İstanbul, denizle çok özel ilişkisi olan bir şehir. Etrafı denizlerle çevrili, hatta içinden deniz geçiyor İstanbul’un. Bu açıdan İstanbul ile deniz ilişkisi çok farklı bir boyutta. Fakat gittikçe artan nüfus, ne yazık ki denizlerimi de tehdit ediyor. Bu açıdan atık su arıtma bu kent için çok büyük önem taşıyor.

 

İstanbul’da günlük 6 milyon metreküpe yakın bir arıtma hizmeti veriliyor. Yani su tüketiminin neredeyse iki katı bir arıtma hizmeti var. Biz göreve geldiğimiz günden bu yana bir yandan var olan tesislerimizin kapasitelerini artırmak diğer yandan yeni tesisler kurmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduk.

 

Ataköy Atık Su Tünelimiz de bu çalışmaların bir parçası. 2020 Kasım ayında Ataköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’mizin ikinci etabını hizmete almış, kapasitesini artırmıştır. Ataköy Atık Su Tünelimiz ise Küçükçekmece, Başakşehir ve Bakırköy ilçelerinin atık sularını işte bu tesisimize taşıyacak. 9 km uzunluğundaki bu dev tünel sayesinde yaklaşık 1 milyon 750 bin kişilik nüfusun atık suyu daha nitelikli şekilde arıtılacak.

 

Bu sayede Marmara Denizi’nin deniz suyu kalitesinin yükselmesine ciddi bir katkıda bulunacağız. 180 milyon TL’lik güncel maliyetle hayata geçireceğimiz projeyi 2022 yılı sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Çağdaş şehircilik anlayışıyla, ekosisteme zarar vermeyen, doğayı koruyan, İstanbulluların hayatına değer katan projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.