4.Uluslararası Beylikdüzü Heykel Sempozyumu başladı. – Ekrem İmamoğlu

4.Uluslararası Beylikdüzü Heykel Sempozyumu başladı.

ekrem imamoğlu

4.Uluslararası Beylikdüzü Heykel Sempozyumu başladı. 6-27 Ekim tarihleri arasında Barış Mahallesi Eğitim Bulvarı’nda devam edecek sempozyumun açılışını Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı. 2’si Türk, 4’ü yabancı toplam 6 heykeltıraş, 3 hafta boyunca Beylikdüzü’ne emanet edilecek özgün eserleri ortaya çıkarmak için çalışacaklar.

Emek ve alın terinin esere dönüştüğü heykel sanatı, Beylikdüzü’nde hak ettiği değeri görüyor. Beylikdüzü Belediyesi’nin bu yıl 4. sünü düzenlediği Uluslararası Beylikdüzü Heykel Sempozyumu, yapılan bir tören ile başladı. 6-27 Ekim tarihleri arasında Barış Mahallesi, Eğitim Vadisi Bulvarı Zabıta Müdürlüğü Hizmet Binası yanında devam edecek sempozyumda Hindistan’dan Bhupesh Kavadia, Türkiye’den Eda Taşlı ve Ümit Turgay Durgun, İtalya’dan Francesco Mazzotta, Hollanda’dan Jerome Symons, Japonya’dan Sequoyah Aono eserlerini tamamlamak için çalışacak. 2’si Türk, 4’ü yabancı toplam 6 heykeltıraş, 3 hafta sonra ortaya çıkacak eserleri kamuoyuna tanıtacak. Eser isimleri ise “Ay, Gölge, Taşın Nefesi, Mutlu istiridye, Oto-Portre, Anka.” olarak sıralanıyor.

“Şehri Renklendiriyor, Toplumu Daha Yaratıcı Kılıyor”

Şehrin renklenmesi ve toplumun hayata daha yaratıcı şekilde bakabilmesi, özellikle çocukların olumlu yönde etkilenmesi için heykel sempozyumunu çok anlamlı bulduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Yıllar geçtikçe eserler, Beylikdüzü’nde değerini daha fazla bulacak. Heykeller Yaşam Vadisi’nde sergilenmeye devam edecek. Bu sene de eserlerini ilçemize bırakacak olan sanatçılarımıza yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

“Sanatla Büyüyen Çocuklar Umuttur”

Anne babalara da mesaj veren İmamoğlu, “Çocuklarınızın hayal gücünün gelişmesini istiyorsanız sanatın içinde olmalarını sağlamalısınız. Aksi takdirde hayal güçleri zayıf kalacaktır. İlla birer sanatçı olmayabilirler ancak sanatı hissetmelerinin kendi meslek yaşamlarında ve insanlarla kuracakları ilişkilerde çok kıymetli bir geri dönüş sağlayacağını biliyorum. Herkesi 3 hafta boyunca devam edecek olan sempozyumu izlemeye davet ediyorum.” ifadelerinde bulundu. “Sanatla büyüyen çocuklar umuttur.” diyen sempozyumun Küratörü Ayla Turan ise “Sanatın önemini bilen, sanata sanatçıya destek veren belediyelerin varlığı hepimiz için umut verici.” şeklinde konuştu.