Bana TV’lerden hakaret edenleri söylediklerine pişman edeceğim. Çünkü onları da mutlu edeceğim – Ekrem İmamoğlu

Bana TV’lerden hakaret edenleri söylediklerine pişman edeceğim. Çünkü onları da mutlu edeceğim

Ekrem İmamoğlu: Bana TV’lerden hakaret edenleri söylediklerine pişman edeceğim. Çünkü onları da mutlu edeceğim

CHP’nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu, Bahçelievler’deki seçim turunda pazar ziyareti yaptı. Pazar önünde kadınlara karanfil dağıtan İmamoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, ”İstanbul sizi sevdi mi” sorusuna, ”TV’lerde hakaret eden bir kesim var. Beni sevenlere sesleniyorum. Dinlemesinler, izlemesinler. Devam etsinler işlerine. Söyleyen vatandaşları da söylediklerine pişman edeceğim. Çünkü onları da mutlu edeceğim” yanıtını verdi. İmamoğlu, açıklamasının sonunda tezgahının önünü kapattığı pazarcıdan helallik istedi. İmamoğlu, ”Sana feda olsun” diyen pazarcıdan sebze ve salatalık malzeme aldı. İmamoğlu, 87 TL tutan ürünleri, pazarlıkla 75 TL’ye aldı ve pazarcıya takıldı: ”Benden sonra vatandaşa da bana verdiğin fiyatlardan sat.”

BAHÇELİEVLER / İSTANBUL

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan (İBB) adayı Ekrem İmamoğlu, Bahçelievler turuna pazar ziyaretilyle devam etti. Çavuşpaşa Mahallesi’ndeki semt pazarına giden İmamoğlu, vatandaşlar tarafından, ”Seni başkan yapacağız” seslenişiyle karşılandı. Pazar girişinde kadınlara karanfil dağıtan İmamoğlu, özellikle kadınların yoğun ilgisiyle karşılaştı. İmamoğlu, gazetecilerin sorularını bir pazar tezgahının önünde yanıtladı. İmamoğlu, kadınlara yönelik vaatleriyle ilgili soruya, ”İstanbul, Türkiye’nin en güvensiz şehirlerden biri. Bundan en çok etkilenenler de kadınlar. Bu nedenle İstanbul’un çok güvenli bir kent olmasını sağlayacağız. Kadın, topluma katılmalı her alanda. Özellikle çalışma alanında. Kadın, hayatta olursa ekonomi de düzeliyor ve gerçekten hayat da daha huzurlu olabiliyor. İBB’de çok az kadın çalışan var. Bir cinsiyet kopukluğu var. Anneleri çok önemseyeceğiz. Yeni doğanlara, 4 yaşına kadar anneleriyle beraber ücretsiz dolaşmalarını sağlayacak kart vereceğiz. Kadını önemseyen ve kadın dostu olacağına söz veriyoruz İstanbul’un. Bunu sağladığımızda toplum özgürleşecek, saygınlaşacak. Son yıllarda hep kadına şiddeti duyuyoruz. Bu bilinç ve eğitim meselesi” yanıtını verdi.

”Kente hizmetten büyük keyif alacağım”

İmamoğlu, ”Sevgililer günde meydanlardasınız. Eşinizin tepkisi ne oldu” sorusunu da ”İstanbul sevgimi kıskanmaz. İstanbul’a hizmet etmek, en fazla eşimi ve çocuklarımı memnun eder. Kaldı ki ben, tüm kente hizmet etmekten büyük keyif alacağım” şeklinde yanıtladı. İmamoğlu, ”İstanbul’un size sevgisi ne durumda” sorusuna ise ”Artıyor ve gerçekten tanıdıkça da artıyor. Ben de insanı seviyorum çünkü yönetmeye talibim. Yönetmeye talip olanlar, herkesi kucaklamalı. Ben, rakibime oy vereni de bana oy vereni seviyorum. TV’lerde hakaret eden bir kesim var. Beni sevenlere sesleniyorum. Dinlemesinler, izlemesinler. Devam etsinler işlerine. Söyleyen vatandaşları söylediklerine pişman edeceğim. Çünkü onları da mutlu edeceğim” karşılığını verdi.

”Esnafa ‘terörist’ asla demesinler”

İmamoğlu, tanzim satışlar ile ilgili soruları da ”Bir manav tezgahının önündeyiz. Esnaf kardeşim ekmeğini kazanmaya çalışıyor. Pazarcı hedef yapılmamalı. Sevmeliyiz esnafımızı. Bir sorunu varsa, konuşarak çözmeliyiz. Pazarları gezdik yoğun bir şekilde ve şehirdeki yoksulluğu gördük. Israrla gezdik ve karşılık buldu. Devletimiz bu sürece ilgisiz kalmadı. Tabii ki bir çözüm değil. Açsınlar. Vatandaş ucuz gıda yesin ama bunun bir yol ve yöntemi var. Pazarcıların hedef haline getirilerek yapılması doğru değil. Yakıtı ucuzlatmaktan üretimin çoğaltılmasına kadar birçok aşaması var. Bazı medya kanalları, ben onları tanımlamak istemiyorum. Kuyrukları önemli bir hizmetmiş gibi gösteriyorlar ve vatandaşlarımızı afişe ediyorlar. Afişe etmesinler, hoş değil. Neticede uzun kuyruklar var. Bu kuyruklarda bekleyenler, bütçelerinin darlığından dolayı kuyruklara gelip alışveriş yapmak zorunda. Bir lütufmuş gibi insanların yüzlerini deşifre etmesinler. Bu da üzücü. Bunu yapmasınlar ‘yandaş’ dediğimiz medya. Kırılmasın o insanlar. Çözümü uzun vadeli süreçte çözeceğiz. Bizim, seçim programımızda var. Tanzim satış gibi sosyal projeler de bizim programımızda var. Biz fiyatları gösterince akıllarına gelmemeli. Bunu hissettirdiğimiz için memnunuz tabi ama çözüm bizdedir. Bunu unutmasınlar. Esnafımızı milletin önüne atmasınlar. ‘Terörist’ asla demesinler” şeklinde yanıtladı.

”Sana feda olsun başkanım”

İmamoğlu, tezgahının önünü kapattığı esnafa, ”Hakkını helal et” dedi. Pazarcı da İmamoğlu’nu, ”Size feda olsun başkanım” şeklinde yanıtladı. İmamoğlu, pazarcıya, ”Bana oradan ıspanak, pırasa, karnabahar, marul ver. Poşetle, dönüşte pazarlık yaparak alacağım, Benden sonra vatandaşlara da aynı fiyattan satacaksın” dedi. Kısa bir pazar turu yapan, vatandaşlar tarafından adeta ”sevgi çemberi”ne alınan İmamoğlu, yeniden geldiği pazarcıyla pazarlığa tutuştu. Tüm ürünlerin 87 TL tuttuğunu öğrenen İmamoğlu, pazarlık sonucu 75 TL’ye anlaştı. Bu sırada bir vatandaş, ”Başkanım çok da zorlamayın. Sonra adamlara ‘terörist’ diyorlar” diyerek espri yaptı. İmamoğlu’nun ardından tezgaha yaklaşan bir kadın, pazarcıya, ”Başkana verdiğin fiyattan ben de istiyorum” demesi gülüşmelere neden oldu. İmamoğlu, elindeki poşetlerle birlikte zorlukla pazardan ayrıldı.