16 Milyon İçin Çalışıyoruz – Ekrem İmamoğlu
Biz, 16 milyon için çalışıyoruz

İstanbul çok önemli bir demokrasi sınavından alnının akıyla çıktı. 16 milyon yurttaşımız bu şehrin demokrasiye olan tutkusunu tüm dünyaya gösterdi. Biz de söz verdiğimiz gibi; bu şehrin kaynaklarını bir avuç insana değil yaşayan herkese aktarmak, israfa son verip tasarruf yapmak, şeffaflığı esas alan bir yöntemle yönetim süreçlerine herkesi dahil etmek, yeşil alanlara, tarihi kültürel değerlere önem verip tüm inançlara ve her kesime eşit hizmet vermek için yola çıktık. İstanbul yeşil, adil ve yaratıcı bir dünya şehri olacak dedik. Kısa sürede çok yol katettik. Öncelikle İBB’nin mali disiplinini gerçekleştirdik, şeffaf ve liyakate önem veren bir yönetim felsefesini hayata geçirdik. Sonra da deprem, ulaşım, yeşil alanlar, meydanlar, yoksulluk, eğitim gibi şehrin acil sorunlarını bir bir ele almaya başladık. Her yere giderek, herkesi dinleyip süreçlere dahil ederek ilerledik/ilerleyeceğiz. Önümüze engeller konulsa da biz şeffaflıktan, adil ve katılımcı bir yöntemle söz verdiğimiz her şeyi hayata geçirmeye devam edeceğiz, biliyoruz ki 16 milyon insan kaynağı bu mücadelede hep yanımızda olacak. Bu sayfada sizinle yaptığımız her şeyi şeffaf bir şeklide paylaşacağız.

18 AYDA

NELER BAŞARDIK?

16 Milyona hesap vereceğimize söz verdik. “Adil, Yeşil ve Yaratıcı İstanbul Yolunda 18 Ay” toplantımızda yaptıklarımızı anlattık.

 • Göztepe-Ataşehir-Ümraniye Metro Hattı'nda çalışmalar başladı

  Yüzde 4'ü yapılıp durdurulan Göztepe-Ataşehir-Ümraniye metro hattının yapımına yeniden başladık. Ulaşımda raylı sistemlere öncelik verecek bir vizyon ortaya çıkardık.

  ataşehir metro
 • Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı çalışmaları yeniden başladı.

  Finansman sorunları nedeniyle yapımı 2 yıldır durdurulan Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının inşaatına yeniden başladık. 8 istasyondan oluşacak ve 64.8 bin yolcu taşıyacak olan bu hat, tam otomatik sürücüsüz metro olarak hizmet verecek.

  çekmekoy-sancaktepe-sultanbeyli-metro-hatti
 • Pendik-Kaynarca-Tuzla Metro Hattı için çalışmalar başlıyor.

  Sabiha Gökçen hava limanı bağlantısı ile birlikte planlanan Pendik-Kaynarca-Tuzla metro hattının finansal problemleri çözülerek gerekli sözleşmeler imzalandı.

  pendik tuzla metro
 • Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının tünel çalışmasını tamamladık.

  Önceki dönemde inşaatına ara verilen Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının tünel kazım çalışmasını tamamladık. 8 ilçeyi birbirine bağlayarak günde 1 milyon yolcuya hizmet edecek olan bu hattı 2020'nin ilk aylarında hizmete açmayı planlıyoruz.  mahmutbey-tunel2
 • Eminönü-Eyüpsultan-Alibeyköy Tramvay Hattı tamamlanıyor

  Eminönü-Eyüpsultan-Alibeyköy Tramvay Hattı'ndaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Projeye yeni eklediğimiz Unkapanı geçişiyle beraber projedeki eksikleri giderip 2020’ye hazır etmek istiyoruz. Bu hattın, Haliç kıyısında yeşil alanla bütünleşik müzelerimize uğrayacak bir güzergahı olacak.

  alibeyköy tramway
 • Üniversite öğrencileri için eğitim yardımlarımız başladı.

  Seçim döneminde verdiğimiz sözü tutarak, üniversite öğrencisi gençlere yılda 3200 TL eğitim yardımı ödemelerini başlattık.

 • 100 bin çocuğa Halk Süt dağıtımına başladık.

  Seçim vaatlerimizden biri olan Halk Süt projesini hayata geçirdik. Sağlıklı nesillerin sağlıklı gıdaya erişimle yetişebileceği inancıyla, tüm çocukların en temel gıda maddesi olan süte ulaşabilmesi için 100 bin çocuğa Halk Süt dağıtımına başladık. Haftada 2 gün yapılan dağıtımlarla, her ay 750 bin litre sütü çocuklarımıza ücretsiz ulaştırıyoruz.

 • 150 Mahalleye 150 Kreş Projesi hayata geçiyor.

  “150 Mahalleye 150 Kreş” sloganıyla başlattığımız Yuvamız İstanbul projesi kapsamında, 11 ilçedeki kreşlerimizin temelini attık. 15 bin çocuğun okul öncesi eğitime kavuşmasının ve yükü hafifleyen 15 bin annenin de iş gücüne katılmasının yolunu açtık.

 • Tüm bayramlarımızda ücretsiz ulaşım başladı

  Tüm milli ve dini bayramlarda ücretsiz şehir içi toplu ulaşım uygulamasını başlattık.

  ücretsiz ulaşım
 • İBB Kaynakları 16 milyon İstanbullu için harcanıyor.

  Belirli vakıflar için ayrılmış 357 milyon liralık desteğe son vererek, İBB’nin tüm kaynaklarının 16 milyon İstanbullunun yararı için harcanacağı bir süreç başlattık. Seçilmiş vakıflara tahsis edilen binaları, tüm İstanbulluların hizmetine ayırdık.

 • İhtiyaç fazlası araçlar sistemden çıkarıldı.

  İBB’nin ihtiyaç fazlası 730 aracını Yenikapı’da sergileyerek, israfın boyutunu halkımızla paylaştık. Toplam 1,247 adet ihtiyaç fazlası aracı sistemden çıkararak, 50 milyon liralık tasarruf sağladık. Bu sayede, 5 yıllık süreçte toplam 250 milyon liraya ulaşacak tasarruf elde ettik.

  israf
 • Kadın istihdamı konusunda ilklere imza atıyoruz.

  İBB’de kadın istihdamı konusunda ilklere imza attık. Genel Sekreter Yardımcılığı görevi ilk defa iki kadına emanet edilirken, İETT tarihinde ilk kez 10 kadın şoför birden işe alındı. Hiç kadın çalışanı olmayan İSPARK’ta, ilk kez kadın çalışan istihdamı sağladık.

 • İstanbul Otogarı'nda değişim başladı.

  9 Eylül itibariyle, Büyük İstanbul Otogarı’nı İBB olarak devraldık. Bakımsız alanları temizleyip metruk binaların yıkımını gerçekleştirerek, otogarın temiz ve bakımlı bir çehre kazanmasını sağladık. Sıkıntılı alanların güvenliğini sağlayarak, otogarı tümüyle temiz ve emniyetli bir alana dönüştürdük. İSPARK tarafından devralınan otoparkta, ilk 1 saat ücretsiz park uygulaması getirdik.

 • Kemerburgaz Kent Ormanı İstanbullunun hizmetine açıldı.

  1 milyon 500 bin metrekarelik alanıyla Kemerburgaz Kent Ormanı’nı, kente nefes aldırmak amacıyla 26 Ekim’de 16 milyon İstanbullunun hizmetine açtık. İçerisinde seyir, macera, eğitim ve spor alanları bulunan proje ile İstanbullular keyifli zaman geçirebileceği yepyeni bir soluklanma alanı kazandı.

  kemerburgaz
 • Farklı inanç gruplarından din görevlileri hizmete başladı.

  İBB'de farklı inanç gruplarına hizmet edecek din görevlileri görev yapmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu kadim şehrin tüm inanç gruplarına eşit hizmet sunacak.

 • Haydarpaşa ve Sirkeci Garları için mücadelemiz sürüyor.

  Tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci Garlarındaki alanların 16 milyon İstanbullunun hizmetinde kalması için, bu garlarla ilgili ihaleye girdik. Tüm İstanbul halkının faydalanabileceği kültürel ve sanatsal faaliyetlere hizmet etmesi için katıldığımız ihaleyle ilgili hukuk mücadelemiz sürüyor.

 • İstihdamda liyakat ve şeffaflık odaklı yapıya geçildi.

  İşe alımlarda şeffaflık ve liyakate öncelik verilmesini sağlayarak, yeni bir kariyer portalıoluşturduk. İBB ve iştiraklerinin personel alımlarında kriterlerini açıkça ilan etmesini ve iş arayan vatandaşlarımızın kariyer.ibb.istanbul adresinden tüm başvuru sürecfini takip edebilmelerini sağladık.

 • Bölgesel İstihdam Ofisleri hayata geçmeye başladı.

  İşsizlik oranı her geçen gün artarken, mesleki eğitimlerle iş arayanları ve işverenleri buluşturacak olan bölgesel istihdam ofislerimizi faaliyete geçirdik. Hedefimiz, 4 adet Anadolu Yakası 6 adet Avrupa Yakası olmak üzere 10 bölgesel istihdam ofisini kurmak.

 • Avrupa'nın en büyük kütüphanesi için ilk adım atıldı.

  Saraçhane’deki İBB binamızda Avrupa’nın en büyük kütüphane ve çalışma alanının oluşturulması için ilk adımı attık. İstanbul’un en özel noktasının bundan böyle okuyan, araştırma yapan, çalışan gençlerin kullanımına açılması için hazırlıklarımız sürüyor.

 • İstanbul'un En Önemli Meydanları Yenileniyor

  Taksim, Kadıköy ve Üsküdar meydanlarının yeniden düzenlenmesi için çalışmalar başlattık.

  meydanlar
 • Beyazıt Meydanı'nda Değişim Başladı

  Yıllardır ihmal edilen Beyazıt Meydanı’nı, Türkiye’nin en ünlü mimarlarından Turgut Cansever’in ödüllü projesi temel alınarak yeniden düzenlemeye başladık.
  beyazit meydani - proje
 • 24 Saat Ulaşım Başladı

  İstanbullu hemşehrilerimizin uzun süredir talep ettiği 24 saat kesintisiz toplu ulaşımı 30 Ağustos Zafer Bayramı itibariyle başlattık. Cuma ve Cumartesi günleri en önemli hatlarda 24 saat metro ve otobüs seferleri ile kesintisiz toplu ulaşım sağladık.

 • Milli bayramlarımız coşkuyla kutlanıyor.

  Milli bayramlarımızı artık coşku ile şehrin her yerinde kutlanıyor. 30 Ağustos ve 29 Ekim'de İstanbullular ile birlikte milli bayramlarımıza yakışan şekilde kutlamalar gerçekleştirdik.

 • Meclis toplantılarını canlı yayınlamaya başladık.

  İstanbul’a söz verdiğimiz gibi, şeffaflığı temel bir ilke olarak benimseyerek tüm meclis toplantılarımızı sosyal medya hesaplarımızdan canlı yayınlamaya başladık. İBB’yi ilgilendiren her gelişmeyle, alınan her kararla ilgili kamuoyunu devamlı olarak bilgilendirmeye devam ettik.

 • İstanbul'un yönetim anlayışında değişim başladı.

  İBB yönetiminde liyakat odaklı değişiklikler gerçekleştirerek kaynak ve personel yönetimi konusunda büyük değişikliklerin gerçekleşeceği yeni bir döneme başladık.

  üst yönetim
 • Halkı yeşil alanlarla buluşturmak için hazırlıklarımız başladı.

  İstanbul’un yeşil alanlarını halkla buluşturmak; doğal dokuyu tümüyle koruyarak spor, koşu ve yürüyüş alanları oluşturmak için yeşil alan çalışmaları başlattık. İstanbul’un en önemli ihtiyacı olan, aktif olarak kullanılabilecek yaşam vadilerimizin ikincisi için Tuzla Hacet Deresi’nde hazırlıklara başladık. Sarıyer Hacıosman Korusu’nda ise yürüyüş ve koşu yolları oluşturmak için çalışma başlattık.

  hacet deresi3
 • İlçelerimizin problemleri Ortak Masa uygulaması ile çözüm buluyor.

  İlçe belediyeleri ile İBB arasında tam bir koordinasyon sağlamak ve İstanbul’un sorunlarına 16 milyon İstanbullu ile beraber çözüm bulmak amacıyla, ortak masa toplantılarına başladık.

  ortak masa
 • Su taşkınlarına kalıcı çözüm getirmek için çalışıyoruz.

  4 ilçedeki 11 farklı noktada sel riski taşıyan bölgeleri su baskınlarından kurtaracak Ayvalıdere Yağmur Suyu Tüneli projesini başlattık. Yaklaşık 18 ay sürecek bu projeyle birçok noktadaki taşkın sorunu kalıcı olarak çözülecek.

  ayvalıdere2
 • İstanbul'a yeni parklar ve afet toplanma alanları kazandırıyoruz

  Topkapı’daki 17 bin 567 metrekarelik İETT garaj alanının, park ve afet toplanma alanı olarak düzenlenmesi için çalışma başlattık.

 • Şiddet gören kadınlar için Kadın Dayanışma Evi için çalışmalar başladı.

  Can güvenliği riski kalmamış, iş yaşamına girmeye hazır ya da çalışan kadınların şiddetten uzak, yeni bir yaşam kurabilmeleri için ihtiyaç duydukları Kadın Dayanışma Evi'ni hayata geçirmek için çalışmalara başladık. Bir ilk olacak olan bu uygulama, geçmişte şiddet görmüş kadınlar için bir ara istasyon vazifesi görecek.

 • Dünyada bir ilk olarak "yaşlı dostu ekmek" ürettik.

  Dünyada bir ilk sayılan yaşlı dostu ekmek Altın Bahar’ı, Halk Ekmek vasıtasıyla halkımızla buluşturduk. Protein, kalsiyum ve B12 yönünden zengin olan ürünümüzü, ileri yaş beslenmesi için bilim insanlarıyla beraber geliştirdik.

 • İstanbul'un Deprem Seferberlik Planını hazırladık

  Mevcut altyapı ve ulaşım ağının afetlere dayanıklı hale getirilmesini ve afet sonrası toplanma ve barınma alanlarının geliştirilmesini merkeze alan Deprem Seferberlik Planı’nı devreye soktuk. Böylelikle, İstanbul’un bir gerçeği olan depremi İBB’nin en öncelikli konusu haline getirdik.

  depremcalistayi2
 • İspark'ta kredi kartı ve istanbulkart ile ödeme dönemine geçildi.

  İSPARK’a ait otoparklarda İstanbulkart ve kredi kartı ile ödeme uygulamasını başlattık. Bu sayede hizmet kalitesini artırırken, denetlenebilir ve güvenli bir ödeme sistemi sağladık.

 • İstanbul içerisinde tarımsal üretimi destekleme çalışmaları başladı.

  İstanbul’un çevre ilçe ve köylerindeki tarımsal üretimi desteklemek için çalışmalara başladık. Doğal alanları koruyarak, kent ile entegre bir kırsal kalkınma hedefiyle Pendik Göçbeyli Köyü’ndeki pilot uygulama çalışmalarımızı başlattık.

 • 5 yıllık Stratejik Planımızı 16 milyon İstanbullu ile birlikte oluşturduk.

  Şehrimizin 5 yıllık stratejik planını, katılımcı bir anlayışla oluşturmak için kolları sıvadık. 16 milyon İstanbullunun şehrin geleceğine beraber yön vermesi için, isteyen her vatandaşın online ortamda fikrini ve talebini dile getirebileceği “İstanbul Senin” platformunu oluşturduk.

 • İstanbul'un farklı semtlerindeki çocuklarımızı sporla buluşturduk

  Galatasaray Spor Kulübü ile anlamlı bir işbirliği gerçekleştirerek, İstanbul’un farklı ilçelerinden daha önce maç izleme fırsatı bulamamış çocuklarımızı Ali Sami Yen Stadı’ndaki locamızda ağırlamaya başladık.

 • Silahtarağa'daki hatalı proje iptal edilerek, yeşil alana dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı.

  Bir önceki İSKİ yönetiminin Silahtarağa’da yapmayı planladığı, toplam maliyeti 1.5 milyar lirayı aşan Atık Su Arıtma Tesisi projesini iptal ettik. Plansız, gereksiz ve çevreye zarar verecek bu projenin iptali için “Temel Atmama” töreni düzenledik. Tüm hattın yeşil alana dönüştürülmesi için gerekli çalışmaları başlattık.

  silahtarağa
 • İstanbulluları müzikle buluşturmak için adımlar atıyoruz.

  Karaköy ve Kadıköy İskeleleri ile Şerefiye Sarnıcı’ndaki farklı müzik türlerindeki konserlerimizle, İstanbulluların şehrin farklı noktalarında sanatla buluşmasını sağladık.

 • Kirmasti Sarnıcı'nın restorasyon çalışmalarına başladık.

  Yıllardır kaderine terk edilmiş halde çöplüğe dönüşen ve Orta Bizans dönemine (8-12. yy) ait olduğu düşünülen Kirmasti Sarnıcı’na sahip çıktık. Bu önemli tarihi eserin temizliğini tamamladıktan sonra, korunmasını da sağlayarak İstanbullulara bir kültür sanat alanı olarak yeniden kazandırmak için restorasyon çalışmalarına başladık.

  kirmasti
 • Tarihi Baruthane binaları İstanbulluya kazandırılıyor.

  Ataköy'deki tarihi Baruthane binalarında rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları başlattık. Atıl kalan tarihi binalar, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda İstanbul'a kazandırılacak.

 • İstanbul Turizm Platformu Kuruldu

  İstanbul ölçeğindeki bir kentin, nüfusunun 2-3 katı turist çekebilme potansiyelinin farkındalığıyla İstanbul Turizm Platformu'nu kurduk. İstanbul'u turizm sektörü temsilcileriyle beraber, katılımcı bir anlayışla turizmin geleceğine hazırlamak için ilk adımı attık.

  turizm platformu
 • Yerli üretim metrobüs için test sürüşleri başladı.

  Sağlıklı ve kalıcı ulaşım çözümlerine ağırlık vererek, daha güvenli, konforlu ve hızlı bir metrobüs ulaşımı sağlamak için yerli üretim metrobüs aracının test sürüşünü yaptık.

  metrobus
 • İstanbul'da deniz ulaşımını arttırıyoruz.

  Konunun tüm muhatapları Deniz Çalıştayı'nda bir araya gelerek İstanbul'da yıllardır ihmal edilen deniz ulaşımını arttırmak için beraber çalışıyorlar. Tersane-i Amire'nin 564. kuruluş yıl dönümünde Deniz Çalıştayı düzenleyerek İstanbul'da deniz ulaşımının payını arttırmak için çalışmalara başladık.

  deniz çalıştayı
 • Tarihi Paşabahçe Vapuru hayata dönüyor

  Bir önceki İBB yönetiminin Beykoz Belediyesi'ne hibe ettiği, Şehit Hatları'nın sembol gemilerinden tarihi Paşabahçe vapuru, İBB'nin girişimiyle yeniden Şehit Hatları'na devredildi. Haliç tersanesine çekilerek bakım ve onarımına başlandı. Gemi, restorasyonun tamamlanmasının ardından yeniden deniz ulaşımına kazandırılacak.

  pasabahcevapuru
 • İstanbul Deprem Çalıştayı'nı gerçekleştirdik

  Uluslararası ölçekte konunun uzmanları ile birlikte Deprem Çalıştayı'nı gerçekleştirdik

  depremcalistayi
 • Güvenli ve temiz bir Sarayburnu için çalışmalar başladı.

  Sarayburnu Sahili ve Gülhane Parkında temizlik ve güvenlik odaklı düzenleme çalışmalarını başlattık.

  sarayburnu2
 • Göç ve iklim konularındaki tecrübelerimizi dünya ile paylaşıyoruz.

  Göç ve iklim değişikliği gibi küresel gündemi belirleyen ve kentimizi yakından ilgilendiren konularda, İstanbulumuzu yükselen bir kent diplomasisi aktörü konumuna taşıdık. Kopenhag’da düzenlenen C40 Dünya Belediye Başkanları zirvesinde, göç ve iklim değişikliğiyle ilgili tecrübelerimizi tüm dünyayla paylaştık.

  c40