütün şehirlerinde çok kıymetli tecrübelere sahip belediye başkanı adaylarıyla yola çıkmış olmak. Yani kendi adaylığım kadar sevindiğim arkadaşlarımız var. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak bana güç kattı, onur ve keyif verdi” dedi

İmamoğlu: Ben bu yoğunlukta İzmir’e gidemezdim

Diğer belediye başkan adaylarıyla da güç birliği içinde olacaklarını vurgulayan İmamoğlu, ”Biz, Türkiye’nin lokomotifi olma, bütün sorunlarının yerelde çözülmesi konusunda büyük bir başarıya imza atacağımıza inanan kişileriz. Birçok sorunun çözümü yerelden başlayacaktır. Bütün kavramlar yerelde çözüm bulduktan sonra Türkiye’ye yansıyacak. Bugün burada Türkiye’nin iki lokomotif gücünün bir arada olması çok çok değerli. Bu yoğunlukta ben İzmir’e aynı ziyareti yapabilir miyim, çok emin değilim. Umarım yapma fırsatım olur. Mutlaka bir araya geleceğiz. Genel başkanımıza da iletmiştim. Bütün belediye başkanı adaylarının bir araya gelip bir mini çalıştayda konuşmamız gerektiğini söylemiştim. Kendileri de olumlu baktı. Hayırlı olsun Tunç Soyer ağabeyime. Beraber büyük bir başarıya imza atacağımıza inancım tam” diye konuştu.
Soyer: Dualarım seninle

Soyer de konuşmasına, İmamoğlu’nun, ”Hoş geldiniz” sözlerine, ”Hoş bulduk, çok hoş bulduk” diyerek yanıt verdi. İmamoğlu’nun adının aday olarak açıklandığı günden bu yana içine su serpildiğini ifade eden Soyer, duygularını, ”Senin gibi pırıl pırıl, iyi yetişmiş, siyaseti tertemiz yürüten ve arkasında bir başarı hikayesi olan birinin İstanbul gibi bir kente aday olarak gösterilmen, İstanbul için, Türkiye için ümit verici. O umudu paylaşmak için geldim. Gönlüm, yüreğim, bütün heyecanım, bütün coşkularım seninle. Dualarım seninle. İnanıyorum ki İstanbul’u hak ettiği yere taşıyarak değiştireceksin. Bunu paylaşmak için geldim. O nedenle yanındayım” sözleriyle dile getirdi.

Soyer: İnsanlar umut bekliyor

Türkiye’nin yerelden değişeceğine inandığına vurgu yapan Soyer, ”İnsanlar umut bekliyor. Kapımızda ekonomik kriz var. İnsanlarımızın hayatını iyileştirmek, onlara umut vermek ve onlarla birlikte bu memleketi değiştirmek asli görevimiz. Ele ele vereceğiz ve Türkiye’yi hak ettiği yere taşıyacağız” diye konuştu. İmamoğlu ile birçok panelde konuşmacı olarak bir araya geldiklerini belirten Soyer, ”Bu vesileyle onun derinliğini, entelektüel birikimini yakından tanıma fırsatı buldum. Sadece sokakta iş yapan biri değil, aynı zamanda yaptığı işin arkasında omurgası olan biri. Yaptığı her şeyin bir teorik temeli var. Onu görmek de çok ümit verici. Sağlam bir fikri omurga yoksa yapılan işler dökülebiliyor ama senin öyle değil. Söylediğin her şeyin karşılığını sokağa aktarıyorsun. Bu da çok kıymetli bir zenginlik. İyi ki Ekrem Başkan aday gösterildi. İstanbul için çok büyük bir adım. O da bunu tamamına erdirecek. Buna bütün kalbimle inanıyorum ve İstanbul bambaşka bir güzelliğe kavuşacak” dedi

İmamoğlu: 5 yıla 7 seçim sığdırdık.
Bu konuda dünya birincisiyiz!

Bir gazetecinin seçim sonuçlarıyla ilgili sorusu üzerine söz alan İmamoğlu, ”Birazdan başkanımla derinlemesine sohbet edeceğiz. Biz, kampanyayı konuşmayacağız. 1 Nisan’dan sonra nasıl yöneteceğimizi konuşacağız. Yönetirken nasıl iş birliği yapacağımızı konuşacağız. Bunu sahada yaşıyoruz. 1 Nisan’da ortaklaşa hem şehirlerimiz için hem de ülkemiz için neler üretiriz, onu konuşacağız” diyerek iddiasını ortaya koydu. İmamoğlu, ”İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Türkiye seçim yapma ve seçim güvenliği konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir, hatta başındadır’ ifadesini kullanmıştı. Ne düşünüyorsunuz” sorusuna da ”Yani seçim yapma konusunda dünya birincisiyiz, doğru. 5 yıla 7 seçim sığdırdık. Bu konudaki dünya birinciliğimizi kutluyorum. Ama seçim güvenliği konusuna gelince, sayın bakan kendi kurumsal fikrini sunmuş. Ama bir de gelip bunu topluma sorsalar, oradan çıkan neticeyi başka bir sonuçla karşılaşacaklar. Eğer bu kadar eminlerse, neden toplumda böyle bir bakış açısı var, onu derinlemesine araştırmaları gerekir. Araştırmalarda seçim sonucuna güvensizlik çıkıyor. İktidara oy veren tabanda bile böyle bir güvensizlik duygusu var. O zaman siyasi partiler temsilci vermesin sandıklara. Seçim sandıkta kazanılır diye bir atasözü bizde var. Bunu ortadan kaldırmak gerekiyor” şeklinde yanıt verdi.